Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 11:43
 
Gündem özel gündemi belirledi
Kanal 15’de yayınlanan Burdur’un, bilgilendirirken düşündüren tartışma programı ‘Gündem Özel’ 6 aylık bir aranın ardından yeniden seyircileriyle buluştu.
Gündem Haberi
Gündem özel gündemi belirledi

 

Kanal 15’de yayınlanan Burdur’un, bilgilendirirken düşündüren tartışma programı ‘Gündem Özel’ 6 aylık bir aranın ardından yeniden seyircileriyle buluştu.

 

Her Cuma, Kanal 15 ekranlarından izleyicisiyle buluşan ‘Gündem Özel’ yine gündemi belirledi. Bilal Karasakal’ın moderatörlüğünde, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Dergi Ayrıntı’dan Gazeteci Cemalettin Bektaş ve Burdur Gazetesi’nden Gazeteci Hasan Türkel’in konuk olduğu Gündem Özel, Burdur ve Türkiye gündemini değerlendirdi.

 

Sezonun ilk yayınında, Gündem Özel’de; Suriye’de alevlenen ateş ve ‘Barış Pınarı Harekâtı’ ardından da oldukça yoğun olan yerel gündeme girizgâh niteliğinde Salda’ya ve Bucak’ta ki kesintiye ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

 

Suriye koridorunda bir Kürt devletçiği oluşturulmaya çalışıldığını söyleyen Bektaş, bunun 90’lı yıllarda da Kuzey Irak’ta yapıldığını, şimdi ise Fırat’ın Doğu’sunda bu devletçiğin oluşturulmaya çalışıldığını belirtti. “Türkiye olarak bu hesabın kalbine bir hançer vurulmuştur.” Diyen Bektaş, “eğer Türkiye, ekonomik olarak bugünkü kadar güçlü olsaydı bugünkü olaylarla karşılaşmazdık. Bugün olan olayların altında İsrail devletinin Siyonist emelleri ve kutsanmış topraklara sahip olma hegemonyası vardır.” Dedi

 

“Suriye rejimi, kendi kuzeyinden çekildi”

 

YPG’nin, Suriye’nin kuzeyinde 3 kantonluk ilan ettiğini söyleyen Tuncel, öncelikle özerk bir devlet kurulmasının hedeflendiğini ve Türkiye’nin bu tehlikeyi görerek, bunu bertaraf etmek için devlet aklı ile devreye girdiğini vurguladı.

 

Ordumuzun gücünü takdir ettiğini ve bu tip durumlarda birtakım hamlelerin de masada yapıldığını belirten Tuncel, “Türk ekonomisi çok güçsüz bir zamanda yakalandı. Bu müdahale kesinlikle başarıdır. Ancak ekonomik güç daha fazla olsaydı, masada daha iyi işler çıkardı.” Dedi.

 

Tuncel ayrıca, “Türkiye’nin Suriye’de iki komşusu var biri ABD biri Rusya” vurgusu yaparak gerçekleştirilen harekatın ve akabinde yapılan anlaşmanın ABD’nin iç siyasetini de etkileyeceğini, bunun Amerikan siyasetinde alışılmamış bir olay olduğunu ve küçük bir olay olmadığını söyledi.

 

“Bir ülkede demokrasi yoksa rahatsızlık vardır”

 

Esad’ın darbeyle gelen bir adam olduğuna, bölgede demokrasinin hiçbir zaman var olmadığına değinen Hasan Türkel, ABD’nin bu boşluk ve ihtiyacı kullanarak olaya dahil olduğunu belirtti.

 

Türkiye’nin müdahalesinin oldukça gerekli ve iyi olduğunu ancak bundan sonraki süreçte aracıları aradan çıkarıp zaten Rusya aracılığıyla görüşülen Suriye rejimi ile doğrudan görüşülerek, bölgenin içlerine itilen PYD’nin tamamen süpürülmesi gerektiğini belirtti.

 

Türkel ayrıca, Türkiye’nin Kürt’ler konusunda halkla ilişkiler çalışmalarını iyi yürütemediğini, ABD’nin “ezilen Kürtler” temasıyla harekâtı lanse edişine karşın bizim Dünya’ya kendimizi yeterince anlatamadığımızı vurguladı.

 

Vatandaşın suyu kesine kadar neredelerdi?

 

Cemalettin Bektaş; Bucak’ta, Belediye’nin CK elektrik A.Ş.’ye olan borcu yüzünden elektriğinin kesilmesi neticesinde vatandaşın suyunun kesilmesi olayına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

 

Bucak Belediyesi’nin 80 Milyon borcu olan bir Belediye olduğunu belirten Cemalettin Bektaş, Bucaklı bir Milletvekili olan, 40 Bin nüfuslu ilçenin suyu kesilinceye kadar neden müdahale edilmediğini sordu. 

 

Bektaş ayrıca, vatandaş nezdinde,  Milletvekili Yasin Uğur ve Belediye arasında anlaşmazlıklar olduğunun düşünüldüğü, bunun da topluma zarar verdiğini söyledi.

 

“Salda’ya uzanan eller kırılır”

 

Salda’da yapılacak olan millet bahçesi projesinin toplumda yarattığı tepkilere ilişkin değerlendirme yapan Kürşat Tuncel, “TOKİ = millet bahçesi = Salda” kavramlarının yan yana gelişini, “Salda’da bana göre çok büyük bir iletişim kazası yaşandı.” Sözleriyle ifade etti.

 

Basın dile getirene kadar Salda’yı kimsenin bilmediğini vurgulayan Cemalettin Bektaş; masa başından, istişare yapılmadan gerçekleştirilen projelerin doğru yürümediğini vurguladı.

 

Devlet eliyle turizm patlaması olmayacağını belirten Hasan Tuncel, bunun ancak STK’ların girişimi ile yapılabileceğini söyledi.

 

90 senedir siyaset, ilk kez bu denli tabana indi

 

Gündem Özel’de son olarak, devlet dairelerine atanan personelin kendi alanına atanması aksi takdirde yap-boz yapılarak gerçekleştirilen icraatların toplumu bir yere getirmediği belirtildi.

 

Başarılı kadroların alınıp yerlerine siyasi gerekçelerle alanda iyi olmayan hatta alanla alakası olmayan insanların atanmasının toplumu ve kurumları yıprattığına değinildi.

 

Program, Mehmetçiklerimize selam gönderilmesiyle sona erdi.

 

 

Mine KAYA

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Gündem, özel, gündemi, belirledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı