Haber Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 11:19
 
ÇİFTÇİLER DİKKAT! YARIN SON GÜN
Desteklemelerden yararlanabilmek için gerekli olan ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) başvurusu yarın sona erecek.
Ekonomi Haberi
ÇİFTÇİLER DİKKAT! YARIN SON GÜN

ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticiler yıl içinde verilen mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları başta olmak üzere çiftçiye verilen desteklerden yararlanamayacak.  ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerin düşük faizli kredi kullanamayacağı gibi tarım sigortasına da başvuruda bulunamayacak.  Son haftalarda Akdeniz Bölgesinin batısında etkili olan dolu ve sağmak yağış ile muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelebilecek zararları doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS şart!

 

(Geçen yıl 8 milyon 570 bin hektar arazi, tarım yapılabildiği halde ÇKS dışında kalmıştı. Bu rakam 1 milyon 837 bin hektar olan Hollanda tarım alanının yaklaşık 4,5 katı büyüklüğünde. Tarım alanlarının ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmeleri mutlaka gerekiyor. Tarım yapıldığı halde çeşitli gerekçelerle ÇKS kaydına engel teşkil eden sorunların çözümlenmesi de önemli konular arasında.)

 

 

Çiftçiler, 30 Haziran 2018 tarihinden sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri dışında yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapamayacak. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesi işlemini, üretim yılının 15 Temmuz-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapabilecek. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri de üretim yılı içinde yapılabilecek.

 

ÇKS başvuruları, Ziraat Odalarından alınan çiftçi belgeleri ve diğer istenen belgeler ile Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilecek.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİLER, DİKKAT!, YARIN, SON, GÜN,
Yorumlar
Haber Yazılımı