Haber Detayı
01 Mart 2016 - Salı 09:45
 
GENÇLERE DEVLETTEN %20 DESTEK
GENÇLERE DEVLETTEN %20 DESTEK
Gündem Haberi
GENÇLERE DEVLETTEN %20 DESTEK

Çeyiz hesabına %20 oranında destek verilecek. Ak Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olan 24 yaşından önce sisteme giren ve ilk evliliğini yapmamış olan herkes çeyiz hesabından yaralanabilecek. “dedi. Özçelik, “Çeyiz hesabından yararlanmak için nüfus cüzdanınızla birlikte bankalara hesap açtırmanız gerekiyor. 18 yaşından küçükler için velisi hesap açtırabilir. Uygulama ile 27 yaşından önce ilk kez evlenmek, evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 100 en fazla 1000 Tl yatırmış olmak şartıyla;

1.            3 ila 4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 10’u kadar (Devlet katkısı 4000 Tl’yi aşmamak koşuluyla)

2.            4 ila 5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15’i kadar (Devlet katkısı 4500 Tl’yi aşmamak koşuluyla)

3.            3. 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödemelerde ödeme tutarının %20’si kadar (Devlet katkısı 5000 Tl’yi aşmamak koşuluyla) devlet katkısı alınabilecek.” açıklamasında bulundu.

Milletvekili Özçellik, “Vatandaşlarımız evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve ilk evliliğiniz olduğuna dair yazıyla birlikte bankanıza başvurarak en geç 2 ay içinde hesabınızın bulunduğu bankada paranızı alabilirsiniz.” dedi. Özçelik,  “Aylık ödeme tercih ettiyseniz, bir dönemde 3 ten fazla ödemeyi aksatmanız, üç ayda bir ödeme tercih ettiyseniz bir dönemde birden fazla ödemeyi aksatmanız, bir dönem içinde çeyiz hesabından ikiden fazla para çekmeniz ya da çektiğiniz para sonrası hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumunda devlet katkısı ödenmez.” dedi.

ÇİFTÇİLERE SERALARIN MODERNİZASYONU İÇİN FAİZSİZ KREDİ

Milletvekili Bayram Özçelik: Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince sera modernizasyonu için de düşük faizli yatırım ve işletme kredisi verilecek” dedi.

Devletin seraların modernizasyonu için düşük faizli kredi desteği verdiğini belirten Özçelik, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla verilecek kredinin üst limitinin ise 100 bin lira olduğunu hatırlattı. Yatırım kredilerinde yüzde 100, işletme kredilerinde ise yüzde 50 faiz indirimi uygulandığını dile getiren Özçelik, sera modernizasyonu kredisinden yararlanma koşulları hakkında ise şu bilgileri verdi:

500 METREKARE ÜZERİ OLANLAR YARARLANACAK

"Ayrı ayrı veya tek ünite olarak toplam 500 metrekare ve üzeri örtüaltı alanında bitkisel üretim yapan üreticiler, Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıt olmaları durumunda düşük faizli yatırım ve işletme kredisinden yararlanabilecek.

ONAYLANAN PROJELERE DESTEK VERİLECEK

Mevcut sera işletmelerinin teknik altyapısının iyileştirilmesi amacı ile ayrı ayrı veya tek ünite olarak toplam 500 metrekare ve üzeri alanda Örtüaltı Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun olarak örtüaltı yetiştiriciliği yaptığı Bakanlıkça tespit edilen ve Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınmış olan işletmeler tarafından hazırlanan ve Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan projeleri çerçevesindeki yatırım ve işletme kredisi talepleri Karar kapsamında değerlendirilerek kredi verilebilecek.

Seracılık modernizasyonu kapsamında kullandırılacak yatırım ve işletme kredileri;

Yapı iskeleti, temel ve kurulum tekniğinin asgari şartları taşımadığı Bakanlık il/ilçe müdürlüğünce tespit edilen sera ünitelerinin asgari şartları sağlayabilecek nitelikte tamamen ya da kısmen yenilenmesi ile aynı veya farklı parsellerde birden fazla parçalı halde bulunan sera ünitelerinin tek çatı altında yeniden inşası,

Yapı iskeleti, temel ve kurulum tekniğinin asgari şartları taşıdığı Bakanlık il/ilçe müdürlüğünce tespit edilen mevcut sera işletmesi içerisinde, yetiştirilen ürünün kalite ve verimini artırıcı etkisi bulunan sabit ve/veya montajlı; ısıtma, soğutma, nemlendirme, sisleme, havalandırma, gölgeleme, sulama, yapay aydınlatma, gübreleme, tarımsal mücadele, hasat ve taşıma, topraksız bitki yetiştirme, karbondioksit gübrelemesi, bitkisel üretim atıklarının bertaraf ve geri dönüşüm sistemleri, bilgisayarlı programlanabilir lojik kontrol sistemleri veya mikro-denetleyici destekli otomasyon sistemleri ve bu sistemlere ait yazılımlar ile sınıflandırma, paketleme sistemleri ve bunların yapılarından halihazırda işletmede bulunmayanları, ekonomik ömrünü tamamlayanlar ile daha verimli ve teknolojik olarak yeni başka bir sistemle ikame edileceklerin finansmanını kapsıyor.

PROJE UYGUN OLARAK YÜRÜTÜLMEZSE FAİZ DESTEĞİ İPTAL EDİLECEK

Proje uygulamalarının kontrolü ve izlenmesi; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından koordineli olarak yapılacak. Bu kapsamda; yatırımcılar, projenin yüzde 50'si tamamlandığında il/ilçe müdürlüğüne bilgi vermeleri gerekiyor. Projenin yüzde 100'ünün tamamlanması ile nihai kontrol il/ilçe müdürlüğünce yerinde yapılacak. Proje uygulamalarının Tebliğ hükümlerine uygun olarak yürütülmediği tespit edilmesi halinde, bu durum tutanağa bağlanarak tutanak tarihinden itibaren 10 gün içerisinde proje sahiplerine uygulamaların bu Tebliğ hükümlerine uygun olarak yürütülmesi konusunda il/ilçe müdürlüğü tarafından bir ihtar yazısı yazılacak ve konu hakkında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri bir hafta içerisinde bilgilendirilecek. Yazının karşı tarafa tebliğ tarihini izleyen bir ay içerisinde projenin Uygulama Tebliği hükümlerine uygun olarak yürütülmediğinin tespit edilmesi halinde il müdürlüğü Karar kapsamındaki faiz desteğinin iptal edilmesi işleminin başlatılması için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'yi bilgilendirecek."

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: GENÇLERE, DEVLETTEN, %20, DESTEK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı