Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 11:45
 
ANNE SÜTÜ KADAR DEĞERLİ KEFİR
Anne sütü kadar değerli olan kefir bağışıklığımızı güçlendiriyor, pek çok hastalıklardan da korunmamıza yardımcı oluyor...
Sağlık Haberi
ANNE SÜTÜ KADAR DEĞERLİ KEFİR

Anne sütüne en yakın besin! Kötü kolesterolü düşürüyor, tansiyonu dengeliyor

Bağırsaklardaki faydalı bakterileri arttıran kefir ayrıca kötü kolesterolü düşürme, tansiyonu dengeleme gibi etkilere de sahip.

Kefirin Kuzey Kafkasya’da hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılan fermente bir içecek olduğunu ifade eden Mikrobiyolog Öğr. Gör. Dr. İpek Ada Alver vücudu bakteri ve virüslerden korumada etkili olduğunu söyledi.

 

Öğr. Gör. Dr. İpek Ada Alver, süt ve kefir tohumlarının mayalanması sonucu bazı yararlı bakteri ve maya türlerinin meydana gelmesiyle oluşan kefirin, kalp-damar ve mide-bağırsak sağlığına faydaları ve kanser oluşumunu engellemesinin yanında immun (bağışıklık) sistemi güçlendirmesi bakımından çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Anne sütüne en yakın besin

Kefirin, bağışıklık sistemini yüksek oranda güçlendirici ve pek çok hastalıktan koruyucu faktörleri içeren anne sütüne yakın bir besin olduğunu belirten Mikrobiyolog Dr. İpek Ada Alver, ““Özellikle doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde yüksek oranda immunoglobulinleri içeren ilk süt dediğimiz kolostrum süt verilen ve mümkünse 2 yaşına kadar emzirilen bebeklerde ilerleyen yaşlarda hastalığa yakalanma oranında azalmalar görmekteyiz. Anne sütünün içeriğinde; karbonhidrat, protein ve yağ gibi besleyici faktörlerin yanında, B6, B12, C, D, E, K, folat vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin, sodyum, potasyum, çinko, demir, magnezyum gibi mineraller bulunmakta ve vücudun ihtiyacı olan tüm bileşenleri içermektedir” İfadelerini kullandı.

cnnturk

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ANNE, SÜTÜ, KADAR, DEĞERLİ, KEFİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı