Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 16:50
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KEŞFEDİLEN DOĞALGAZ REZERVİNİ DUYURDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de Tuna-1 bölgesinde yeni keşfedilen doğalgaz rezervin 85 milyar metreküp olduğunu duyurdu.
Gündem Haberi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KEŞFEDİLEN DOĞALGAZ REZERVİNİ DUYURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de Tuna-1 bölgesinde yeni keşfedilen doğalgaz rezervini Fatih sondaj gemisinde açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "85 milyar ek metreküp daha gaz rezervi bulundu. Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğalgaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizde bugüne kadar ki, en büyük hidrokarbon kaynağıdır." Dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle

 

320 milyar metreküplük doğalgaz müjdesini 21 Ağustos'ta milletimize ilan etmiştik. Keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metreküpü buldu.

Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, şu ana kadar en büyük hidrokarbon kaynağımızdır.

Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır.

Tuna-1'de keşfettiğimiz doğalgazı burada kurulacak platform vasıtasıyla topraklarımıza ulaştıracak, ülkemizin sistemine entegre edeceğiz.

Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye'yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık.

 

Kaynak: Editör: Muhittin ÖZÇELİK
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN, YENİ, KEŞFEDİLEN, DOĞALGAZ, REZERVİNİ, DUYURDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı