Haber Detayı
05 Ocak 2014 - Pazar 18:49
 
TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK ARABAYI TASARLIYORLAR
KAS HASTALIĞI BULUNAN VE VÜCUTLARININ ANCAK YÜZDE 15’İNİ KULLANABİLEN ŞÜKRÜ KIRMIZI VE KARDEŞİNİN ÇİZDİĞİ ARABA MODELLERİ GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR
Yaşam Haberi
TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK ARABAYI TASARLIYORLAR

Gaziantep’te yaşayan ve vücutlarının yüzde 15’ini kullanabilen iki kardeş, resim yaparken kollarını kımıldatmazken kağıdı kaydırarak resimlerini en ince ayrıntısına kadar yapıyor. Engelli olmalarına rağmen yaptıkları araba resimleri ile dikkat çeken Kırmızı kardeşlerin en büyük hayali Türkiye’nin ilk araba modelini çizmek. 
Yaşamsal hiçbir faaliyetlerini kendi başlarına göremeyen kas hastası 22 yaşındaki Cemil ile kardeşi 20 yaşındaki Şükrü Kırmızı’nın yaptıkları resimler görenleri hayrete düşürüyor. Sadece el fonksiyonlarının yüzde 15’ini kullanabilen kas hastası kardeşlerin profesyoneli aratmayan resimleri otomobil tutkusuyla ortaya çıktı. Çizim yaparken kalemi sayfanın diğer yerlerine götüremeyen kardeşler, kağıdı kaydırarak resimleri en ince ayrıntısına kadar yapıyor. Hiçbir detayı atlamayan kardeşler kas yetilerini gün geçtikçe kaybediyor. Kardeşlerin fizyoterapisti Seyfullah Gülpınar ise, bu şartlardaki birisinin bu kadar güzel resim yapmasının harikulade bir şey olduğunu söyledi. Fizyoterapist Gülpınar, kalıtımsal olan bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Hasta çocuğun giderek normal yolda yürümesi zorlaşır, sıklıkla düşer. Omuz çevrenizdeki kaslar etkilendiği zaman kollarda zayıflık ortaya çıkar. Hastalar 10 yaşına geldiklerinde yürüyememe başlar ve tekerlekli sandalyeye bağımlılık olur. En son olarak solunum ve gövde kasları etkilenir. Cemil ile Şükrü’nün de sadece el fonksiyonlarının yüzde 15'i çalışmakta. Buna rağmen bu resimleri yapıyor olması çok ilginç. Şuan her iki kardeşte bu hastalığın son evresi olan yatağa bağımlılık durumunda. Ellerinin yüzde 15’ini kullanarak inanılması güç resim ortaya koyuyorlar. Bu kardeşlerin durumu şaşırtıcı bir durum, çünkü daha önce hiçbir hastamızda bu beceriyi görmedik ve göreceğimizi de sanmıyorduk.” 
Otomobil merakının çocukluğundan beri olduğu söyleyen Cemil, resim çizimi konusunda hiçbir eğitim almadığını ifade ederek, “Vefat eden ağabeyimiz araba resmi çizerdi. Ondan örnek alıp biz de çizmeye başladık. Genelde televizyonlarda gördüğümüz ya da hayal ettiğimiz arabaları çiziyoruz. Beğenmediğimiz yerlerini mesela jantını başka çizdik. Görenler çok beğendi. Beğenildiğini görmek bizi çok mutlu etti. Bize yardımcı olan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kardeşlerden Şükrü ise, “Büyüdüğümde hep araba tasarımcısı olmak isterim. Bir merakla başladı çizmemiz. Giderek daha güzel çizmeye başladık. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği Türk otomobil üretimini biz de çok istiyoruz. Hatta fabrikada ücretsiz tasarım yapmaya razıyız” dedi.
Fizyoterapist Seyfullah Gülpınar, kalıtımsal olan bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi: “Hasta çocuğun giderek normal yolda yürümesi zorlaşır, sıklıkla düşer. Omuz çevrenizdeki kaslar etkilendiği zaman kollarda zayıflık ortaya çıkar. Hastalar 10 yaşına geldiklerinde yürüyememe başlar ve tekerlekli sandalyeye bağımlılık olur. En son olarak solunum ve gövde kasları etkilenir. Cemil ile Şükrü’nün de sadece el fonksiyonlarının yüzde 15 çalışmaktadır. Buna rağmen bu resimleri yapıyor olmaları çok ilginç.” 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KAS, HASTALIĞI, BULUNAN, VÜCUTLARININ, ANCAK, YÜZDE, 15’İNİ, KULLANABİLEN, ŞÜKRÜ
Yorumlar
Haber Yazılımı