Haber Detayı
19 Mayıs 2014 - Pazartesi 12:30
 
Hayvancılık Fuarlarının Önemi
Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar; 14-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılacak olan 3. Ulusal Hayvancılık Ve Süt Endüstrisi Fuarı hakkında değerlendirmede bulundu. Fuarın çeşitli yönleriyle analizini yapan Başkan Yılmaz Başar, bu ayki sayımıza özel demeç verdi.
Gündem Haberi
Hayvancılık Fuarlarının Önemi

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar: “Gelişen dünya konjonktüründe, küresel ısınma ve buna bağlı su sıkıntısı, tarım ve hayvancılığı her zaman olduğundan daha da önemli bir hale getirmiştir. Gelecek yıllarda ise önemini daha da artıracak gibi görünmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak tarım, hayvancılık ve süt sektöründe iyi bir potansiyel gördüğümüz Batı Akdeniz’in incisi olan Burdur’umuzda 2012 yılında başlatılan ve 2 yıldır başarıyla gerçekleştirilen Ulusal Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarının bu yılda 14-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirecek olmanın heyecanı içindeyiz.

Fuarlar; ticari ve beşeri hayatta önemli konuma sahip organizasyonlardır. Dünyanın tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde olduğu gibi, yurdumuzun birçok ilinde de muhtelif fuarlar düzenlenmekte, üretici firmalar ürünlerini ve kullandıkları teknolojileri ilk elden sergileyerek gerek ulusal ve gerekse uluslararası pazarlardaki rakipleri ile rekabet etmektedirler. Hayvancılık ve Süt fuarları da bu fuarlardan biridir. Bu fuarlar; hayvancılık sektöründeki yenilikleri, gelişmeleri, teknolojileri ve hayvancılık ve süt ürünlerinin, üretim tesislerinde hangi teknolojiler uygulanarak yetiştirilip, tüketicilerle buluştuğunun sergilendiği görsel mekânlarıdır.

Bilindiği üzere; gıda ve tekstil sektörünün hammaddesini, tarım sektörü oluşturur. Tarım ürünleri olmadığı müddetçe gıda ve tekstil fabrikaları hammadde temin edemez ve dolayısı ile insanlar da açlık ve giyim sorunuyla karşı karşıya kalırlar.

Birkaç örnek vermek gerekirse; büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmazsa süt fabrikaları ve et kombinaları, buğday üretilmezse, un ve ekmek fabrikaları, meyve üretilmezse, meyve suyu fabrikaları, domates üretilmezse salça, pamuk üretilmezse tekstil fabrikası yapmanın hiç bir önem ve ehemmiyeti yoktur. İşte bu fuarlarında insan yaşantısında olmazsa olmaz olan bu ürünlerin yetiştirilme aşamalarında kullanılan tüm enstrümanlar sergilenip, bu işin ticaretini yapan firmalar ve tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır.

Bu amaçla uluslararası nitelikte bir organizasyon olan ve süt ve hayvancılıkta dünya devlerinin ürünlerini sergileyecekleri 14-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Burdur Fuar Merkezi’nde (Uzay Çatı) yapılacak olan 3. Ulusal Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ziyaretçileri ile buluşacaktır. Bu fuarı ziyaret eden vatandaşlarımız, tükettikleri et ve süt’ün hammaddesini teşkil eden hayvancılık ve süt ekipmanları ile ilgili birçok tereddüttü giderme imkânı bulacaklardır. 

Burdur’umuzun başlıca geçim kaynağı, çiğ süt üretimi ve hayvancılık olduğu herkesçe iyi bilinmektedir. Burdur Ticaret Borsası’nda da işlem gören ürünlerin başında yüzde 43’lük bir dilimle çiğ süt, ardından yüzde 25’lik dilimle et geliyor. İlimizde günlük 800 ton civarında süt üretimi vardır. Ve sütümüzdeki bakteri sayısı, Avrupa Birliği (AB) standartlarında bir hayli altındadır. Daha da altına inmek istiyorsak, toplu süt sağım merkezlerine ağırlık vermemiz gerekiyor. İğdeli köyünde başlayan ve bazı köylere örnek olan toplu süt sağım merkezlerinin avantajları saymakla bitmez. Bizlere düşen, bu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmek, kendimizi geleceğe iyi hazırlamak ve işletmelerimizi mümkün olduğunca modernize etme anlamında çalışmaktır. 

Et ve süt üretiminde olduğu gibi ticari hayatta da başarılı olmak için mutlak şartla fabrikalara ihtiyaç vardır. Ürettiğimiz ürünü işleyemedikten sonra, yapılan işin çok fazla kıymeti yoktur. Örneğin, ilimizde üretilen sütün yaklaşık yüzde 80’i dışarıda işleniyor. Önümüzde, 2. Organize Sanayi Bölgesi gibi büyük bir avantaj var. Mevcut OSB’de bulamadığımız imkân ve avantajı, 2. OSB’de bulacağımıza inanıyorum. Hemen yan tarafımızda Antalya gibi bir il var. Yatırımcı demiryolu, karayolu ve deniz yolunu göz önünde bulundurduğu takdirde, bundan avantajlı çıkacaktır. Bu nedenle herkese önemli görevler düşüyor. Bir olalım, beraber olalım, 2. OSB’ye sahip çıkalım. 

Tekrardan fuara dönecek olursak, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek fuara yaklaşık 200 firma ve 40 marka temsilcisinden katılım bekliyoruz. Geçen yıllarda, fuar hakkında bir takım eleştiriler oldu. Bu eleştirilerin önüne geçmek adına, fuarın arzu edilen seviyeye ulaşması adına yerli firmalarımızın tamamının katılımı ve desteğine ihtiyaç vardır. Ziyaretçilerimizin eşleri, çocukları ve yakınları ile birlikte 14-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılacak olan 3. Ulusal Hayvancılık Ve Süt Endüstrisi Fuarı’nı ziyaret etmelerinin yararlı olacağına inanıyor ve bu fuarın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Burdur, Ticaret, Borsası, Yönetim, Kurulu, Başkanı, Yılmaz, Başar, 1417, Mayıs,
Yorumlar
Haber Yazılımı