Haber Detayı
14 Nisan 2020 - Salı 14:35
 
BTB Başkanı Gündüzalp: Çözüm İthalatta Değil Yerli Üretimde!
BTB Başkanı Gündüzalp: Çözüm İthalatta Değil Yerli Üretimde!
Ekonomi Haberi
BTB Başkanı Gündüzalp: Çözüm İthalatta Değil Yerli Üretimde!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de devam eden koronavirüsün birçok alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılığı da etkilediğini belirterek, ileriki süreçte yaşanacak sorunların acilen tespiti yapılarak, gerekli önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti. Gündüzalp, önlemlere ilk olarak, çiftçinin üretim için kullandığı başta mazot ve gübre olmak üzere, elektrik ve sudan alınan KDV/ÖTV indirimini ve ESK’nın bazı bölgelerdeki arz fazlası çiğ süt piyasasına acilen müdahale ederek başlamasını istedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın nedeniyle tarım sektörünün öncelikli olacağı, üretici ve tüketicilerin koruma altına alınacağı yeni bir paketin biran evvel hayata geçirilmesi gerektiğini savunarak, içinde bulunduğumuz süreçte tarım ve hayvancılığa daha fazla önem verilmesini, çiftçinin mutlak suretle üretimde tutulmasını, yaşanan arz ve talep dengesinin en iyi şekilde korunarak, her iki sektöre acil önlem getirilmesini söyledi.  

Fedakar ve cefakar Türk çiftçisinin en zor zamanda bile üretmekten kopmadığını, aziz milletin sofrasını her daim donatmaya devam ettiğini aktaran Gündüzalp, “Üreticimizin menfaatini dün olduğu gibi bugünde korumaya devam ediyoruz. Burdur Ticaret Borsası olarak, üyelerimizden gelen sorunları, talep ve isteklerin geçtiğimiz hafta hem rapor halinde ilgili bakanlara iletilmek üzere, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)a gönderdik. Ayrıca, telekonferans sistemiyle birinci ağızdan TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na da ilettik” dedi.

Gönderilen raporlar neticesinde, Tarım Kredi Kooperatiflerine Nisan ve Mayıs aylarında ödenmesi gereken kredilerin, faizsiz olarak 2 ay süreyle ertelendiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaklaşık 1.9 milyar TL’lik destekleme ödemesinin açıklandığını ve geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL’ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilmesini kararlaştırıldığını aktaran Başkan Gündüzalp, “Bunlar yeterlimi, şuan için değil” şeklinde konuştu.

Özellikle tarım alanında radikal adımların atılması gerektiğini ifade eden Gündüzalp, “Başta Ziraat Bankası ve diğer özel bankalara olan kredi borçlarının faizsiz ertelenerek, tekrardan yapılandırması gerekli. Çiftçimizin Bağ-Kur ve Sigorta borçları ile elektrik ve sulama borçları faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenmesi gereken desteklemeler ise biran evvel üreticimize ödenmelidir.Et ve Süt Kurumunun bazı bölgelerdeki arz fazlası çiğ süt piyasasına acilen müdahale ederek, çiğ sütün birlik veya kooperatifler tarafından alımının yapılarak süt tozuna dönüştürülmeli,  üretilen süt tozunun bu şekilde ESK tarafından satın alınmalı. Hayatı devam ettirecek kaynak, üreticimizin elindedir. Bu kaynağı en iyi şekilde korumalı, tarımsal üretimin önemini, içende bulunduğumuz bu günlerde daha iyi anlamalıyız” diye konuştu.

Çiftçinin üretmek istediğini fakat, kısa ve orta vadede önünü göremediğine dikkat çeken Gündüzalp, şu şekilde konuştu, “üreticimiz, dün olduğu gibi bugünde bir çok problemle karşı karşıyadır. Bunların en önemlisi ise açıklamamın başında belirttiğim gibi üretim maliyetidir. Bu maliyetleri doğrudan etkileyen mazot, gübre, ilaç, enerji ve yem fiyatlarında biran evvel indirime gidilmelidir. Hayvancılığın temel girdisi olan yem fiyatı, her geçen gün artıyor. Çünkü yemin hammaddesinin büyük bir bölümü, ithalatla karşılanıyor. İthalat demek, döviz demek. Döviz fiyatlarındaki artış, dolaylı olarak yem fiyatlarına yansıyor. Yem maliyetini düşürmek için yerli üretime yani kaliteli kaba yem üretimine ağırlık verilmeliyiz. Çünkü çözüm ithalatta değil, her zaman dile getirdiğimiz gibi yerli üretimdedir. Önümüzdeki süreçte daha kötü bir senaryoyla karşılaşmamak için Bakanlığın yine acil şekilde üretim planlaması yapıp, gerekli önlemleri biran evvel almalıdır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BTB, Başkanı, Gündüzalp:, Çözüm, İthalatta, Değil, Yerli, Üretimde!,
Yorumlar
Haber Yazılımı