Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 10:35
 
Birlik varsa "Engel" yok
Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi Hazırlık B Sınıfı öğrencilerinin yürüttüğü "Birlik Varsa... Engel Yok..." etkinliği kapsamında özel öğrenciler için alınan akülü tekerlekli sandalyelerin teslim programı düzenlendi.
Yaşam Haberi
Birlik varsa

Mehmet  Uzal Sosyal Bilimler Lisesi Hazırlık B Sınıfı öğrencilerinin yürüttüğü "Birlik Varsa... Engel Yok..." etkinliği kapsamında özel öğrenciler için alınan akülü tekerlekli sandalyelerin teslim programı düzenlendi.

 Programa Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak eşi Fatma  Nur Şıldak ile birlikte katıldı.


“Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Çatı Projesi” kapsamında Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi Hazırlık/B sınıfı öğrencilerinin, Rehber Öğretmeni Saadet Nurlu’nun danışmanlığında başlatmış oldukları, öğrenciler ve öğretmenler tarafından desteklenen “Birlik Varsa... Engel Yok..." etkinliği çerçevesinde iki özel öğrenciye verilmek üzere alınan akülü tekerlekli sandalyeler düzenlenen programda teslim edildi.


Programda öğrencilerin hazırlamış oldukları "Birlik Varsa... Engel Yok... etkinliğinin süreci hakkında Hazırlık/B Sınıfı Öğrencisi Havva Dönmez sunum gerçekleştirdi. 


Yapılan sunum sonrası konuşma yapan Vali Şıldak; “Çok anlamlı bir törenin icrası için bir arada bulunuyoruz. Bugün küçük bir etkinlik gibi görünen ama anlamı çok büyük, değeri çok yüksek bir etkinlikte birlikteyiz. Nasıl bir ifadeyle bunu tanımlamak gerekir bilmiyorum. Gönülden gelen, tamamen samimi çok doğal bir girişim. Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisemizin Hazırlık/B Sınıfı öğrencileri, öğretmenimiz Saadet hanımın öncülüğünde çok anlamlı bir faaliyet gerçekleştirdiler. Bunun bir karşılığı var mı? Karşılığı sevgi ve takdir gerçekten. Bu tür etkinliklere çok ihtiyacımız var. Çocuklarımız, öğretmenimiz ve okulumuz, hepimize burada bir mesaj veriyor. Yani devlet olarak bizlere de veriyor, vatandaşlarımıza veriyor, toplumun her ferdine veriyor, öğretmenlerimize mesaj veriyor, okullarımıza mesaj veriyor. Mesaj şudur engellilik bir yaşam biçimidir ve tercih edilmiş bir durum değildir. Herkesin her an yaşayabileceği bir durumdur. Hayatın bir gerçeğidir Allah’ın bir taktiridir. Ama engellilik engel değildir. Engellilik engel tanımaz. Engellilik için toplumun her alanını bu kardeşlerimize, bu insanlarımıza bu vatandaşlarımıza iyi koşullarla yeterli standartlarla sağlamak durumundadır. Bunun sınırı yok ve devletimiz bu alanda çok değerli, önemli çalışmalar yapıyor. Ama bunlar yetmiyor. İşte böyle sivil girişimler ve çok gönülden gelen, içten gelen girişimlerle insanlarımız bu devlet faaliyetlerine büyük katkı sağlıyor. Sivil toplum faaliyetleri büyük katkı sağlıyor. Burada yapılan şey sadece iki kardeşimize tekerlekli sandalye sağlamak değil. Aslında bu ikiyi binlerle milyonlarla çarpmak lazım bunların çabaları bu kadarına yeterli olmuş ama gönüllerinden gelen aslında çok daha fazla şeyler yapabilmek ve bu mesajı aldık hepimiz.

 

Öğretmenimiz, Okul Müdürümüz başta olmak üzere hazırlık sınıfı öğrencilerimizi, hepsini tebrik ediyorum. Gözlerinden öpüyorum. Yani alkışlanası ve övülesi bir girişim bu. İnşallah ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde dalga dalga yayılır. Buna ihtiyaç var. Bu sadece somut olarak ortaya çıkan bir girişim olmasa bile verdiği mesaj anlam ve bakış açısı kazandırması bakımından da son derece değerli. Aranızdayız diyoruz ve hep birlikte sizleri kucaklıyoruz. Toplum ve yasam koşulları sizler için bizlerin çabasıyla hepimizin çabasıyla çok daha iyi koşullara dönüşür inşallah ve şunu da ifade etmek istiyorum. Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesinin şemsiyesi altında bunu gerçekleştiriyoruz. Bu çatı projenin pek çok bileşenleri var. Bunların ama en önemli unsurlarından biri engellilik durumuyla karşı karşıya kalmış vatandaşlarımız bilhassa çocuklarımız genç yaşta bulunan vatandaşlarımız onlar için ne yapsak azdır ve onların ailelerini ne kadar desteklesek yetmez. Çünkü zor koşullarda bizim tahmin bile edemeyeceğimiz imkansızlıklarla karşı karşıya kalıyorlar. Gerek bu bahçesinde bulunduğumuz okulumuz, gerekse aynı amaca hizmet eden diğer okullarımız ve sınıflarımız da görev yapan yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizi de tekrar kutluyorum. Çünkü onların yaptıkları da çok zor ve meşakkatli bir görev. Bunun için hepsini takdir ile karşılıyorum. Bugünkü etkinliğin hepimize örnek olması temennisi ile tekrar çocuklarımızı ve öğretmenimizi kutluyor hepinize saygılarımı sunuyorum hayırlı olsun diyorum” dedi. 

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Birlik, varsa, "Engel", yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı