Haber Detayı
25 Aralık 2016 - Pazar 12:13
 
Gitar Festivali başladı
Gitar Festivali başladı
Sanat Haberi
Gitar Festivali başladı

Muratpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Gitar Festivali , belediyenin kültür salonununda başladı. Belediye Başkanı Ümit Uysal festivalin açılışında yaptığı konuşmada “Mutlaka sanat lazım, mutlaka barış ve kardeşlik lazım, mutlaka komşulaşabilmek lazım. Sanat en önemli bağlacımız, bizi birbirimize bağlayan enstrüman. Sizler salonları doldurduğunuz sürece hiç kimse sanatın önünde duramayacak” diye konuştu. 
Muratpaşa Belediyesi’nin ODTÜ Antalya Mezunları Derneği’yle bu yıl 5’incisini düzenlendiği Uluslararası Antalya Gitar Festivali, piyano gitar ikilisi Jose Manuel - Francisco Cuenca Morales ve Latin Amerika müziğinin tartışmasız ustası Jorge Cardoso konserleriyle başladı.
Salon hıncahınç doldu
 

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda ücretsiz gerçekleştirilen konserlere ilgi yoğun oldu. Alanında dünyanın en iyi müzisyenlerini dinleme şansı bulan Antalyalılar salonu hınca hınç doldurdu. Belediye Başkanı Ümit Uysal, konsere eşi Ümran Uysal’la birlikte katıldı.
Açılış konserleri öncesi Başkan Uysal, kısa konuşmasında, “Sanatsız olmaz. Sanat yoksa bir taraflarımız eksiktir” dedi. Sadece yolla, bayındırlık hizmetleri ve fiziki mekan hizmetleriyle bir kenti kent yapma şansının olmadığını kaydeden Başkan Uysal, “Mutlaka sanat lazım, mutlaka barış ve kardeşlik lazım, mutlaka komşulaşabilmek lazım. Sanat en önemli bağlacımız, bizi birbirimize bağlayan enstrüman. Sizler salonları doldurduğunuz sürece hiç kimse sanatın önünde duramayacak” diye konuştu.
 

'Yok olmayacağız'
ODTÜ Antalya Mezunları Derneği Başkanı Yıldırım Şimşek ise “Sanat tüm karanlıklara karşı direnen en güçlü ışıktır” dedi. Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Kanneci’nin Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği ‘ustalık sınıfı’nda “Bir ülkeyi yok etmek istiyorsanız önce kültür ve sanatını yok etmeniz gerekiyor” dediğini aktaran Yıldırım, “Demek ki, yok olmayacağınız burada olmanın bunun en önemli ispatı” dedi.
Festival Genel Sanat Yönetmeni Kanneci ise Uluslararası Antalya Gitar Festivali’nin 3’üncü yılının ardından adeta sokağa atılmış bir haldeyken Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal’ın sahip çıktığını ve bu sürece ODTÜ Antalya Mezunları Derneği’nin de destek verdiğini dile getirdi. “İmece usulü diyebileceğimiz, çok büyük paraların harcanmadığı bir festivali sizlere ulaştırmaya gayret ediyoruz” diyen Kanneci, “Hiçbir gerçek bilim adamı ya da sanatçı bünyesinde kötülük barındırmaz ve ne bilim ne de sanat insanları eğlendirmek amacı gütmez. Onlar yeri gelir yitirdiklerimizi saygıyla anma görevi üstlenir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Eleştirmenler tarafından iki enstrümanın zarafet ve incelikle biraraya getirilişi yönünden ‘eşsiz’ olarak değerlendirilen Jose Manuel ve Francisco Cuenca Morales konseriyle 5’inci Uluslararası Antalya Gitar Festivali başladı. İkilinin yaklaşık bir saatlik konseri salonu hınca hınç dolduran müzik severler tarafından uzun süre alkışlandı.
 

'İkinci ülkem Türkiye'
Başkan Uysal, ilk konserin ardından sanatçılara çiçek ve plaketlerini takdim etti. Plaketini almak için sahnede bulunan Cardoso, müzikseverleri Türkçe ‘İyi Akşamlar” diyerek selamladı ve İspanyolca devam ettiği konuşmasında Türkiye’de bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Burası her zaman benim için ikinci bir ülke gibi” dedi. Plaketleri takdim eden Başkan Uysal, Fırat Kalkanı Operasyonu’nda 16 Mehmetçiğimizin şehit düşmesi nedeniyle ertelemeli başlayan festival için sanatçıların programlarını iptal ederek Antalya’da kaldıklarını belirterek, “Konser parçalarını da ülkemizdeki atmosfere uygun seçtiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum dedi.
 

Festivalin ikinci konserinde sahne alan günümüzün en büyük gitarcıları arasında gösterilen Jorge Cardoso gitarıyla dinleyicileri adeta büyüledi. Cardoso’nun performansı ayakta dakikalarca alkışlandı.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Gitar, Festivali, başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gitar Festivali başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı