Haber Detayı
18 Aralık 2013 - Çarşamba 11:52
 
-AÜ ÖĞRENCİLERİ DON VURMUŞ SEBZELERİ İNCELEDİ
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Korkuteli Meslek Yüksekokulu öğrencileri, soğuk hava nedeniyle don vurmuş sebzeleri incelediler.
Eğitim Haberi
-AÜ ÖĞRENCİLERİ DON VURMUŞ SEBZELERİ İNCELEDİ

 Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Korkuteli Meslek Yüksekokulu öğrencileri, soğuk hava nedeniyle don vurmuş sebzeleri incelediler.
Korkuteli Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarımı Programı öğrencilerine sebze yetiştiriciliği dersi veren Yrd. Doç.Dr. Halil Demir ve Yrd.Doç.Dr. İlker Sönmez tarafından teknik gezi düzenlendi. Korkuteli’nin Çaykenarı Köyü’ne yapılan gezide açık alanda ve sera alanlarındaki kışlık sebze yetiştiriciliği incelenirken, öğrencilere don vurmuş sebzelerle ilgili bilgiler verildi.
Yrd. Doç.Dr. Halil Demir, teorik olarak yapılan derslerin arazide uygulamasını da öğrencilere anlattıklarını belirterek, "Kışlık sebzeler kış mevsiminde yetiştirilir. Ancak hava sıcaklığının düşmesi bazı bölgelerde üretimi sınırlandırabilmektedir. Korkuteli’nde sıcaklık son günlerde geceleri -15 dereceye kadar düşmektedir. Böyle olunca soğuklara oldukça dayanıklı olan lahana, karnabahar, brokoli gibi sebzeler dondan etkilenmiştir" dedi.
İlçede seracılığın son yıllarda yaygınlaştığına dikkat çeken Yrd.Doç.Dr.Demir, "Özellikle Çay Kenarı Köyü sahip olduğu ekolojik özellikler nedeniyle avantajlı bölgelerden birisidir. Burada yaz döneminde sera alanlarında genellikle domates yetiştirilir. Kış döneminde ise marul, ıspanak gibi yaprağı yenilen sebzelere yer verilmektedir. Bu yıl sıcaklıklar geçtiğimiz yıllara göre daha fazla düşmüş, dolayısıyla bitkileri don vurmuştur" diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Akdeniz, Üniversitesi, (AÜ), Korkuteli, Meslek, Yüksekokulu, öğrencileri, soğuk,
Yorumlar
Haber Yazılımı