AKCİĞER SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Haber
09 Kasım 2020 - Pazartesi 12:42
 
AKCİĞER SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Akciğer sağlığını korumak, özellikle pandemi döneminde ayrı bir öneme sahip. Bunun sebebi ise koronavirüsün akciğerler üzerinde tutunarak solunum sıkıntıları yaşatması...
Yaşam Haberi
AKCİĞER SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yaşamak eylemi içerisinde akciğerlerimizin sağlığı büyük önem taşımaktadır.

Temiz hava, sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak gibi hususlar bizlere nefes olan akciğerlerimizin sağlıklı kalmasında öncü rol oynamaktadırlar.

Tüm dünyayı etkisi altında alan koronavirüs salgınında ise akciğerlerimizin sağlıklı olması daha büyük bir önem taşır hale gelmiştir.

 

EVLERİMİZDE BULUNAN BESİNLER İLE AKCİĞERLERİMİZE ŞİFA OLABİLİRİZ

 

ELMA

Elma; lif, flavonoidler, C, A, E vitamini ve potasyum gibi mineraller içermektedir. Yapılan çalışmalar ise haftada 5 porsiyon ve üzerindeki elma tüketiminin akciğer fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sigara içen bireylerde yapılan bir çalışmada da elma tüketen kişilerin akciğer fonksiyonunda daha yavaş bir düşüş olduğu gösterildi.

 

MUZ

Muzun zengin potasyum içeriği, akciğer sağlığı, işlevi ve gelişmiş akciğer fonksiyonu için oldukça önemlidir. Yapılan bir çalışma, özellikle çocukluk döneminde yeterli potasyum tüketiminin akciğer fonksiyonunu ve kapasitesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle potasyum mineralinden zengin olan muzu ara öğünlerde tüketmek akciğer sağlığı için önemlidir.

 

DOMATES

Domates, güçlü akciğer sağlığıyla ilişkilendirilen karotenoidlerden antioksidan özellik gösteren likopenin en zengin besin kaynakları arasında yer almaktadır. Domates tüketiminin astımlı bireylerde hava yolu enflamasyonunu azalttığı ve KOAH hastalarında akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği bilinmektedir. Sigara içen bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada ise domates tüketen bireylerin akciğer fonksiyonunda daha yavaş bir düşüş olduğu gözlemlendi. Domates tüketirken üzerine ekleyeceğiniz zeytinyağı ilavesi, domatesteki antioksidan özellik gösteren likopenin etkisini arttıracaktır.

 

KIRMIZI LAHANA

Lif, C ve A vitamini açısından zengin olan kırmızı lahana; yüksek oranda potasyum, az miktarda demir, magnezyum, kalsiyum ile fosfor bulundurmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özellik göstererek bağışıklık sistemini destekleyen karotenoidler ve antosiyaninlerden zengin bir kaynaktır. Yapılan çalışmalar; antosiyanin kaynaklı besin alımının artmasının akciğer fonksiyonunu güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Kırmızı lahana aynı zamanda yüksek miktarda lif içerir. Çalışmalar, yüksek lif tüketimi olan bireylerin, düşük miktarda lif tüketen bireylere nazaran daha iyi akciğer fonksiyonuna sahip olduğunu gösteriyor.

 

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, polifenoller ve E vitamini içeriğiyle antiinflamatuar antioksidan kaynağı olarak gösterilmektedir. Yapılan bir çalışmada; zeytinyağından zengin olan Akdeniz diyeti ile beslenen KOAH ve astım hastalarının akciğer fonksiyonlarında iyileşmeler gözlemlenmiştir. İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini formu olan tokoferol de daha iyi akciğer fonksiyonuyla ilişkilendirildi.

 

YOĞURT

Yoğurt; protein, kalsiyum, fosfor ve B grubu vitaminlerinden zengin bir besindir. Çalışmalar yoğurdun içeriğinin akciğer fonksiyonunu artırmaya ve KOAH riskine karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yapılan bir çalışmada, daha yüksek kalsiyum ve fosfor alımının iyileşmiş akciğer fonksiyonuyla ilişkili olduğunu ve yüksek kalsiyum alımına sahip olan bireylerin KOAH riskinde yüzde 35 oranında azalma olduğunu gösterdi.

 

PAZI

Pazı; lif, A, C, K vitaminleri, potasyum, magnezyum ve demir içeriği yüksek bir besindir. Besinlerle alınan potasyum ve magnezyum tüketiminin arttırılması, yapılan bazı çalışmalarda daha iyi akciğer fonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir. Pazının içeriğindeki karotenoidlerden olan lutein ve zeaksantin, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini ve akciğer fonksiyonunu destekleyici rol üstleniyor. Ancak böbrek hastalığı olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin, zengin potasyum ve K vitamini kaynağı nedeniyle pazıyı kontrollü tüketmeleri gerekiyor.

 

SARIMSAK

C vitamini, selenyum, potasyum ve kalsiyumdan zengin sarımsaktaki ana aktif bileşen olan allisin bağışıklık hücrelerini güçlendirir. Aynı zamanda antimikrobiyal ve antiviral etkisi sayesinde bakteriyel ile viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra içeriğindeki ana aktif bileşen olan allisin akciğerlerin temizlenmesine katkıda bulunuyor ve akciğer enfeksiyonlarına (iltihap) neden olan bakteri ile virüsleri öldürmeye destek olur. 

 

BALKABAĞI

Balkabağı; akciğer sağlığını geliştiren alfa ve beta karoten, lutein ile zeaksantin gibi karotenoidler açısından özellikle zengin bir besindir. Balkabağı antiinflamatuar özelliğiyle, zararlı maddeleri etkisiz hale getirip, vücut hücrelerine zarar vermesini önlediğini bilinmektedir. Balkabağı aynı zamanda lif, A vitamini, C vitamini, E vitamini, folat ve demir içeriğiyle bağışıklık sistemini desteklemekledir. 

 

PANCAR

Pancar; A vitamini, C vitamini, potasyum ve kalsiyum gibi vitamin ile mineraller içerir. Rengini veren betalain yüksek oranda antioksidan özellik göstererek akciğer fonksiyonunu optimize eder. Pancar aynı zamanda akciğer fonksiyonunu geliştiren nitrattan da zengin bir besindir. Ancak içeriğindeki sodyum ve karbonhidrat miktarı nedeniyle kronik hastalığı bulunan bireylerin porsiyon kontrolüne dikkat etmeleri gerekir.

Kaynak: Editör: Muhittin ÖZÇELİK
Etiketler: AKCİĞER, SAĞLIĞI, İÇİN, NELERE, DİKKAT, ETMELİYİZ?,
Yorumlar
özkayalar iletişim
Haber Yazılımı