Haber Detayı
02 Mart 2016 - Çarşamba 11:56
 
BATI AKDENİZİN EVLENME & BOŞANMA HARİTASI
2015 YILINDA ANTALYA EVLENDİ, BURDUR BOŞANDI
Gündem Haberi
BATI AKDENİZİN EVLENME & BOŞANMA HARİTASI

- ANTALYA'DA BOŞANMALARIN YÜZDE 42,5'İ EVLİLİĞİN İLK BEŞ YILINDA YAŞANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Antalya'da evlilikler yüzde 3,7 oranında artarken, boşanma oranında önemli bir değişiklik gözlenmedi. Burdur'da evlilikler yüzde 1,2 oranında düştü, boşanmalar ise yüzde 23,5 oranında arttı. Isparta'da ise hem evlilik hem de boşanma oranlarında düşüş gözlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı evlenme boşanma istatistiklerini açıkladı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) veri tabanından elde edilen ve asliye hukuk ve aile mahkemeleri aracılığı ile derlenen istatistik sonuçları TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel tarafından paylaşıldı. Türkiye genelinde evlenme ve boşanmalarda bir önceki yıla oranla önemli bir değişikliğin olmadığı ifade edilen açıklamada TÜİK Antalya Bölge Müdürlüğü faaliyet alanında bulunan Antalya, Burdur ve Isparta verileri hakkında bilgi verildi.

2015 yılı istatistiklerine göre Antalya'da evlenme oranı yüzde 3,7 artarken boşanmalarda önemli bir değişim gözlenmedi. Isparta'da ise evlenme oranı yüzde 3,9 azalırken boşanmalarda yüzde 10,8 azalma dikkat çekti. Burdur'da evlenme oranı yüzde 1,2 azalırken boşanmalarda ise yüzde 23,5'lik artış yaşandı.

Türkiye'de evlenme hızı en yüksek il Kilis olurken, boşanma hızının en yüksek olduğu il İzmir olarak açıklandı. Antalya'da evlenme hızı binde 7,97, Isparta'da binde 6,57, Burdur'da ise binde 6,22 olarak gerçekleşti.

Yine ülke genelinde ortalama ilk evlenme yaşı, 2015 yılında erkekler için 27, kadınlar için 23,9 olarak tespit edildi. Antalya'da ortalama ilk evlenme yaş farkı 3,2, Isparta'da ortalama ilk evlenme yaş farkı 2,9, Burdur'da ortalama ilk evlenme yaş farkı 3,3 oldu.

Boşanma hızında binde 2,77 ile ilk sırayı alan İzmir'i binde 2,75 ile Antalya ve binde 2,55 ile Muğla izledi. Isparta'da boşanma hızı binde 1,49, Burdur'da binde 1,84 olarak gerçekleşti.

Açıklamada ayrıca boşanmaların Isparta'da yüzde 40,8'inin, Antalya'da yüzde 42,5'inin, Burdur'da ise yüzde 42,1'inin evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BATI, AKDENİZİN, EVLENME, &, BOŞANMA, HARİTASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı