Haber Detayı
26 Mart 2014 - Çarşamba 17:00
 
BAKA desteğiyle ilk protein tozu üretimi
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Burdur’da gıda sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri ile yerinde sorunlar ile çözüm önerileri ve durum tespiti çalışmaları kapsamında biraraya geldi
Ekonomi Haberi
BAKA desteğiyle ilk protein tozu üretimi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Burdur’da gıda sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri ile yerinde sorunlar ile çözüm önerileri ve durum tespiti çalışmaları kapsamında biraraya geldi. Doyum Makarna ve Süt Ofis yetkilileri, BAKA’nın mali destek programları ile diğer hizmetlerinin firmalara yeni ufuklar kazandırdığını, yeni ürünler ile yeni pazarlara yönlendiren itici güç olduğunu belirtti. BAKA’nın desteklediği projeleriyle; Doyum Makarna kameralı renk ayırma sistemi yatırımıyla ürün kalitesi ve ihracatta artış sağlarken, Süt Ofis de yurt içinde üretilmeyen ve gıda sanayinde ‘bebek maması, çikolata, bisküvi, enerji içecekleri, dondurma’ gibi hemen hemen her alanında kullanılan ilk protein tozu üretimini gerçekleştirdi. Her iki firma da 15’er yeni istihdam sağladı.

Burdur, Isparta ve Antalya’nın kalkınma ajansı BAKA, Batı Akdeniz’de ekonominin olduğu her yerde çalışmalarını sürdürüyor. BAKA, Burdur’da gıda sektöründen faaliyetlerin sürdüren Doyum Makarna ile Süt Ofis firmalarını ziyaret etti. Doyum Makarna Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gönülaçar, BAKA heyetine üretim tesislerini gezdirerek ekipmanlar, ürünler, üretim ve pazar hakkında bilgiler verdi. Fabrikanın makarna üretiminde müşterilerin arzu ettiği kaliteye ulaşmasında BAKA’ya desteği için teşekkür eden Kadir Gönülaçar, kurumsal yapının güçlendirilip tanıtım ile markalaşma faaliyetlerinin de proje sayesinde ivme kazandığını ve 15 yeni istihdam sağlandığını söyledi.

35 ÜLKEYE İHRACAT

Yatırımı yapılan makine ekipmanıyla makarna renk, görünüş ve pişme kalitesinde belirgin artış sağlandığını ve BAKA’nın desteğiyle firmanın proje kültürü kazanıp diğer üreticilere de örnek olduğunu belirten Kadir Gönülaçar, “Bilgisayar destekli makarna üretim teknolojisiyle sayılı fabrikalar arasındayız. İç ve dış pazarda günden güne artan makarna satışlarıyla ve kalite yönetim sistemine yaptığı yatırımlarla, makarna pazarında lider olmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizin yüzde 70'ini aralarında Japonya, Çin, Arnavutluk ve Afrika olmak üzere 35 ülkeye ihracat ediyoruz” dedi.

2012’de Antalya İhracatçılar Birliği İhracatın Yıldızları Özel Ödülü alan Doyum Makarna, BAKA’nın mali destek verdiği projeyle ihracatta öngörülen kalite hedeflerini yakalamak amacıyla kameralı renk ayırma sistemi makine ve ekipman yatırımı yaptı. Yatırımla makarna üretiminin hammaddesi Durum Buğdayı içerisinde kaliteyi olumsuz etkileyen tüm ot tohumlar ve maddeler en hassas şekilde yüksek oranda ayrıştırılarak makarna kalitesinde belirgin artış sağlanarak kapasite kullanım oranını da yüzde 50’lerden 70-80’lere çıkarıldı.

İLK PROTEİN TOZU ÜRETİMİ

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Burdur YDO Koordinatörü Mehmet Candan, Konya merkezli Enka Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Burdur Süt Ofis Genel Koordinatörü Ziya Ertuğrul ile de biraraya geldi. Ekonomisinin büyük bölümü hayvancılığa dayanan Burdur’da AB standartlarında süt tozu, peynir altı tozu üreten Süt Ofis’in BAKA’nın desteklediği projeyle Türkiye’de ilk defa protein tozu üretimi gerçekleştirdiğini belirten Ziya Ertuğrul, 15 yeni istihdam kazandıran ‘Türkiye'de İlk Protein Üretimi İle Rekabet Gücünün Artırılması Projesi’ne destek için BAKA’ya teşekkür etti. Projeyle Nestle, Ülker, Eti, Algida gibi firmalara ham madde sağladıklarını belirten Ziya Ertuğrul, “Aynı zamanda bir çok ülkeye ihracat yapmayı planlıyoruz. Sütün değerlenmesinde, katma değerinin artmasında büyük katkı sağlanıyor. Yurt içinde üretilmeyen ve gıda sanayinde bebek maması, çikolata, bisküvi, enerji içecekleri, dondurma’ gibi hemen hemen her alanında kullanılan Türkiye’de ilk yüzde 100 doğal peynir altı sularından elde edilen Peyniraltı Suyu Protein Konsantresi ve sütün işlenmesi sonucu ortaya çıkartılan protein tozu imalatına başladık” diye konuştu.

Burdur’un gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarında yerinde bilgi edinen BAKA ekibi,  Antalya, Burdur ve Isparta’yı içeren Kalkınma Ajansı’nın vizyonu, hedefleri, görevleri, faaliyetleri ve mali destek programları ile ilgili de bilgilendirme yaptı. Genel Sekreter Tuncay Engin, “Kapasite artırımı, Ar-Ge, yeni pazarlar ve ihracat konularından BAKA her zaman KOBİ’lerimizin yanında olmaya devam edecek. Kalkınmaya ivme kazandıracak istihdamı artıracak projelere destek verdiğimiz için mutluyuz. Sürdürülebilir kalkınma hedefi ve kalkınmaya ivme kazandıracak projelere destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Batı, Akdeniz, Kalkınma, Ajansı, (BAKA), Burdur’da, gıda, sektöründe, faaliyet,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BAKA desteğiyle ilk protein tozu üretimi
BAKA desteğiyle ilk protein tozu üretimi
BAKA desteğiyle ilk protein tozu üretimi
BAKA desteğiyle ilk protein tozu üretimi
Yorumlar
Haber Yazılımı