Haber Detayı
16 Aralık 2013 - Pazartesi 09:21
 
BAŞBAKAN'IN ANTALYA ZİYARETİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya ziyaretinin son durağı Finike ilçesinde halka hitap etti ve toplu açılış törenini gerçekleştirdi.
Siyaset Haberi
BAŞBAKAN'IN ANTALYA ZİYARETİ

 BAŞBAKAN'IN ANTALYA ZİYARETİ 
- BAŞBAKAN ERDOĞAN, SON DURAĞI FİNİKE'DE 
- BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN:
- “KİMSENİN DÜNYA GÖRÜŞÜNE KARIŞMAYIZ, KİMSENİN YAŞAM TARZI BİZİ İLGİLENDİRMEZ. ALLAH AŞKINA KİMİN YAŞAM TARZINA, GİYİMİNE MÜDAHALE ETTİK?” 
- “KİMSENİN DİNİNE, DİLİNE, RENGİNE, ETNİK KÖKENİNE BAKMADAN; BİR GÜLÜŞÜ, HAYIR DUASI İÇİN HİZMET ÜRETİYORUZ” 
- “TÜRKİYE, KÜLLERİNDEN AYAĞA KALKIYOR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya ziyaretinin son durağı Finike ilçesinde halka hitap etti ve toplu açılış törenini gerçekleştirdi. Finike meydanında yaklaşık 10 bin kişiye hitap eden Başbakan Erdoğan, 11 yıldır kimsenin yaşam tarzına müdahale etmediklerini, giyim kuşamına karışmadıklarını belirterek, vatandaşın bir gülüşü ve hayır duası için hizmet ürettiklerini söyledi.
Konuşmasına halkı selamlayarak başlayan Erdoğan, iki gün devam eden Antalya gezisi hakkında kısa bilgi verdikten sonra, Finike Belediyesi tarafından yapılan yatırımların yer aldığı 12 milyon liralık tesislerin açılışını yapmak üzere Finike'ye geldiklerini söyledi. Erdoğan konuşmasında, Finike'ye bir adalet sarayı, bir hastane ve baraj müjdesi de verdi. Erdoğan, "İnşallah 3 adet dev projeyi hayata geçiriyoruz, bunlardan biri 4 buçuk trilyon yatırım bedeli olan bir adalet sarayı inşa edeceğiz, projesi tamamlanmak üzere. Bittikten sonra kısa sürede inşaatın ihalesine çıkacağız, ikincisi Kapıçay Barajı. 40 trilyon proje bedeli olan baraj Başgöz Deresi üzerinde inşa edilecek, hizmete girdiğinde Finike ve Turunçovalı üreticilerin tarlaları sulanacak, ürünler bereketlenecek. Ayrıca bu barajla ülkemiz yaklaşık 4,6 milyon kw saat enerji kazanacak. Son yatırım 125 yataklı hastane olacak. Arsa tahsis çalışmalarının ardından önümüzdeki ay projesi tamamlanıp ihaleye çıkacak. Hayırlı olsun. Bunların tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
"Bizim bu topraklardan, milletin refahından başka siyaset anlayışımız yok. 11 yıl boyunca herkes bizim siyasetimizi çok açık biçimde gördü" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Hatırlayın Antalya’dan buraya gelen karayolunu hatırlayın, bizden önce neydi bizden sonra ne oldu. Adeta Azrail ile boğuşma yolu halindeydi. Kazaların çok yoğun olduğu bir yol değil miydi ne çileler çekiliyordu bu yolda. Ama hamdolsun geneli itibarıyla duble yola, en kritik yerleri üç şeride dönüştüren biz olduk. Laf üretmedik icraat ürettik, ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlarken kalkınmayı sağladık. Biz kardeşlik, eşitlik, adalet hareketiyiz, hizmet siyaseti yapıyoruz. 2002'de göreve geldikten sonra her karış toprakta hizmet ürettik. İnsanın olduğu, canın olduğu her yere hizmet götürdük. Kimsenin diline, dinine, rengine, etnik kökenine bakmadan; bir gülüşü, hayır duası için hizmet ediyoruz. Türkiye’de kadim kardeşlik anlayışını güçlendirmek için, ötekileştirmeden birlik beraberliği sağlamak için çalışıyoruz."

"KİMSENİN DÜNYA GÖRÜŞÜNE KARIŞMADIK"
Kimsenin dünya görüşüne karışmadıklarının, kimsenin yaşam tarzının kendilerini ilgilendirmediğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, “11 yıl içinde her şey ortada. Allah aşkına kimin yaşam tarzına, kimin giyimine kuşamına AK Parti müdahale etti? Ama Türkiye'de yapsanız da yapmasanız da size çamur atmaktan başka mahareti olmayan bir muhalefet var. Bir şey yapmazlar sadece iftira, ellerinde başka malzeme yok” diye konuştu.

"TÜRKİYE KÜLLERİNDEN AYAĞA KALKIYOR"
Konuşmasında iktidarı devraldıkları DSP-MHP-ANAP koalisyonuna da göndermede bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yavru bir CHP vardı; DSP... Beraberinde MHP, ANAP... Onlar IMF’den borç aldılar 23 buçuk milyar dolar bize borç devrettiler, biz de sıfırladık. Şimdi IMF’ye biz borç vereceğiz. 5 milyar dolar anlaşma imzaladık veren el alan elden üstündür. Şimdi Türkiye işte güçlü devlet olduğunu ortaya koyuyor. Bunlar neler yaptılar? Türkiye'yi nereye getirdiler; şimdi biz nereye götürüyoruz. Merkez Bankası Türkiye'nin milli bankasıdır. Biz bankayı kasasında 27 buçuk milyar dolar ile aldık, şimdi 135 milyar 625 milyon dolar var. Bu bir cumhuriyet tarihinin rekorudur. Biz rekorlar peşinde koşuyoruz ve Türkiye yeniden küllerinden ayağa kalkıyor ve bu böyle devam edecek. Çok daha güçleneceğiz. Yetmez, yakışanı yapacağız” ifadelerini kullandı.

"DÜNYADA TURİZMDE HANGİ BAŞLIKLAR VARSA ŞU ANDA BİZİM ANLAYIŞIMIZDA HEPSİ VAR"
Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonu haline getirilmesinin, sağlanan güven yoluyla olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, aksi takdirde turistin güvenmediğini, ülkeye ayak basmayacağını yineledi. Erdoğan, “Antalya kadim bir Selçuklu kenti, kadim bir Osmanlı şehri, aynı zamanda da modern bir cumhuriyet şehri. Antalya köklerinden koparılamaz, özüne yabancı bir şehir haline getirilemez. Ben turizm deyince kum, deniz, güneş anlamıyorum. Buna kültür turizmini, eğitim, sağlık, golf, yayla, kış turizmini ekledik, böylece dünyada turizmde hangi başlıklar varsa şu anda bizim anlayışımızda hepsi var. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin dünyanın değişik yerlerinden insanlar gelmiş dolaşıyorlar. Bundan benim Finikeli kardeşim de istifade ediyor, daha da güzel olacak. Bu toprakların ruh iklimine uygun şekilde zenginleşeceğiz, Antalya’nın tüm ilçelerinde tarihi medeniyet köklerimizi korumak ve bununla geleceğe yürümek zorundayız. 30 Mart bu anlamda da bir değişim dönüşüm tarihi olacaktır“ şeklinde konuştu.

DEMRE'YE AFET YARDIMI
Konuşmasında, geçtiğimiz günlerde Demre ilçesinde yaşanan fırtına ve dolu yağışına da değinen Başbakan Erdoğan, “Buradan Demre’ye sesleniyorum. Dolu afeti sebebiyle bütün kardeşlerime geçmiş olsun diyorum. Şu anda AFAD kurumumuz bununla ilgili çalışmaları yapıyor, biz de ufakta olsa bir miktar yardım gönderdik. Pazartesi itibariyle valiliğimiz dağıtımını yapacak. Demre’deki kardeşlerimize elimizi uzatmış olacağız” dedi.
Muhalefet partilerini eleştiren Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP Antalya’da bayrak sallıyor, Hakkari’de bunu yapmıyor. Kamera çekimleriyle her şey elimizde niye? Korkunun ecele faydası yoktur çünkü. Diğeri de Sivas’ın ötesine geçemiyor. Sen de git Hakkari'ye, Van'a, Muş'a... Bunlar da vatan toprakları. Siyaseti her yerde yapalım, demokrasi güç kazansın.“
Başbakan'ın konuşmasının ardından toplu açılış töreni gerçekleştirilirken, daha sonra Başbakan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte vatandaşa satranç takımı dağıttı.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: , Başbakan, Recep, Tayyip, Erdoğan, Antalya, ziyaretinin, son, durağı, Finike, i
Yorumlar
Haber Yazılımı