Haber Detayı
20 Şubat 2021 - Cumartesi 21:05
 
Başkan Alagöz; ‘Çekin elinizi fırıncıların üzerinden’
Başkan Alagöz; ‘Çekin elinizi fırıncıların üzerinden’
Gündem Haberi
Başkan Alagöz; ‘Çekin elinizi fırıncıların üzerinden’

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz bir basın açıklaması yayınladı.

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz son zamanlarda yaşanan ekmek fiyatları krizinde farklı bir noktaya değinerek “çekin elinizi Fırıncıların üzerinden” dedi.

Başkan Alagöz’ün yayınladığı basın açıklaması şöyle; “Son günlerde kamuoyunun gündemini bir hayli işgal eden ekmek fiyatları ile ilgili İlçe halkımın bilgilenmesi için bu açıklamayı yapmak hasıl olmuştur.

İlçemizde uzun zamandır 210gr ekmek 1,25 TL ye satılır iken geçtiğimiz hafta Perşembe gününden itibaren 210 gr ekmek 1,50 TL ye satılmaya başlanmıştır.

 

Farklı ilçelerde farklı Ekmek satış rakamları açıklanmış, hatta Burdur siyasetinin gündeminde yer etmiştir. Hatta maalesef bazı siyasiler popülist yaklaşımlar ile Fırıncı esnafını ve Belediyeleri vatandaşlarımız ile karşı karşıya getirmeye tevessül etmiştir.

 

Bilindiği üzere Tefenni Belediyesinin de Halk Ekmek Fırını bulunmakta olup halkımıza hem temiz ve kaliteli hem de kapısına servise kadar hizmet veren bir anlayışı benimsemiştir.

 

Belediyemiz Halk Ekmek Fırını 4 araç ile bayi ve sokak dağıtımı yapmakta ve İlçemizde bayilerde ve evlere direk satışı yapılan tüm ekmeklerinde poşetini temin etmektedir. Fırınımızda toplamda 12 personel görev yapmaktadır.

 

Aşağıda maliyet hesaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

2020 yılında 1 çuval un 110 TL

İşçi maaşı aylık en düşük 2400 TL

2021 yılında 1 çuval un 148 TL

İşçi maaşı aylık en düşük 4083 TL

(Aşağıdaki rakamlar günlük 4000 ekmek üreten bir fırın için çıkartılmıştır.)

 

2020 yılı Ocak Ayı (210gr Ekmek)

———————————-

Un-Tuz-Yakıt-maya-Katkı malzemesi- Elektrik-Su- İşçi sigorta- işçi maaş-muhasebe -Akaryakıt- poşet -Vergi-Temizlik malzemesi-Araç sigorta bakım ve amortisman giderleri Toplam maliyet: 1,06 TL

 

2021 yılı ocak ayı (210gr Ekmek)

—————————-

 

Un-Tuz-Yakıt-maya-Katkı malzemesi- Elektrik-Su- İşçi sigorta- işçi maaş-muhasebe -Akaryakıt- poşet -Vergi-Temizlik malzemesi-Araç sigorta bakım ve amortisman giderleri Toplam maliyet: 1,38 TL

 

Saygıdeğer hemşerilerim popülist siyasi birtakım gerekçelerle ekmek fiyatını siyasete alet edenlerin Fırıncı esnafımızın da çocuklarının olduğunu, onlarında geçinmek zorunda olduğunu unutmaması gerekmektedir. Sizler Bayramda, hafta sonu eş dost kutlama yapar dinlenirken onların aralıksız gece gündüz çalıştığını unutmayın. Esnafımızın bugün 210 gr ekmeği 1,50 TL'nin altına verebilmesi ancak SGK ve Maliye borçlarını ödememesi ve işçi maaşlarında sıkıntı yaşamasıyla mümkün olacaktır.

Tüm siyasetçilere Tavsiyem odur ki; çekin elinizi Fırıncıların üzerinden.

Ekmek fiyatlarının düşmesi isteniyorsa yukarıdaki tüm giderlerin maliyetlerini düşürün. Yoksa yarın bu Ekmeği çıkartacak bir esnafımız olmayabilir.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Başkan, Alagöz;, ‘Çekin, elinizi, fırıncıların, üzerinden’,
Yorumlar
Haber Yazılımı