Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 13:22
 
BAŞKAN ERCENGİZ GENÇLERİN AVRUPA YOLUNU AÇTI
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz daima gençlerin yanında. “Gençlerimiz okumalı, gezmeli, görmeli, merak etmeli ve sosyal sorumluluk alabilmeli.” diyen Başkan Ercengiz, yeni bir proje ile gençlere öncülük etmeye devam ediyor.
Eğitim Haberi
BAŞKAN ERCENGİZ GENÇLERİN AVRUPA  YOLUNU AÇTI

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz daima gençlerin yanında. “Gençlerimiz okumalı, gezmeli, görmeli, merak etmeli ve sosyal sorumluluk alabilmeli.” diyen Başkan Ercengiz, yeni bir proje ile gençlere öncülük etmeye devam ediyor. 

Burdur Belediyesi tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’na yapılan AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) akreditasyon başvurusu olumlu sonuçlamasının ardından, 2019 itibariyle akredite kuruluşu olarak faaliyetlere başladı.

Akreditasyon çerçevesinde hem Gönderen, hem ev sahibi, hem de Koordinatör kuruluş olarak faaliyet gösterme yetkisine sahip olan Burdur Belediyesi, önümüzdeki aylarda Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek olan gönüllü gençleri şehrimizde gönüllülük yapmak üzere ağırlamaya başlayacak.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istenen bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dâhilinde yer almayı sağlayan bir faaliyet olup,  temel düzeyde dil eğitimini de ( 5) içeriyor.  Avrupa Gönüllü Hizmeti 15-20 ve 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alacaklar. Burdur Belediyesi olarak yapılmış olan girişim sonucu AGH akreditasyonu alınarak bu fırsatlardan faydalanmaya hak kazanılmış olup, yurt dışından gelecek olan gönüllü gençlere Burdur’umuz tanıtılacak ve yereldeki gençlerimizin de yurt dışında gönüllü olmalarına olanak sağlanacak.

 

AGH Nedir?

Türkçe adıyla AGH-Avrupa Gönüllü Hizmeti, (EVS - European Voluntary Service), 15-20 ve 17-30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB Gençlik Programı'dır. AGH’ye katılan gönüllü gençlerin yol ve proje boyunca da konaklama ve yemek giderleri, program tarafından karşılanmaktadır. Ülkeye göre değişen ayda 50 – 70 Euro cep harçlığı verilmektedir. Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca gençler arasında aktif vatandaşlığın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi de AGH’ın amaçları arasındadır.

 

Kimler Başvurabilir?

15-20 ve 17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır?

Motivasyon Mektubunu hazırlarken özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarında yer alabileceğiniz ve varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Gönüllü yaptığınız çalışmaların fotoğraflarını ekleyebilirsiniz. Kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. İngilizce olarak hazırlamanız gerekmektedir. Aşağıda ki linki kullanabilirsiniz. 

http://www.ua.gov.tr/docs/default-source/genC3A7lik-programC4B1/motivasyon-mektubu-nasC4B1l-yazC4B1lC4B1r-.pdf?sfvrsn=0

Europass CV nedir, nasıl hazırlanır?

Europass dokümanları, Avrupa Birliği düzeyinde bir eğitim programına girmek isteyen veya iş arayan Avrupa vatandaşlarının gönüllü kullanımına açık ve sahip oldukları niteliklerini ve yeterliliklerini daha iyi göstermelerinde yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir dokümanlar klasörüdür. Beceri ve yeterliliklerin Avrupa’da ve Dünya Ülkelerinde (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlar. Avrupa’da herhangi bir yere gitmeye yardımcı olur. AGH projesine başvurmak için kendi Europass CV’nizi İngilizce oluşturmanız gerekmektedir.

www.europass.gov.tr adresinde ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Nasıl başvuru yapılır? 

https://europa.eu/youth/EU_tr linki üzerinden Avrupa Gençlik Portalı na ulaşırsınız ve istediğiniz ülkede uygun ev sahibi kuruluşları ve yürüttükleri projeleri bulabilirsiniz. Bunun için ilgilendiğiniz alanda ve size uygun tarihlerde yürütülen yurtdışındaki AGH (EVS) projelerini aratmanız gerekiyor. Karşınıza gelen projelerden başvurmak istediklerinize karar vermeniz gerekiyor. Bu projeler aynı zamanda size ev sahipliği yapması için başvurabileceğiniz kuruluşları ise https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en öğrenebilirsiniz.Her bir projenin altındaki “daha fazla bilgi (read more)” butonuna tıklayarak ayrıntılarını inceleyin. Bu bilgiler arasında projenin tanımı (project description), konaklama, yemek ve ulaşım düzenlemeleri (accommodation, food and transport arrangements), gönüllü profili  (volunteer profile), nasıl başvuru yapılabilir (how to apply), ilgili bağlantılar (related links) gibi başlıklar yer alıyor. AGH başvurunuzu gerçekleştirmek için öncelikle EUROPASS CV ve MOTİVASYON MEKTUBU hazırlamış olmanız gerekmektedir.  Kendinize uygun seçtiğiniz projeye başvurunuzu gerçekleştirmek için o kurum ile irtibata geçip, Motivasyon Mektubunuzu ve Europass CV’nizi gönderdikten sonra gönderen kurum olan Burdur Belediyesine müracaat etmeniz gerekmektedir. Her aşamada yardım için aşağıdaki E-Posta adresine mail ile ulaşabilirsiniz. 

Bilgi İçin: www.ua.gov.tr 

 E-Posta: burdurbldgenclik@gmail.com

 İnstagram:  burdurbelediyesi_genclik

Facebook: Burdur Belediyesi AGH ve Gençlik

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: BAŞKAN, ERCENGİZ, GENÇLERİN, AVRUPA, , YOLUNU, AÇTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı