Haber Detayı
02 Kasım 2020 - Pazartesi 12:29
 
DİŞ AĞRILARINA PRATİK GEÇİÇİ ÇÖZÜMLER
Diş ağrısı kadar acı verici başka çok az ağrı vardır. Özellikle geceleri bastıran diş ağrısı insanı çaresiz bırakır...
Sağlık Haberi
DİŞ AĞRILARINA PRATİK GEÇİÇİ ÇÖZÜMLER

Diş ağrısına ne iyi gelir ya da diş ağrısı nasıl geçer sorusu, geceleri diş ağrısı ile boğuşan herkes tarafından sorulmuştur.

 

Diş ağrılarının çoğu diş kliniğinin kapalı olduğu geceleri, hafta sonları veya tatil günlerinde ortaya çıkma eğilimi vardır ve insanı çaresiz bırakır. 

 

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR VE DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Çoğu evde bulunan ortak maddeleri kullanan birçok diş ağrısı ev ilaçları vardır. Bu bileşenleri, yaşadığınız zayıflatıcı diş ağrısından kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, ağrının nedenini bulmak ve en kısa zamanda tedavi görmek için bir dişçiyi ziyaret ettiğinizden emin olun.

 

DİŞ AĞRISININ NEDENLERİ

Diş ağrısına şunlar neden olabilir:

1-) Diş çürüğü

2-) Diş apsesi

3-) Kırık veya hasarlı bir diş

4-) Gevşek veya kırık bir dolgu

5-) Diş teli ile ilgili problemler

Bir enfeksiyon genellikle bir diş (20 yaş dişi gibi) çürüdüğünde ya da diş etine hasar verdiğinde meydana gelir.

 

DİŞ AĞRISI NASIL ÖNLENİR?

Diş ağrısını önlemenin en iyi yolu dişlerinizi ve diş etlerinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmak ve düzenli olarak fırçalamaktır.

 

DİŞ SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN:

1-) Düzenli diş muayenesi yaptırın

2-) Şekerli yiyecek ve içecekleri azaltın sadece yemek zamanlarında ara sıra tedavi edin

3-) Florür diş macunu ile dişlerinizi günde iki kez yaklaşık 2 dakika fırçalayın

4-) Yiyecekleri, birikintileri ve plakları çıkarmak için dişlerinizi her gün diş ipi veya diş arası fırça kullanarak temizleyin

 

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Diş ağrısı ciddi bir sorundur. Diş eti ya da dişinizde iltihap olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle en kısa sürede diş doktorundan randevu almalısınız.

 

DİŞ AĞRISINA GEÇİÇİ ÇÖZÜM YOLLARI

 

1-) 1-2 damla karanfil yağı

Bu yağı doğrudan etkilenen dişe uygulayın ve üzerinde bırakın. Yağı yaymamaya çalışın. Yerinde kalmasını sağlayın. Bu yağı günde üç ila dört kez uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısı, diş ağrısından hızlı bir rahatlama sağlamak için Doğu tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yağı birkaç dakika uyguladıktan sonra diş ağrınızın azaldığını göreceksiniz. Bunun nedeni ağrıyı azaltan öjenol adı verilen karanfil yağının önemli bir bileşenidir. Karanfil keskin bir baharat olduğu için biraz keskinliğe hazır olun.

 

2-) Oksijenli su ile gargara

Oksijenli suyu alın ve ağzınızı iyice çalkalayın.

Oksijenli su ile çalkaladıktan sonra, ağzınızı birkaç kez de normal suyla çalkalayın. Gerektiğinde bunu tekrarlayın.

Bu gargara enfeksiyonu ve rahatsızlığı hafifletir. Genellikle diş ağrısı için bu ev ilacı, ateşin yanı sıra ağzınızda kötü bir tada neden olan enfekte bir diş için uygundur. Bu, tüm ev ilaçları gibi, diş ağrısı için geçici bir tedavidir.

 

3-) Diş Fırçalamak

Dişlerinizde çürük varsa ve yediğimiz besin kırıntıları çürük dişimiz de ağrı yaptıysa ilk olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş fırçalamak dişimiz de ki ağrıya neden olan kırıntıları dişimizden uzaklaştıracak ve diş ağrısının azalmasına etki edecektir.

 

4-) Sarımsak

Ağrıyan dişinizin üstüne sarımsağı ezerek koyun. Sarımsak bakterileri yok edici özelliğinden dolayı ağrıyı hafifletecektir.

5-) Kekik Yağı

Kekik yağı diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi ağız problemlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile kekik yağı ağızdaki mikropları öldürmenin doğal bir yolu olarak tercih edilir.

 

Ancak unutulmamalıdır ki bunun gibi çözümler sadece anlık ağrıda hafiflemeye faydası olacak sorununuzu asla çözmeyecektir. Vakit kaybetmeksizin dişçiye başvurarak sorunu temelden çözmek tek kalıcı yöntemdir.

 

sabah.com

Kaynak: Editör: Muhittin ÖZÇELİK
Etiketler: DİŞ, AĞRILARINA, PRATİK, GEÇİÇİ, ÇÖZÜMLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı