Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 12:07
 
‘Cankız’ ı kaybettik
Isparta'da bitkin halde bulunan ve tedavisinin ardından bir vatandaşa teslim edilen at yine başıboş bırakılınca Burdur'daki Hayvan Hastanesi'ne gönderildi.
Gündem Haberi
 ‘Cankız’ ı kaybettik

Isparta'da bitkin halde bulunan ve tedavisinin ardından bir vatandaşa teslim edilen at yine başıboş bırakılınca Burdur'daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  Hayvan Hastanesi'ne gönderildi.
 

Isparta'da merkeze bağlı Deregümü köyü yakınlarında ağaca bağlanmış bitkin halde bulunan at, zabıta ekiplerinin kontrolünde veteriner hekimlerce müdahale yapıldıktan sonra ayağa kalkmış ve bir kişiye teslim edilmişti. Ancak, bir gün sonra atın bir kez daha başıboş bırakılması üzerine bu kez ekipler, Burdur'da MAKÜ Hayvan Hastanesi'yle iletişime geçip, hayvanın tedavi edilmesi ricasında bulundular. 
Zabıta ve veteriner hekimlerin ‘Cankız’ adını verdiği at, araca bindirilerek tedavi için Burdur Hayvan Hastanesi'ne götürüldü. Isparta Belediyesi Zabıta Müdürü İsmail Cemil Aydoğdu, "Daha önce de evcil atımız Cankız'ı başıboş bulmuş ve gerekli müdahaleyi yapmıştık. Bir kez daha başıboş olduğunu görünce. Bu kez Burdur Hayvan Hastanesi'ne gönderdik, Şimdi Cankız, tedavi altında. Tüm tedavi masrafları belediye olarak karşılanacak. Tedavi edildikten sonra da konuyu yakından takip edeceğiz. Belki bir hayvansevere teslim ederiz veya çiftliğe bırakırız. Gereğini yapacağız. Burdur'daki veteriner hekimlerimize minnettarız. Talebimize anında cevap verdiler. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz . İnşallah Cankız, bir an önce sağlığına kavuşur. Belediyemizin, hayvanlara yönelik duyarlılığı bundan sonra da sürecek" dedi.

 ‘Cankız’ kurtarılamadı
 Isparta’da bir ağaca bağlanmış bitkin ve zayıflamış halde bulunan ‘Cankız’ isimli at öldü

 Isparta’da bir ağaca bağlanmış zayıf ve bitkin şekilde bulunan ‘Cankız’ isimli at, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Hayvan Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen öldü.
Isparta'da Deregümü köyü yolu üzerinde Isparta Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne yapılan ihbar üzerine ağaca bağlanmış bitkin ve zayıflamış halde bulunan ‘Cankız’ isimli at, tedavi edilmek üzere MAKÜ Hayvan Hastanesine getirildi. MAKÜ Veteriner Fakültesi bünyesinde hizmet veren Hayvan Hastanesinde MAKÜ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Necmettin Sarp Sevgisunar tarafından tedavi altına alınan ‘Cankız’ isimli at, kurtarılamadı.
‘Cankız’ isimli atın tedavi süreci hakkında bilgi veren MAKÜ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Necmettin Sarp Sevgisunar, "Isparta’dan kliniğimize getirilen atın, genel olarak muayenesini yaptık hatta genel kan muayenesini de yapmaya çalıştık ve gördüğümüz tabloda bir anormallikle karşılaşmadık. Sadece ciddi anlamda bir kilo kaybı ve güç kaybı olduğu belirledik. İlk müdahalelerimize başladık ve müdahalelerimizde yanıt aldık fakat akşam ilerleyen saatlerde tedavinin devam ettiği süreç boyunca hayvanın durumunun kötüleştiği, yaptığımız bütün müdahalelere rağmen devamında hayvanın durumunu geriye çeviremedik ve hayvanı maalesef kaybettik" dedi.

"Kadavra olarak değerlendirilecek"
Sevgisunar, sahibi tarafından terk edilen Cankız’ın, anatomi kürsüsünde kadavra olarak değerlendirileceğini söyleyerek, "Isparta’dan bize sahibi tarafından terk edilerek getirildiği için fakültemizde hocalarımızla görüştük ve öğrencilerimizin de eğitiminde yer alması ve yararlanılması amacıyla öğrencilerimizin at anatomisini daha iyi görmeleri ve atlarla ilgili daha iyi bilgi sahibi olabilmeleri açısından anatomi kürsüsünde kadavra olarak değerlendirilecek" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: , ‘Cankız’, ı, kaybettik,
Yorumlar
Haber Yazılımı