Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 11:36
 
BTB Başkanı Gündüzalp; Yem desteği talebimiz karşılık buldu
BTB Başkanı Gündüzalp; Yem desteği talebimiz karşılık buldu
Ekonomi Haberi
BTB Başkanı Gündüzalp; Yem desteği talebimiz karşılık buldu

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, tarım ve hayvancılık alanında, kendi kendine yeten ülkeler sıralamasında, üst seviyelerde yer alan Türkiye’nin, dövize bağlı olarak artan yem maliyetleri karşısında, sıralama içerisinde düşüş yaşadığını belirterek, “Üreticiye yem desteği verilmesi konusunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na rapor sunduk ve raporda yer alan sorunların ivedilikle çözümünü talep ettik. Bu talebe istinaden, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, katıldığı televizyon programında, küçük aile işletmelerine yem desteğinin verileceğini duyurması, üreteci kesimini umutlandırdı” şeklinde konuştu.

 

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, başta Borsa üyeleri olmak üzere, üreticilerden gelen her türlü talebi yerelde çözmeye çalıştıklarını, çözülemeyen sorunları ise Ankara’ya taşıdıklarını belirterek, “Geçtiğimiz hafta, tarım ve hayvancılığı içerisine alan 3 temel sorunu TOBB’a göndererek, acilen çözümünü talep ettik. Bunların içerisinde, üreticiye yem desteği verilmesi talebimizde vardı” dedi.

 

Üreticinin, bin bir zahmetle yetiştirdiği küçük ve büyükbaş hayvancılığın, artan girdi maliyetleri karşısında bitme noktasına geldiğini aktaran Başkan Gündüzalp, “Geçimini süt ve besicilikten sağlayan üreticilerimiz, son yıllarda dövize bağlı olarak artan yem fiyatları ve yurt dışından getirilen ithal hayvanlar nedeniyle para kazanamaz hale geldiler. Hal böyle olunca, girdi maliyetlerini oluşturan mazot, gübre ve yem fiyatlarının biran evvel indirilmesini, özellikle süt üreticilerine yem desteğinin verilmesini, hatta devletimiz tarafından sübvanse edilmesini her fırsatta dile getirdik” şeklinde konuştu.

 

Süt üretiminin temel girdisi olan yeme; yılbaşından bu yana, art arda zam yapıldığını ve yapılan zamlar karşısında üreticinin direncinin kırıldığını belirten Başkan Gündüzalp, “Yaklaşık iki hafta önce, TOBB Başkanımıza gönderdiğimiz raporda, devletimiz tarafından bazı ürünlere uygulanan sübvansiyonun, acilen yemede uygulanmasını talep etmiştik. Aradan geçen süre zarfında, hafta sonu bir TV programına katılan Bakan Pakdemirli’nin, 20 başa kadar olan küçük aile işletmelerine 65 TL yem desteği verileceğini ve destek bütçesinin 100 milyon lira olarak açıklaması, üreticimizi büyük ölçüde umutlandırdı” dedi.

 

Verilecek olan yem desteğinin, 20 baş hayvan ile sınırlı kalmamasını, 21-100 başa kadar olan orta ölçekli işletmeler ve diğerlerini de dahil etmek üzere benzer desteğin sağlanması gerektiğinin altını çizen Başkan Gündüzalp, şu şekilde konuştu: “Hayvancılığın selameti ve üretimin devamlılığı için işletme sayısı ayrımı yapmadan, desteklemeler eşit veya benzer şekilde yapılmalı. Eğer ki köylerimizde üretimin devam etmesini ve üreticimizin hayvanını yeterince beslemesini istiyorsak, orta ve büyük ölçekli işletmelere de gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Temennimiz, küçükbaş hayvan üreticilerine de bu desteğin verilmesi ve en kısa sürede bu desteklemenin, üreticilere aktarılmasıdır. Burdur Ticaret Borsası olarak, diğer girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda, talebimizi sürekli olarak yenileyeceğiz.” 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: BTB, Başkanı, Gündüzalp;, Yem, desteği, talebimiz, karşılık, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı