Haber Detayı
17 Haziran 2014 - Salı 14:48
 
DOĞU GARAJI CAZİBE MERKEZİ OLUYOR
GELENEKSEL ÇARŞI KÜLTÜRÜ DOĞU GARAJI’NDA YAŞAYACAK
Gündem Haberi
DOĞU GARAJI CAZİBE MERKEZİ OLUYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Doğu Garajı alanını Festival Çarşısı’nın da yer alacağı bir cazibe merkezi yapmak üzere ilk adımı attı. Türel’in Doğu Garajı’nın özel üniversite alanından, özel proje alanına dönüştürülmesi teklifi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi. 
Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran oturumu devam toplantısında ele alınan gündem maddesinde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Doğu Garajı’nın sahip olduğu tarihi mezarlık alanıyla birlikte, içinde Festival Çarşı’nı da barındıran, geleneksel çarşı kültürünü yaşatıldığı bir cazibe merkezine dönüştürülmesi konusunda seçim taahhüdünde bulunduklarını hatırlattı. Başkan Türel, Doğu Garajı’nı Antalya’ya yeni bir cazibe alanı olarak kazandırmak istediklerini ifade etti.
Başkan Menderes Türel, Doğu Garajı’na uygulanacak yeni projenin nasıl elde edileceğine yönelik süreci de şöyle açıkladı:
“Doğu Garajı ilk olarak benim önceki belediye başkanlığı döneminde planlanmıştı. O dönem Mimarlar Odası’yla birlikte STK temsilcilerinin içinde yer aldığı jüri tarafından bir yarışma projesi elde ettik. Sonrasında Akaydın yönetimi bu projeyi tercih etmedi. Şimdi biz yeniden geriye döneceğiz. Geçmişte Mimarlar Odası’yla yaptığımız çalışma çerçevesinde aynı süreci tekrarlayacağız. Ödüllü projeye sahip arkadaşlarımız, Mimarlar Odası ve ilgili STK’la ortak bir çalışma yapacağız. Antalya dinamiklerinin de kabulü çerçevesinde bir çalışma yürüteceğiz. Yeni projeye bu çerçevede ortaya çıkacaktır.”
Başkan Menderes Türel, Doğu Garajı alanının özel üniversite alanından, söz konusu projeyi uygulamak üzere özel proje alanına dönüştürülmesi konusunda 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğini Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin takdirine sundu. Büyükşehir Belediye Meclisi, teklifi oy birliği ile kabul ederek, Doğu Garajı’nın içinde Festival Çarşısı’nda bulunduğu, geleneksel çarşı kültürünün yaşatıldığı bir cazibe merkezine dönüştürülmesinin önünü açtı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: GELENEKSEL, ÇARŞI, KÜLTÜRÜ, DOĞU, GARAJI’NDA, YAŞAYACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı