Haber Detayı
02 Ocak 2014 - Perşembe 10:42
 
AKILLI TRAFİK SİSTEMİ KAVŞAKLARI RAHATLATTI
Büyükşehir Belediyesi’nin bazı kavşaklarda uyguladığı Akıllı Trafik Sistemi, vatandaşların ışıkta bekleme sürelerini azalttı.
Gündem Haberi
AKILLI TRAFİK SİSTEMİ KAVŞAKLARI RAHATLATTI

Başkan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kent sorunlarının çözümünde bilimsel yöntemler kullandıklarını söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin merkezdeki trafiği rahatlatmak amacıyla uygulamaya koyduğu Akıllı Trafik Sistemi, trafik sıkışıklığı yaşanan kavşakları rahatlattı. İl Sağlık Müdürlüğü, Mevlana, Değirmenönü, Sampi,  Laura ve Şehitlik kavşaklarında uygulanan sistem trafikte gözle görülür rahatlık yarattı.  Kavşaklarda her kola yerleştirilen balık göz kameralar sayesinde hangi koldan ne kadar araç geldiği hesaplanıyor ve ışık süreleri yoğunluğa göre değişkenlik gösteriyor. 
AKILCI ÇÖZÜM
Ana akımlara öncelik verilen sistemde ışık süreleri sabit değil. Akıllı trafik sisteminde acil durumlarda merkezden sinyalizasyon sistemine müdahale edilebiliyor.  Kavşaklar 24 saat süreyle bu sistem sayesinde gözleniyor.  Akıllı Trafik Sistemi, kent merkezine köprülü kavşaklar yapılmasına gerek olmadığını, kent içi trafik sorununun, akılcı şekilde teknoloji kullanılarak çözülebileceğini de gösterdi. Milyonlarca liraya yapılan köprülü kavşakların yerini alan akıllı trafik sisteminin maliyeti ise kavşak başına sadece 40 bin lira.
BİLİMİ KULLANIYORUZ 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kent sorunlarını ele alırken bilimi kullandıklarını söyledi. Kendisinin aynı zamanda bilim adamı olduğunu hatırlatan Akaydın, akılcı çözümlerin kente daha büyük fayda sağladığını kaydetti. Sorunların çözümünde bilimin yanı sıra halkın taleplerini de ele aldıklarını ifade eden Akaydın, “Her projemizi önce kente ve bu kentte yaşayan insanlarımıza ne gibi faydalar sunacağını ele alıyoruz. Alınan proje kararlarının akla, bilime ve hukuka aykırı olmaması bizim temel prensimizdir” diye konuştu. 
Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Belediyesi’nin, bazı, kavşaklarda, uyguladığı, Akıllı, Trafik, Siste
Yorumlar
Haber Yazılımı