Haber Detayı
28 Kasım 2015 - Cumartesi 16:29
 
BACALARINIZ KIŞ’A HAZIR MI?
AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRÜ MURAT GÜRSAN “KIŞ MEVSİMİ VE SOBA UYARISI” - BACA YANGINLARI VE KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİ KONUSUNDA VATANDAŞLARI UYARAN GÜRSAN: - “BÜYÜK FELAKETLER ALINABİLECEK ÖNLEMLERLE ORTADAN KALDIRILABİLİR”
Gündem Haberi
BACALARINIZ KIŞ’A HAZIR MI?

Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürü Murat Gürsan, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte vatandaşların “sessiz ölüm” diye adlandırılan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalarını gerektiğini kaydederek, ayrıca baca yangınları konusunda da uyarılar bulundu.

Gürsan kış mevsiminin gelmesi ile birlikte sobaların yaklaşık 1 aydan bu yanan yandığını hatırlatarak, bu yıl geçmiş yıllarda yaşanan üzücü olayların yaşanmaması için herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl kent merkezinde yaklaşık 50 baca yangının meydana geldiğini aktaran Gürsan, bu yıl Ekim ve Kasım aylarında ise yaklaşık 15 soba yangının yaşandığını belirtti. Vatandaşların karbonmonoksit zehirlenmesi ve baca yangınları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini kaydeden Gürsan, “Kış mevsimin gelmesi ile birlikte kent genelinde sobalar yaklaşık 1 aydan bu yana yanmakta. İtfaiye müdürlüğü olarak geçtiğimiz yıllarda yaşanan üzücü olayların bu sene de yaşanmaması için vatandaşların önceden tedbir almalarını istiyoruz. Vatandaşlar kesinlikle ama kesinlikle baca temizliklerini yaptırmalılar. Bu baca yangınlarının ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için olmazsa olmazlardan. Ayrıca sessiz ölüme karşı vatandaşlar özellikle gece uyurken sobayı ateşli bir şekilde bırakmamalılar. Ayrıca kesinlikle gece yatmadan önce ‘sıcakta uyuyalım’ düşüncesi ile sobaya kömür atılmamalı. Kendimizin ve ailemizin güvenliği için alınabilecek basit önlemlerle büyük felaketlerin önüne geçilebileceği kesinlikle unutulmamalı” diye konuştu.

RÜZGARLI HAVALARA DİKKAT

Son haftalarda yanşan fırtına ve lodos konusuna da değinen Gürsan, vatandaşların özellikle sokakta dikkatli olmalarını isteyerek, gerekmedikçe çatı altlarında dolaşılmaması gerektiği vurgusunda bulundu. Rüzgarlı havalarda yaşanan kazaların başında çatıdan kiremit düşme ve reklam panolarının koparak birinin üzerine düşmesi olaylarının sıklıkla yaşanabildiğini anımsatan Gürsan, “Rüzgarlı havalarda ciddi yaralanma hatta ölümlü sonuçlanabilecek bir çok olaya neredeyse her yıl tanık olabiliyoruz. Bunlarda aslında alınabilecek basit önlemlerle önüne geçilebilecek olaylar” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BACALARINIZ, KIŞ’A, HAZIR, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı