Haber Detayı
29 Şubat 2016 - Pazartesi 18:29
 
DÜNYACA ÜNLÜ JAPON PROFESÖR BURDUR’DA
Dünyanın en büyük üniversitelerinden Japonya Kyoto Üniversitesinden Süper İletken Profesörü, Prof. Dr. Naoyuki Amemiya Burdur’a geldi.
Gündem Haberi
DÜNYACA ÜNLÜ JAPON PROFESÖR BURDUR’DA

Burdurlu Prof. Dr. Ali Gencer ile Burdur’a gelen Prof. Dr. Amemiya, Doğaltaş Derneğini ve BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci’yi ziyaret ederek bir süre görüştüler. 2023 yılına hazırlanan Türkiye’nin hızlı tren projesinin gündeme gelmesine dikkat çeken Prof. Dr.  Amemiya, enerji ve süperiletkenlik alanında Burdur ve Türkiye’nin gelişen teknolojinin üzerinde durulması gerektiğini, bugün Japonya’da süperiletkenlik alanında gelişen teknolojiyle 575 km/saat süratle trenlerin yolculuk yaptığını, bu teknolojinin Türkiye’ye de gelmesinin gerektiğini belirtti.

Ünlü fizikçi ve süperiletkenci Prof. Dr. Ali Gencer ise, Prof. Dr. Amemiya’dan Türkiye’nin ve üniversitelerimizin yararlanması gerektiğini, güçlü bir devlet olunmak isteniyorsa teknolojiyi yakalamak gerektiğini, Türkiye’nin 2023 yılına hazırlanmak isteniyorsa Prof. Dr. Amemiya gibi bilim adamlarıyla üniversitelerin birlikte çalışması gerektiğini, bilgi, teknoloji ve iletkenlik alanında Türkiye’nin çok şeyler başarabileceğini ve bilhassa hızlı tren projelerinde Sayın Prof. Dr. Amemiya’nın bilgi ve tecrübelerine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYACA, ÜNLÜ, JAPON, PROFESÖR, BURDUR’DA,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DÜNYACA ÜNLÜ JAPON PROFESÖR BURDUR’DA
DÜNYACA ÜNLÜ JAPON PROFESÖR BURDUR’DA
Yorumlar
Haber Yazılımı