Haber Detayı
03 Mart 2016 - Perşembe 20:14
 
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
Gündem Haberi
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY

Isparta Valisi Vahdettin Özkan’ın öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR), Isparta Girişimci Sanayici İş Adamları Derneği (IGSİAD) ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) birlikte “Aromatik Bitkiler Çalıştayı’ gerçekleştirdi. İki gün süren çalıştayda; bölgede yetişen aromatik bitkiler için alternatif endüstriyel kullanım imkanları, farklı pazarlama yöntemleri, mevcut ürün işleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve kırsal turizm konuları beyin fırtınası yapıldı. Çalışma grupları, stratejik yol haritası için öneriler hazırladı. Çalıştayın sonuç raporu önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Batı Akdeniz için büyük önem taşıyan aromatik bitkiler sektöründe yol haritası ve uzun dönemli stratejisini belirlemek amacıyla Isparta’da, 2-3 Mart 2016 tarihlerinde çalıştay yapıldı. Aromatik bitkiler sektörünün kamu ve özel kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı Barida Hotels’deki çalıştay; BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Isparta Valisi Vahdettin Özkan, SDÜ Rektörü Prof.Dr. H. İlker Çarıkçı, BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Daire Başkanı Mehmet Ali Olgun ve IGİAD Başkanı Alper Bayhan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

STRATEJİK PLAN HAZIRLANMALI

Çalıştayın açılış toplantısının ilk konuşmacısı IGSİAD Başkanı Alper Bayhan, “Isparta için çok büyük önemi olan gül ve aromatik bitkiler sektörünün gün geçtikçe çeşitliliğin artması ve üretim tesislerinin artmasıyla stratejik plan hazırlanması gereken bir konuma gelmiştir. Bu stratejik plan için kamu ve özel sektörün bir masa etrafından toplanması gerektiğini gördük. Dünya pazarında rekabetçi olmamız ve sektör temsilcilerinin payını artırması için çalıştay büyük önem taşıyor. Çalıştay öncesi çok başarılı ve faydalı iki hazırlık toplantısı yaptık. Oluşan bu altyapısıyla başarılı bir çalıştay olacağına inanıyorum” dedi.

Çalıştaylardan çıkan sonuçların özellikle küçük çiftçilere verilen destekler açısından önemini vurgulayan Daire Başkanı Mehmet Ali Olgun ise, “Bakanlığımızın projesi var; Eğirdir, Batı Akdeniz ve diğer enstitülerinde çeşitli tıbbi aromatik bitki üretimi için çalışmaları bulunuyor. Gün geçtikçe talep artıyor. İnşallah bu çalışmalar özellikle küçük çiftçilerimizin gelirler seviyesinin yükselmesine ve ülkemizin gelir seviyesinin yükselmesini sağlar. Toplantıya katkı sağlayan kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, çalıştayın ülkemiz ve Isparta için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

‘BİRİKİMİ DÜNYA SEVİYESİNE ÇEKMEMİZ GEREKİYOR’

BAKA’nın çalışmalarına başladığı ve önümüzdeki yıllarda sürdüreceği kümelenme programları için çalıştayın önemli girdiler sağlayacağına dikkat çeken BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen de, “Sektörün gelişmesi konusunda önemli adımları önümüzdeki günlerde de atacağız. Isparta’nın 100 yıllık gül deneyimi var. Bu artık üretimden çıkmış kültür haline dönüşmüş, bilgi birikimi oluşmuş. Dolayısıyla bu kadar değerli birikimi dünya seviyesine çekmemiz gerekiyor” dedi. Dünyadaki aromatik bitki pazarının yaklaşık 4 milyar dolar civarında olduğunu ülke olarak aldığımız payın yüzde 1’in altında binde 6.8 kadar olduğuna vurgu yapan Genel Sekreter Özen, şöyle devam etti:

“Bu pazar her yıl yüzde 5 büyüyor. Fakat biz hala makul üretim, makul ekonomik seviyede seyrediyoruz. Bir taraftan baktığımızda inanılmaz bir potansiyel var, bilgi birikimimiz var. Bu konuda kültürümüz var diğer yanda büyük bir pazar var hak ettiğimiz yerde değiliz. Fakat bunun için önemli adımların biran önce adımların atılması gerekiyor. Ajans olarak Sayın Valimizin himayesinde bir kümelenme programı başlattık. Çeşitli faaliyetler gerçekleştireceğiz, sadece yetiştiricilik değil bu işin Ar-Ge’si, turizmi, sanayisi, üretimini kapsayacak toplu bir program olacak. Dolayısıyla bugün yapacağımız çalışma çeşitli kuruluşların katkısıyla müthiş bir bilgi girdisi oluşturacak. Çalıştayın çıktılarını merakla bekliyor ve önemsiyoruz.”

‘GELENEKSEL HAFIZAMIZ VAR’

Isparta Valisi Vahdettin Özkan ise, ‘tarımsal ekonomi açısından çok verimli Isparta’da bütün kuruluşların ulusal düzeydeki tarımsal kalkınma hedeflerinin altını doldurmak için neler yapabiliriz’ sorusuna cevap bulabilmek için yoğun çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. Tarımsal alanda kırsal kalkınma planları hazırlandığını vurgulayan Vali Özkan, “Sadece Kırsal Kalkınma Planı değil teorik, mekânsal ve sektörel bazlı olarak kırsal yaşam alanı iyileştirmek üzere planlar üretildi. Misyon alanları belirlenip bu alanlar üzerinde belli projeler üretilmeye başlandı. Yapılan araştırmalarda gördük ki; tıbbi aromatik bitkiler konusunda da geleneksel olarak bir hafıza var. Sektör temsilcileri ve çiftçilerimiz fiilen bu alanda çalışıyorlar. Esasen onlardan çok şey öğrenebiliriz. Hali hazırda sektör temsilcilerimiz ve çiftçilerimiz Tıbbi Aromatik Bitkiler konusunda üniversitemiz tarafından yapılacak olan bilimsel araştırmalara destek verecek düzeydeler. Diğer fiili projeler içinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımız lokomotif olarak görev yapacaklardır” dedi.

Aromatik Bitkiler Çalıştayı’nın gerçekleşmesi için BAKA’ya, TKDK’ya, akademisyenlere, sektör temsilcileri ile STK’lara teşekkür eden Vali Vahdettin Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Toprakla ve doğayla temasımızı temsil eden tarımsal faaliyetler, hayvancılık faaliyetleri, bitkisel üretim alanlarındaki faaliyetler kültürümüzün özünü oluşturur. Bizlerde bu özelliğimizi gül, lavanta ve diğer tıbbı aromatik bitkileri kültürel alanda ve turizm alanında geliştirecek çalışmalar yapmalıyız. Bu alanlardaki var olan birikimlerimizi birleştirerek özellikle çiftçilerimize ekonomik getiri sunmalıyız. Evrensel düzeyde de bu kültüre yönelik bir teveccüh oluşturmak, turizm faaliyetlerini inşa etmek ve sürdürülebilirlik sağlamalıyız. Bu çalıştay tüm bunlara çözüm olacaktır.”

4 ANA TEMADA ÇALIŞMA GRUBU

Aromatik Bitkiler Çalıştayı, açılış toplantısının ardından sorunların tespiti, çözüm ve strateji önerilerini belirlemek üzere ‘Yetiştiricilik’, ‘Finansal Destekler ve Pazarlama’, ‘Ar-Ge ve Ürün İşleme’ ile ‘Turizm’ ana başlıklarındaki grupların çalışmalarıyla sürdü. Sektörün ilgili kamu ve özel kurum kuruluşları, üreticileri, akademisyenler, turizmciler ile dernek temsilcilerinden oluşan çalışma grupları, 2 gün süren toplantılarında; bölgede yetişen aromatik bitkiler için alternatif endüstriyel kullanım imkanları, farklı pazarlama yöntemleri, mevcut ürün işleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve kırsal turizm konularında beyin fırtınası yaptı. Aromatik bitkilerin yol haritası ve uzun dönemli stratejisini belirlemek ve sorunlara cevap aramayı hedefleyen çalıştayda, çalışma gruplarının sunumlarıyla tamamlandı.

Sonuç raporu kısa süre sonra tamamlanıp yayınlanacak çalıştayda; çalışma gruplarında özetle şu başlıklar üzerinde duruldu:

“Aromatik bitkiler konusunda veri tabanı oluşturma, aromatik yağlar konusunda uluslararası marka olma faaliyetleri, Ar-Ge hedefinde BAKA ve üniversite gibi önemli kurumlar ile sektörün tüm aktörlerinin üye olduğu geniş katılımlı dernek kurulması, uluslararası tanıtım ve işbirliği faaliyetleri, kaynak ve fonlardan yararlanılabilecek çalışmalar yapılması, altyapı eksikliklerinin giderilmesi, bilgilendirme ve yönlendirmelerdeki eksikler, turizmde mesleki yeterliliklerin artırılması hedefiyle eğitimlerin düzenlenmesi, bölgede yetişen türlerin farkındalığının kazandırılması, üreticilerin bilgilendirilmesi, müze kurulup festival etkinliklerinin çeşitlendirilip ulusal düzeye getirilmesi, eğitim faaliyetlerin artırılması, ürünlerde standardın sağlanması, ürün işleyen fabrikalara hammadde girişinin düzenli olması, her kültürün ekolojik istekleri dikkate alınarak en uygun ekolojide yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, bitki türlerinin popülasyonlarının belirlenip korunması, bölgeye özgü aromatik bitkilerin tescillenmesi, teknik donanım ve mekanizasyonda gelişimi ile yaygın kullanılması, hastalık ve yabancı otlarla kültürel tedbirlerle mücadele edilmesi, ortak akıl toplantıları gibi etkinliklerle sektördeki iletişimin sürekliliğinin sağlanması, hammadde ihtiyacının analizi, uçucu yağlar konusundaki desteklerde ulusal strateji belirlenmesi, birlikte çalışmanın önemi konusunda bilinçlenme, destekler konusunda bilgilendirme faaliyetleri, tüm paydaşlardan meydana gelen üst bir platform oluşturulması.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AROMATİK, BİTKİLERDE, STRATEJİK, ÇALIŞTAY,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
AROMATİK BİTKİLERDE STRATEJİK ÇALIŞTAY
Yorumlar
Haber Yazılımı