Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 10:44
 
Burdur’da Ceviz Hasadının Sonuna Gelindi
Burdur'un coğrafi işaret Tescil Belgesine sahip olduğu "Burdur Ceviz Ezmesi"nin ham maddesi olan cevizlerin hasadının sonuna gelindi.
Ekonomi Haberi
Burdur’da Ceviz Hasadının Sonuna Gelindi

(Yaklaşık 30.000 dekar alanda tarımı yapılan ceviz üretiminin 20’si İl Merkezinde yapılmakta olup bunu Bucak ve Tefenni İlçesi takip ediyor.)

Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan konu ile ilgili yaptığı açıklamada: "Sağlıklı yaşam menüsünde yer alan cevizin İlimizde her yıl üretim alanı artmakta olup; son dönemde İlimiz iklim koşullarına uyan ve adaptasyonu olumlu sonuç veren Chandler, Howard, Fernor ve Franquette çeşitleri teknik personelimizce bölgemiz için tavsiye edilmektedir. Bu çeşitler hem bahar donlarından az etkilenmekte hem de veriminin yüksekliği, ceviz içinin açık renkli olması nedeniyle tercih sebebi olmaktadır.

Bu yılki üretim ve rekolteden memnun olan üreticilerimiz İl genelinde yaklaşık 9.000 Ton ceviz üretimi ile Burdur ekonomisine önemli katkı sundular.

Birim alandan daha fazla verim ve sürdürülebilir tarım faaliyetleri açısından üreticinin kendini geliştirmesinde yönlendirici çalışmalarına devam eden İl Müdürlüğümüz bu konuda aşılama ve budama kursları ve eğitimlerine devam etmektedir." dedi.

(kaynak: tarimpusulasi.com)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Burdur’da, Ceviz, Hasadının, Sonuna, Gelindi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Burdur’da Ceviz Hasadının Sonuna Gelindi
Burdur’da Ceviz Hasadının Sonuna Gelindi
Yorumlar
Haber Yazılımı