Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 11:57
 
BTB BAŞKANI GÜNDÜZALP ‘2021 TARIMA KALICI ÇÖZÜMLERİN GETİRİLDİĞİ YIL OLSUN’
YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER FARUK GÜNDÜZALP, 2020 YILINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU...
Ekonomi Haberi
BTB BAŞKANI GÜNDÜZALP ‘2021 TARIMA KALICI ÇÖZÜMLERİN GETİRİLDİĞİ YIL OLSUN’

BTB Başkanı Gündüzalp: 2021 tarıma kalıcı çözümlerin getirildiği yıl olsun

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, 2020 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte, ülkemizde de 2020 yılının tüm sektörler açısından zorlu geçtiğini ifade eden Gündüzalp, "Covid-19 salgını, ne yazık ki sosyal ve ekonomik hayatımızı olumsuz yönde etkiledi. Ticaret Borsası olarak, salgının olumsuz etkilerini en aza indirmek adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde çalışmalarımıza devam ettik. Üyelerimizin sorun ve taleplerini, katıldığımız online toplantılarda, ilgili bakanlara aktararak, çözüm aradık” dedi.

 

ÜYELERİMİZİN YANINDA OLDUK

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 yılında yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı. Üyelerden gelen sorunların karşılık bulması noktasında, TOBB ve ilgili bakanlıklarla sürekli temas halinde bulunduklarını aktaran Gündüzalp, “Bölgemizde, Covid-19’un olumsuz etkilerine ilişkin ilk kez anket çalışması başlatarak, anket sonuçlarından elde ettiğimiz sorunları, TOBB’a aktararak çözümünü istedik. Nefes Kredisi ve Ziraat Bankası ile imzaladığımız kolay finansman protokolü gibi finansmana erişim noktasında, esnafımızın ve sanayicimizin yanında olduk. Nefes kredisinden yararlanamayan kooperatiflerimizin içinde girişimde bulunarak, ilk kez kredi kullandırdık” ifadelerini kullandı.

 

SORUNLARI CUMHURBAŞKANINA İLETTİK

Gündüzalp, ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, tarımsal sulama alanında ve hayvancılık işletmelerinde kullanılan elektik tarifesinin tekrar düzenlenmesini, kaba yem ihracatının durdurulmasını, işletmelere yem desteği verilmesini, süt fiyatlarının 3 veya 6 aylık periyotlar halinde belirlenmesini, ORKÖY kredilerinin ertelenmesi, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması, kaliteli süt üretimine teşvik amacıyla ilimizin pilot il olması gibi birçok konuyu rapor halinde ilettiklerini, iletilen tüm taleplerin karşılık bulduğunu söyledi.  

 

EĞİTİME AYRI ÖNEM VERDİK

Geleceğin teminatı olan öğrencilere, ayrı bir önem gösterdiklerini ifade eden Gündüzalp, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında, her yıl il genelinde örgün eğitim veren 35 ilk ve orta öğretim okullarındaki 872 öğrencimize, kırtasiye yardımı, BİGEB kapsamında Nene Hatun Anaokuluna tabiat ve hayvan bakım atölyesi yaptırdık. 60 üniversite öğrencimize ise burs yardımı yapmaya devam ediyoruz. Pandemi sürecinde bütün çocuklarımızın eğitim ve öğretim programlarına erişebilmeleri için imkânı olmayan ihtiyaç sahibi 55 öğrencilerimize tablet desteğinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

 

PROJELERİMİZ ONAYLANDI

Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TURİB) A.Ş.’nin faaliyete geçmesiyle birlikte, Burdur Ticaret Borsası olarak acentelik sözleşmesi imzaladıklarını aktaran Gündüzalp, “Üretici ve yatırımcılarımızın, lisanslı depolardaki ürünlerin TURİB platformu üzerinden online olarak alım-satım işlemleri için TURİB acentesi olduk. Öte yandan, projelerimizden biri daha olan Elektronik Satış Salonu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Fizibilite Destek Programı kapsamında onaylandı. Kurulacak olan satış salon ile birlikte, bölgemizde yetişen hububat ürünleri, fiyat arttırma usulü ile değerinde satılmasını sağlayacağız” dedi.

 

GÜVENLİ HİZMET VEREN İLK BORSA OLDUK

Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nin TSE Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getirip, yapılan denetimler sonucunda, ‘TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ almaya hak kazandıklarını aktaran Gündüzalp, “Önce sağlık prensibinden hareketle, pandemiye karşı alınması gereken tüm önlemlerimizi aldık ve Batı Akdeniz Bölgesinde, TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesini alan ilk Ticaret Borsası olduk. Bunun haricinde, yaklaşık 6 yıldır Akredite Borsa unvanıyla çalışmalarımızı sürdürürken, 2019 yılı Kasım ayında yapılan denetim sonucunda, C seviyesinden, B seviyesine yükselerek, 5 yıldızlı hizmet kalitemizi başarıyla yineledik” şeklinde konuştu.

 

 

ÇÖZÜMLERİN SÖZDE KALMADIĞI BİR YIL OLUR

2021 yılının, 2020 yılına göre iş dünyası ve ülkemiz açısından daha pozitif bir yıl olması beklentisinde olduklarını ifade eden Gündüzalp, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “İnşallah, yeni yıl artık pandemi ile değil, üretim ve kalkınma hamlelerinin konuşulacağı bir yıl olur. Şunu iyi gördük ki, salgınla birlikte tarım ve gıda bu sürecin başlangıcından itibaren en fazla değer ve talep gören sektör oldu. Her yeni yıl, yeni bir umuttur diyerek, tarıma ve tarımın sorunlarına daha fazla önem verildiği, üreticimizin daha fazla desteklendiği, girdi fiyatlarının minimuma indirildiği, üreticimize güven veren bir tarım politikasının oluşturulduğu, planlı üretimin yapıldığı, ithalat politikasının son bulduğu kısacası kronikleşen sorunlara radikal ve kalıcı çözümlerin getirildiği bir yıl olmasını diliyor, halkımıza ve üreticilerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BTB, BAŞKANI, GÜNDÜZALP, ‘2021, TARIMA, KALICI, ÇÖZÜMLERİN, GETİRİLDİĞİ, YIL, OLSUN’,
Yorumlar
Haber Yazılımı