Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 12:18
 
BTB Meclis Üyeleri TOBB Bilgilendirme Seminerine katıldı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerinde, meclis üyeleriyle bir araya geldi.
Ekonomi Haberi
BTB Meclis Üyeleri TOBB Bilgilendirme Seminerine katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerinde, meclis üyeleriyle bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, meclis üyelerinin görevinin; şehrini daha zengin etmek ve üyelerinin sorunlarını aktarabilmek olduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu meclis üyelerine birlik ve beraberlik mesajı verirken, “Asla birbirinizi ötekileştirmeyin” tavsiyesinde bulundu. ​

 

27-29 Eylül 2019 tarihleri arasında TOBB İkiz Kulelerde gerçekleşen eğitimlerin son gününde, Meclis Üyeleriyle bir araya gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, demokrasinin en çok işlediği kurumun TOBB olduğunu belirterek, “Hiçbiriniz atamayla gelmiyorsunuz. Kendi şehrinizde herkes kendi mesleğinin lideri aslında. En zor seçimde bizimkidir. 4 yıl boyunca ekmek kavgası verdiğin rakibinden oy istemek en zor iştir.  Biz toplumun çimentosuyuz. Tüccarlar sanayiciler olmadan bu binanın sağlam olma şansı yok. Toplumsal uzlaşmayı en güzel sağlayanlarda bizleriz. Mal alıp satarken bir adamın mezhebine, dinine, siyasi görüşüne bakmayız. En kaliteli en ucuz kim verirse ondan alırız” dedi.

 

Yaşadığınız şehri zengin etmelisiniz

Bu işlerde para pul bulunmadığını ifade eden TOBB Başkanı, herkesin amacının bu görevlere gelirken, yaşadığı şehri daha zengin etmek olduğunu açıkladı. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bu da ülkeyi zengin etmekle eş değer. Liderlik kolay bir şey değildir. Liderlik vermekle olur. Almaya düşünerek başlarsanız lider olamazsınız. Seçim biter rekabet biter. Tüccarda küslük dargınlık olmaz. Biz birbirimizle hep iyi geçinmek durumundayız. Kendi meslektaşlarınızla daha etkin diyalog içinde olmanız lazım. Seçilen kişi bütün siyasi görüşlerini bir yere koymak zorunda. Bizim görevimiz üyemizin hak ve hukukunu korumak. Bize başka da bir görev verilmemiş.

Haklı güçlü olmalı. Güçlü haklı olursa olmaz. Onun için bulunduğunuz makamda tek amacınız üyelerinizin sorunlarını anlatmak. İlgili icra makamlarına iletmek. Birliktelik çok önemli. Sizin bölgenizde kuracağınız birliktelik çok önemli. Sonuna kadar müzakere edeceğiz. Sonra ortak kararda Başkan’ın yanında bir ve beraber olacağız. Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta azap var. Kavga etmeyeceğiz. Bir olursak kazanırız. Hiç tek başına göç eden kuş gördünüz mü? Hep birlikte göç ederler. Sıkıntı halinde hep beraberiz ama biraz rahatladı mı bu kayboluyor. Bunu yapmamalıyız. Neyi yapıp neyi yapamayacağınızı iyi bilmeniz lazım. Bunu bilirseniz görevinizi hakkıyla yapmış olursunuz. Üyeleriniz için haklarını neler yapabileceklerini öğrenip onlara anlatmalısınız.”

Gelecekten umutlu olduğuna işaret eden M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tüccar ve sanayicinin asla umutsuz olamayacağı dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, “Eğer umudumuzu kaybedersek ertesi sabah dükkânın kapısını açamayız. Birbirinizi asla ötekileştirmeyin. Sizden bir özel ricam; ne olur kızlarınızı yanınızda girişimci olarak yetiştirin. Gençleri girişimcilik konusunda destekleyin. Unutmayın zenginliğin yolu girişimcilikten geçer” diye konuştu.

Üç gün boyunca devam eden seminerde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin hizmet ve iştiraklerinden yararlanma, Dünya ve Türkiye Ekonomisi, Dış Politika, Genel Ekonomi Faiz, Döviz, Borsa, Kişisel Gelişim, Etkili Yönetim ve İletişim Becerileri, Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı TEPAV çalışmaları, Teşvikler vb. konularda sunumlar ve detaylı bilgiler verildi. 

Seminere Burdur Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı, Meclis Üyeleri Süleyman Candan, Halil Aygün, Abdullah Tezcan, İsa Yalçın ve Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün katıldı.

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: BTB, Meclis, Üyeleri, TOBB, Bilgilendirme, Seminerine, katıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BTB Meclis Üyeleri TOBB Bilgilendirme Seminerine katıldı
BTB Meclis Üyeleri TOBB Bilgilendirme Seminerine katıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı