Haber Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 16:04
 
ATSO’dan dayanışma ve üretim kalitesi çağrısı
Ekonomi Haberi
ATSO’dan dayanışma ve üretim kalitesi çağrısı

ATSO’nun Nisan ayı meclisinde konuşan Başkan Davut Çetin, Geçen yıldan bu yana kur ve maliyetlerin artmasına rağmen domates fiyatı artmadığını, salatalık fiyatının geçen yılın altında olduğunu belirterek " Bunun bir nedeni ihracatta durgunluk diğer nedeni de üretim artışıdır. Rusya pazarının durmasına rağmen üretim artışı devam etti ve 2.5 milyon tona çıktı. Domates gibi büyük hacimli ürünlerde fiyatlar artmadığında Antalya’da alım gücü etkilenmektedir. Antalya’da meyve ve sebze üretim, üretici fiyatı değeri 2003 yılında 2 milyar liranın üzerindeyken, 2010’da bir sıçrama oldu ve 7.7 milyar liraya çıktık, bu da Rusya pazarı etkisidir. Sonra orada neredeyse sabit kaldık. Enflasyon artı, maliyetler arttı, fakat üretim geliri artmadı. Bu nedenle birçok tarım firması zor duruma düştü. Geçen yıl Orta Doğu ihracatı, Rusya’ya dolaylı ihracat ve fiyat artışıyla iyi bir yıl yaşandı, bu yıl şimdilik bir yavaşlama görüyoruz.” diye konuştu.

“Antalya’da yapılmış birçok projede ATSO’nun katkısı var”

Antalya’da bugüne kadar yapılmış birçok projede ATSO’nun katkısının olduğunu söyleyen Çetin, “ANFAŞ kuruluşu, Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu, EXPO’nun Antalya’ya getirilmesi gibi birçok konuyu sayabiliriz. 2001-2004 döneminde Menderes Türel başkan döneminde Günübirlik Tesisi yaptık. 2004-2009 döneminde Kemal Özgen başkan ile bu hizmet binamızı yaptık. 2013 sonrasında Çetin Budak başkan ile Antalya Kültür ve Sanat binasını yaptık. Bu projelerin hepsi Mecliste konuşulan, karar verilen projelerdir. Bazen bir dönem konuşulur, girişimi başlar, bir sonraki dönemde tamamlanır. Hep taş üzerine taş konularak devam eder. Kurum dediğimiz de zaten bu devamlılıktır. Bu dönemde yeni çalışmaları birlikte başlatacağız. Geçen dönem sorun kent merkezinin zayıflığıydı, kent merkezinin kültür ve sanat ile canlandırılması fikri önemliydi ve Antalya son yıllarda bu konuda ciddi gelişme gösterdi” şeklinde konuştu.

 

“Antalya 4.0 projemiz Türkiye’de bir ilktir”

Antalya’da ar-ge merkezi sayısını bir yılda 1’den, 15’e çıkardıklarını belirten Davut Çetin, “İnovasyon ve dijital ekonomi önümüzdeki dönemin konuları arasındadır. Antalya 4.0 projemiz Türkiye’de bir ilktir, Antalya’nın ve sektörlerin vizyonunu ortaya koyacak, katkı yapacak bir projedir. Endüstri 4.0, bildiğiniz gibi, akıllı, otonom ve entegre üretim demektir. Fakat artık akıllı ekonomi ve akıllı kenti birlikte düşünmek zorundayız. Endüstri 4.0’ın bir boyutu işletmedir. Yapay zeka, büyük veri analizi, nesnelerin interneti birçok sektörde ciddi maliyet düşüşü ve verim artışı sağlayacaktır. Bu konunun bir boyutudur. Akıllı ekonomi ise ancak akıllı kent ile birlikte ortaya çıkabilir. Akıllı ekonomi ve akıllı kent ise akıllı toplumla mümkündür. Önümüzdeki aylarda bu konuları çok çalışacağız” dedi.

 “Petrol fiyatı yükselince ve ekonomi canlanınca cari açığımız 30 milyar dolardan 53 milyar dolara gelmiştir”

Ekonomide yapısal reformların ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken ATSO Başkanı Çetin, “Ekonomide yapısal reformları değil, daha çok KDV, kredi, faiz gibi konuları konuşuyoruz, oysa artık bunlar çözüm olmamaktadır. Petrol fiyatı yükselince ve ekonomi canlanınca cari açığımız 30 milyar dolardan 53 milyar dolara gelmiştir. Cari açığı ya ülkemize gelen yabancı sermaye ile ya da borç alarak karşılıyoruz. Bu nedenle önceki yıllardan gelen borçlar nedeniyle her yıl 100-150 milyar dolar arasında dış borç ödemesi yapmak zorundayız. Reel sektörün 320 milyar dolar döviz kredisi borcu, 100 milyar dolar döviz varlığı, yani 220 milyar dolar döviz pozisyonu açığı vardır. Dövizdeki hızlı artış, birçok şirketi zorlamaya başladı. Bir iletişim şirketimiz vergi borcunu ödeyemedi, iki büyük grup ciddi miktarda kredi yapılandırmasına gitti. Kredi yapılandırma talepleri artmaktadır” diye konuştu.

 

“Halkın bankalardaki döviz mevduatı 87 milyar dolar”

Son günlerde döviz konusunda bir takım son çare uygulamaların konuşulduğunu vurgulayan Davut Çetin, “Türkiye’de şirketler dışında, halkın bankalardaki döviz mevduatı 87 milyar dolardır. Enflasyon ve kur arttıkça halk dövize meyletmektedir. Aslında halkın dolar kullanması yararlı bir şey değil, fakat bu da bir stepne fonksiyonu görmektedir. Bu durum 1990’lardan bu yana devam eden bir durumdur. Çare enflasyonu düşürmek, paramıza güveni artırmak, yapısal reformlara önem vermek ve merkez bankası gibi kurumlara güveni artırmaktır. Bu nedenle ülke olarak ekonomide yapısal reformların gerekli olduğunu anlamalıyız. Yapısal reformların ne olduğunu iyi bilmeliyiz, çünkü herkesin konuştuğu, fakat tam olarak anlaşılmayan bir konudur. Yapısal reformların gerçekleşmesi için siyasi ve toplumsal uzlaşmanın şart olduğunu da anlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

“Antalya’da sadece turizmin gelişmesi yetmiyor”

Ülkede gelir dağılımı düzelmeden ekonomik büyümenin tek başına yeterli olamayacağını söyleyen Davut Çetin, “Antalya'da çok net olarak görüyoruz ki, sadece turizmin gelişmesi yetmiyor, turizmle birlikte, ticaretin, sanayinin, restoran sektörünün de birlikte gelişmesi gerekiyor. Bu nedenle iş insanları olarak kendi işletmemizi, sektörümüzü, diğer sektörleri, kenti ve ülkeyi birlikte düşünmeliyiz” dedi.

“Devletin borcuna sadık olmasını istiyoruz”

Ekonomide güncel konular arasında bir olumsuz gelişmenin KDV iadelerinin gündemden çıkarılması olduğunu ifade eden ATSO Başkanı Çetin, “Özel sektörün devletten 140 milyar liralık KDV alacağı beklenmektedir. Son anda yasa tasarısından çıkarılmıştır. Devlet alacağına şahin, borcuna güvercin diye bir söz vardı, artık devletin borcuna da sadık olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Domates ihracatında sıkıntı yaşanıyor”

İç piyasada yavaşlamanın devam ettiğini belirten Çetin, seçim sürecinin piyasayı etkilediğini ifade etti. Antalya ekonomisinde özel bir sorunun domates ihracatındaki sıkıntı olduğunu söyleyen Davut Çetin, “Sadece Rusya pazarında değil, ayrıca Irak gibi önemli pazarlarda da sıkıntı yaşanıyor. Geçen yıldan bu yana kur arttı, maliyetler arttı, fakat domates fiyatı artmadı, salatalık fiyatı geçen yılın altında. Bunun bir nedeni ihracatta durgunluk diğer nedeni de üretim artışıdır. Rusya pazarının durmasına rağmen üretim artışı devam etti ve 2.5 milyon tona çıktı. Domates gibi büyük hacimli ürünlerde fiyatlar artmadığında Antalya’da alım gücü etkilenmektedir. Antalya’da meyve ve sebze üretim, üretici fiyatı değeri 2003 yılında 2 milyar liranın üzerindeyken, 2010’da bir sıçrama oldu ve 7.7 milyar liraya çıktık, bu da Rusya pazarı etkisidir. Sonra orada neredeyse sabit kaldık. Enflasyon artı, maliyetler arttı, fakat üretim geliri artmadı. Bu nedenle birçok tarım firması zor duruma düştü. Geçen yıl Orta Doğu ihracatı, Rusya’ya dolaylı ihracat ve fiyat artışıyla iyi bir yıl yaşandı, bu yıl şimdilik bir yavaşlama görüyoruz” diye konuştu.

 

“Aşırı üretim hatasına düşmemeliyiz, ürün kalitesine daha fazla önem vermeliyiz”

Geçen hafta Rusya’nın domates yasağını kaldırdığını söyleyen Çetin, “Bu sınırlama kalktı ve şimdi bölgesel denetimle güve zararlısı olmayan bölgelere izin verecekler. Bu sevindirici bir gelişmedir ve bu çözüme katkı yapan Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte asıl meseleyi unutmamalıyız. Aşırı üretim hatasına düşmemeliyiz, ürün kalitesine daha fazla önem vermeliyiz. Seralarımızı hızla modernize etmeli ve biyolojik mücadeleye geçmeliyiz. Ayrıca tek pazara bağımlı olmaktan çıkmalıyız. Bunun için de oturup Antalya domates stratejisini çalışmamız gerekmektedir” dedi.

 

“Seçim sürecinde turizmi etkileyecek olumsuz bir gelişme olmamasını diliyoruz”

Bu yıl ümitlerinin turizm sezonunun iyi başlaması ve bunun Antalya’da diğer sektörlere yayılması olduğunu belirten Davut Çetin, “Şu anda yüzde 30 civarında bir artışla gidiyoruz, yine de 2015 yılı düzeyindedir. Seçim sürecinde turizmi etkileyecek olumsuz bir gelişme olmamasını diliyoruz. Kent merkezinde biraz turist görmeye başladık, esnafımız, kafe ve restoranlar herkes dikkatli olmalıdır. Artık turizmde hata yapma lüksümüz yoktur. Geçen hafta Antalya EurAsia Airshow fuarı ve gösterilerine ev sahipliği yaptı. Antalya’ya küresel nitelik olarak önemli fayda oluşturacak bir organizasyon. Umarım ki, her yıl gelişerek devam eder ve Antalya markasının bir unsuru haline gelir” ifadelerini kullandı.

 

“ATSO’dan Antalyaspor’a 25 bin TL destek”

Antalyaspor’un maddi olarak zor günlerden geçtiğin ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin, herkesi Antalyaspor’a destek vermesini istedi. Çetin, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Antalyaspor’un maddi zorluklara rağmen bu noktada kalması bile başarıdır. Ancak kulübün acil maddi desteğe ihtiyacı vardır. Kulübe destek olmazsak ve takım başarısız olursa yarın hepimiz üzülürüz. Bu nedenle bütün Antalya halkına, bütün üyelerimize çağrı yapıyoruz. Antalya’da milyona yakın insan çalışıyor. Herkes 10-20-50-100 liralar gibi bağışlar yapsa Antalyaspor’u ihya ederiz. İmkanı olan 100 lira, olmayan 10 lira bağış yapmalıdır. Bugün ilk bağışı 25 bin TL olarak biz yapıyoruz.”

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ATSO’dan, dayanışma, ve, üretim, kalitesi, çağrısı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ATSO’dan dayanışma ve üretim kalitesi çağrısı
ATSO’dan dayanışma ve üretim kalitesi çağrısı
Yorumlar
Haber Yazılımı