Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 14:58
 
Burdur Milletvekili Mehmet GÖKER'den eğitim çıkışı
CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER taşımalı eğitimi sordu
Eğitim Haberi
Burdur Milletvekili Mehmet GÖKER'den eğitim çıkışı

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER taşımalı eğitimi sordu:

-Öğrenci sayısının azalmasının en önemli nedeni köylerimizde tarım ve hayvancılığın bitmesidir…

 

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a taşımalı eğitim hakkında yazılı soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

 

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı henüz başlamamış olmasına rağmen Burdur’da bazı sorunların ortaya çıktığını belirten GÖKER, “Burdur merkeze bağlı Kayaaltı köyünde bulunan Kayaaltı Ortaokulu, öğrenci sayısının 40 kişinin altında kalması gerekçe gösterilerek kapatılmış, köyde bulunan 38 öğrenci ise taşımalı eğitim marifeti ile Taşkapı köyünde bulunan Taşkapı Ortaokuluna aktarılmak istenmektedir” dedi.     

 

Taşımalı Eğitim Sisteminin pek çok sorunu barındırdığını belirten CHP’li Vekil, “Taşımalı eğitim esnasında meydana gelen trafik kazaları en önemli sorundur. Küçücük çocukların her gün onlarca kilometre yol yapması ve gün boyu evinden uzakta eğitim görmek zorunda kalan öğrencilerin beslenme konusunda yaşadığı sıkıntılar da bu sistemin ayrı bir boyutunu oluşturmaktadır” diyerek taşımalı eğitim problemine dikkat çekti.

 

Öğrenci sayısının azalmasının en önemli nedeninin köylerimizde tarım ve hayvancılığın bitmesi ve bu nedenle köy halkının şehirlere göç etmek zorunda kalması olarak göründüğünü belirten GÖKER, “Bunun sonucunda öğrenci sayısı azalan okullar kapatılmakta ve kalan öğrenciler taşımalı eğitime zorlanmaktadırlar” diyerek Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

 

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Burdur ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında taşımalı eğitim yapması öngörülen öğrenci sayısı nedir?

 

Burdur ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında taşımalı eğitim marifeti ile okulsuz kalacak olan köy sayısı nedir?

 

Taşımalı Eğitim nedeniyle ortaya çıkan sorunların çözülmesi amacıyla Bakanlığınızca planlanan herhangi bir çalışma var mıdır?

 

Vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi adına öğrenci sayısı 40’ın altında kalan köy okullarının kapatılmasını öngören Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin gözden geçirilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Burdur, Milletvekili, Mehmet, GÖKER'den, eğitim, çıkışı,
Yorumlar
Haber Yazılımı