Haber Detayı
18 Kasım 2017 - Cumartesi 09:36
 
BURDUR TAZE FASULYESİ HANGİ AŞAMADA?
BURDUR TAZE FASULYESİ HANGİ AŞAMADA?
Gündem Haberi
BURDUR TAZE FASULYESİ HANGİ AŞAMADA?

FASULYE HALİ KURULDU MU?

Burdur Ziraat Odası, Ticaret Borsası ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle çuvala konup, Burdur amblemi verilecek olan taze fasulyeler hangi aşamaya getirildi. Geçen yıl Burdur Ziraat Odasının girişimleriyle başlatılacak olan, İnsuyu Havzasında yetiştirilip İstanbul gibi büyükşehirlere verilen; aracıları ortadan kaldırmak için de hâl kurulacak olan Burdur fasulyesi hangi aşamaya getirildi.

Aracılar eliyle ucuza alınıp, büyükşehirlere pahalıya satılan taze fasulye konusunda, aracıları ortadan kaldırmak için iki önemli plan yapılmış; birinci plana göre Burdur Belediyesi eliyle fasulye hâli kurulması, ikinci plana göre de fasulyelerin ambalajlanıp, çuvallara konulup, üzerine Burdur Fasulyesi, Burdur Ticaret Borsası ve Burdur Ziraat Odasının amblemlerini olacağı belirtilmişti. Kamuoyu bu iki planın hangi aşamaya geldiğini merak ediyor.

TAZE FASULYENİN HİKÂYESİ

Halıcılar, Çatağıl, Çine, Taşkapı, Kayaaltı, Kurna, Lengüme köylerinde taze fasulye üretimi büyük miktarlarda yapılmakta.

2017 yılı içerisinde Burdur Belediyesi üreticinin ürettiği fasulyelerden zarar edilmemesi ve taze fasulyelerin elde kalmaması için hâl kuracağını açıklamıştı. Yine 2017 yılı içerisinde Burdur Ziraat Odası da fasulye üretimin merkezi olan İnsuyu Ovasını ziyaret etmiş, çiftçilerle bir araya gelmiş ve bu yıl üretim düşse de fasulye satışının üreticinin yüzünü güldürdüğünü kaydetmişti.

Taze fasulye konusunda günlük 250 ton civarında bir üretim yapılması Burdur’un ülke sebze piyasasında söz sahibi olmasını sağlamıştı. Taze fasulye konusunda Türkiye’nin 1/3’lük ihtiyacını karşılayan Burdur’da özellikle İnsuyu Ovasında yer alan köylerde üretim yapılıyor.  Bu yılki fiyatlar bazında 1.5 TL’ye alınan taze fasulye büyükşehirlerde 8 TL’ye satılıyor. Aracılar taze fasulyeden yüzde 800 kâr elde ediyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesinin de aynı havzada bulunduğu İnsuyu Havzasında geçmiş yıllarda yapılan vahşi sulamalarla Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarasında su oranı çok ciddi oranlarda azalmıştı. Burdur'un içme suyu ihtiyacını tek başına karşılayan bu havza, zamanla yeterli gelmemiş, Burdur Gölünün karşısında yer alan Senir'den "göl yüzenden geçen borular" vasıtasıyla içme suyu teminine başlanmıştı. 

İnsuyu havzasında mevsim normallerinin altında seyreden yağışlarda taze fasulye üretimi düşüyor, etkili yağışlarda ise üretim yükseliyordu. Bu gelişmelerin ardından damlama sulama yöntemine geçişle tedbirler alınmıştı. 

Mayıs ayındaki başlayacak olan ilk fasulye ekimine kadar hâlin hizmete girmesi, mayıs ayından elde edilen hasatta taze fasulyelerin marka haline getirilip özel ambalajlarında satılması merak ediliyor. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: BURDUR, TAZE, FASULYESİ, HANGİ, AŞAMADA?,
Yorumlar
Haber Yazılımı