Haber Detayı
17 Aralık 2013 - Salı 16:31
 
EXPO 2016 ANTALYA EXPO KONSEYİ 5.OLAĞAN TOPLANTISI
EXPO 2016 ANTALYA EXPO KONSEYİ 5.OLAĞAN TOPLANTISI - ANTALYA VALİSİ VE KONSEY BAŞKANI SEBAHATTİN ÖZTÜRK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLANTIDA, EXPO ALANINDA DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR SİNEVİZYON EŞLİĞİNDE ANLATILDI
Ekonomi Haberi
EXPO 2016 ANTALYA EXPO KONSEYİ 5.OLAĞAN TOPLANTISI

Expo 2016 Antalya Ajansı Konseyi 5.Toplantısı, Porto Bello Otel'de gerçekleştirildi. 
Antalya Valisi ve Konsey Başkanı Sebahattin Öztürk, başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konsey üyelerine EXPO alanında devam eden çalışmalar sinevizyon eşliğinde anlatıldı. EXPO 2016 Antalya Genel Sekreter Yardımcısı Ufuk Bodur, EXPO 2016 Antalya’da sedde çalışmalarının yüzde 75’inin tamamlandığını kaydederek, 80 araç ve 100 personelle 950 ton malzemenin taşınıp serildiğini söyledi. 650 tür ağacın ve EXPO bitkilerinin ekilmesi noktasında çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bordur, "Alana görsel zenginliği olan bitkiler dikilecek. Şakayık, sembol çiçeğin üretimi noktasında çalışmalar başlatıldı. Bu üretim 3 yıllık bir plan kapsıyor. 5500 kök ve 2 bin yumru kök şakayık üretilecek. Hisar Çandır’daki şakayık alanı koruma altına alınarak ziyarete açılacak" diye konuştu.
Tanıtım ve etkinlik faaliyetlerinin devam ettiğini kaydeden Bodur, "Yeni web sayfamız servise alındı. İngilizce ve diğer dillerde yarın faaliyete geçecek. Sosyal medya platformunu değiştirdik. 80 farklı etkinliğe katıldık. 'Çocuk' temasıyla yapılan EXPO’da çocuk oyunlarının alanda yer alması için diğer illerimize istekte bulunduk. 800 adet gönüllümüz var. 170 tanesi eğitim aldı. Tanıtım faaliyetlerimizde yer alıyorlar. 187 ülkeye Gıda Tarım ve Hayvancılılık Bakanı Mehdi Eker’in imzasıyla mektuplar gönderildi" dedi.
Antalya Valisi ve Konsey Başkanı Sebahattin Öztürk, EXPO'da her çalışmanın takviminde ilerlediğini belirterek, alt yapı çalışmalarında sona gelindiğini söyledi. Yakın zamanda başka yerden getirilmesi planlanan ağaç ve çiçeklerin ihalesinin yapılacağını duyuran Vali Öztürk,"Önümüzde bize benzeyen iki önemli organizasyon vardı. İstanbul 2020 Olimpiyatları diğeri İzmir EXPO süreciydi. İkisi de olumsuz sonuçlandı. Türkiye’nin bu anlamda, görünür bir gelecekte böyle bir büyük organizasyonu gözükmüyor. O nedenle yeni bir sürece girmiş olacağız. Ülkelere davet mektupları gönderildi. EXPO’nun son durumunu yerinde görme adına basın mensuplarıyla alanda da bir toplantı düzenleyeceğiz" dedi.
Taşkın koruma seddelerinde sona gelindiğini aktaran Vali Öztürk, "Kanalizasyon kısmı var. ASAT’ın imkanları el vermedi. İller Bankası desteğiyle yapmayı tasarlıyoruz. Bundan sonra tanıtıma hız vereceğiz. Uluslararası bütün organizasyonlarda yer alacağız. Antalya’nın turizm dışında başka bir alanına da ülkelerin ilgilerini çekebiliriz. Çin’den bir heyet davet edeceğiz. Onların tecrübelerinden faydalanacağız" diye konuştu. Vali Öztürk, Ekonomi Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtdışındaki müşavirleriyle bir toplantı hazırlığı içinde olduklarını ifade ederek, dil bilen kişi sayısının ise şu anda 54’ü bulduğunu kaydetti. Vali Öztürk, Perge’ye teleferik sistemi ile talebin yönetim kurulunun yapılabilir olup olmadığına karar vereceğini söyledi.
Tanıtım Çalışma Grubu Başkanı Nizamettin Şen ise Antalya’nın geniş endemik bitkileri olduğunu belirterek, "Biz bu zenginliğimizi tanıyamadık. EXPO buna vesile oldu. Endemik bitkiler konusunda Türkiye’nin, Antalya’nın ne kadar öneme sahip olduğunu gördük. Zenginliğimizi sonradan fark ediyoruz. Bunlar gerçekten önemli konular. Tanıtım bir strateji noktasında yapılmalıdır. Başbakan Erdoğan’ın katıldığı açılışta yer alan tanıtım filminde EXPO 2016 Antalya vurgusu yapılmalıydı. Bunu bir eleştiri olarak algılamayın" diye konuştu.
Uluslararası İlişkiler Çalışma Grubu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu da önemli organizasyonlara stantla katılımın değil, somut olarak olgularla katılınmasını istedi. Bağdatlıoğlu, lobi çalışmalarının birebir yapılmasının önemini kaydetti. Tanıtımlarda Antalya’nın daha fazla vurgulanması gerektiğini işaret eden Bağdatlıoğlu, "100 ülke zor bir hedef değil. Zaten 40 tanesi kendi istekleriyle gelecekler. 60 tane stratejik ülke var. Onlar içinde şimdiden çalışma yapılması gerekir. Sadece büyükelçiliklere veya Dışişlerine yazmak değil, bu grupların takip edilmesi sonuçların alınması gerekiyor. Ülkeler katılımı çok önemlidir. Çinçe, Arapça, Japonya, İspanyolca, Almanca dillerine hakim kişilerin arttırılması gerekir. Takım halinde çalışılırsa başarı çok daha kolay gelir" dedi.
Toplantı görüşlerin oylanmasıyla sona erdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: EXPO, 2016, ANTALYA, EXPO, KONSEYİ, 5OLAĞAN, TOPLANTISI , ANTALYA, VALİSİ, KONS
Yorumlar
Haber Yazılımı