Haber Detayı
16 Aralık 2013 - Pazartesi 09:25
 
BAŞBAKAN’IN ANTALYA ZİYARETİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, herkese aynı mesafede olduklarını belirterek, "Çocuklarınıza 2000'li yılların başlarını anlatın, sıkıntılarını anlatın" dedi.
Siyaset Haberi
BAŞBAKAN’IN ANTALYA ZİYARETİ

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, herkese aynı mesafede olduklarını belirterek, "Çocuklarınıza 2000'li yılların başlarını anlatın, sıkıntılarını anlatın" dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Antalya çıkarmasının ikinci gününde sondan bir önceki durağı Korkuteli ilçesi oldu. Antalya merkezde gerçekleştirilen toplu açılış töreninin ardından Korkuteli ilçesine geçen Başbakan Erdoğan burada aralarında 1 okul, 2 pansiyon, 2 köy konağı, 2 içme suyu tesisi, 3 meydan düzelmesi, 1 spor tesisi, 2 bölünmüş yolun bulunduğu 13 ayrı kalemde 178 milyon liraya malolan tesislerin resmi açılışını gerçekleştirdi. Eşi Emine Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel ile bölge milletvekillerinin katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 10 bin kişiye hitap eden Erdoğan, konuşmasına Bütünşehir yasasıyla birlikte en ücra köylerin bile artık Büyükşehir’in imkanlarından nasıl istifade edeceğini anlattı. 

IMF'NİN KAPISINDA EL PENÇE DİVAN DURUP BORÇ ALIYORLARDI
“Bizim boş sözlerle aldatmaya vaktimiz yok iftirayla işimiz yok işimiz hizmet, biz millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim siyasetimiz hizmet siyaseti, gerisi lafı güzaf. Türkiye yıllarca boş lafla peynir gemisi yürüttü. MHP-DSP-ANAP, iktidarı 3,5 yılda bırakıp gitti, götüremediler işi. Neden, IMF'ye gittiler kapıda el pençe divan durdular para alıp borçandılar. 23,5 milyar dolarla bize devrettiler, 14 Mayıs’ta sıfırladık. Şimdi biz borç verecek hale geldik 5 milyar dolar şimdi biz borç veriyoruz. Milliyetçiyiz diyorlar, sevsinler sizin gibi milliyetçiyi, IMF’ye borçlanıyorsun ödemiyorsun, Merkez Bankasının kasasını 27,5 milyar dolar ile devrediyorsun. O kasada şu anda 135 milyar 625 milyon dolar var. Merkez Bankan güçlü olursa dünyada da güçlü olursun. Son çeyrekte büyüme hızı dört dörtlük. 9 ayda yüzde 4 büyüme hızı var yeter mi yetmez daha da fazla büyüyeceğiz, bunlar işi bilmenin netice almanın en güzel ürünü. Unutmayın göreve geldiğimizde devlet yüzde 63 faizle borçlanıyordu, şimdi 6-7. Aradaki fark vatandaşımın cebinde kaldı, ah benim sevgili kardeşlerim toplanan vergi faizi ödemeye yetmiyordu, faiz giderlerimiz yüzde 16’ya düştü” dedi.

2000'Lİ YILLARI ÇOCUKLARINIZA ANLATIN
“Korkuteli’ni Şehzade Korkut ile buluşturacak bir adımı atmamız lazım onun için durmayacağız, durmak yok yola devam diyeceğiz” diyen Başbakan Erdoğan, vatandaşlardan çocuklarına 1970’li, 90’lı yılları hatta 2000’li yılların başlarını anlatmalarını istedi. “Anlatın nelere muhtaçtık, anlatın delikli paralara muhtaçtık, gidip de 100 bin 200 bin lira borç alamıyorlardı, dolar bazında borçlanamıyorlardı, bugün git yarın gel deniliyordu ama artık böyle bir ihtiyacımız yok, göreve geldiğimizde en az gelişmiş ülkelere Türkiye’nin yardımı maalesef mümkün olmuyordu. Yapabildikleri 45 milyon dolardı şimdi 2,5 milyar dolar biz yardım ediyoruz” dedi.

ARTIK OKUL SIRALARINDAN HER ETNİK KÖKENDEN AYDINLARIMIZ ÇIKACAK
Türkiye’deki eğitimin önündeki engellerin kaldırılması konusunda da konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’de çocukların 15 yılının ziyan edildiğini ifade etti. Başörtüsü serbest bırakılıp katsayıların kaldırılmasının ardından okul sıralarından Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Arnavutuyla her kesimden aydınların çıkacağını söyleyen Erdoğan, “ Meslek Lisesi öğrencilerinin önünü kapatan katsayı kalktı ülke bölündü mü parçalandı mı başörtüsü ile okullara gidiyor çocuklarımız başı açık kardeşleriyle birlikte okuyorlar, kamuda başörtülü olarak çalışılıyor ne oldu parçalandık mı ne oldu? Normalleşti şimdi huzur var mutluluk var milletin önünü açın dedik, millet yürüyor, huzurlu yürüyor yarınlar bizim için daha da güçlü olacak. Bu sıralardan geleceğin aydınları çıkacak. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Yörüğüyle bunlar çıkacak hiçbirine ayrımcılık yok. Türkü de Kürdü de Lazı da Çerkesi de Pomağı da Arnavutu da hepsini seviyoruz yaradılanı Yaradandan ötürü seviyoruz farkımız bu” dedi.
ZENCİYE DE BEYAZA DA AYNI MESAFEDEYİZ
Konuşmasında CHP, MHP ve BDP’yi de eleştiren Başbakan Erdoğan, “Biri ben Kürtlerin partisiyim, biri çıkıyor ben Türklerin partisiyim, biri diyor ben kumsalların iktidarıyım. Diğerlerinin partisi nerede AK Parti iktidarı 76 milyonun partisi. Ayrımcılık asla olmayacak, Türke ne kadar eşit, uzak Kürde de o kadar eşit, uzak. Allah öyle takdir ettiği için öyle doğmuş. Kimse kalkıp da Yaradana beni böyle şöyle yarat deme hakkına sahip mi? Hayır. Kimi zenci oldu kimi beyaz oldu. Bizde böyle bir ayrım var mı zenciye de aynı mesafede eşitiz ülkemizde yaşıyorsa beyaza da öyle. Yıllar yılı batı zenci ile beyaz arasında ırkçılık yaptı yeni yeni bunları anlamaya başladılar. Ama bizim inancımızda böyle bir ayrım yok” diye konuştu.
Konuşmaların ardından toplu açılış törenine geçildi. Açılış töreninin ardından Erdoğan satranç takımı dağıttı. Vatandaşlardan gelen notları alan Erdoğan, taleplerle ilgileneceği sözünü verdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Başbakan, Recep, Tayyip, Erdoğan, herkese, aynı, mesafede, olduklarını, belirter
Yorumlar
Haber Yazılımı