Haber Detayı
27 Aralık 2013 - Cuma 09:24
 
AFYONKARAHİSAR'IN GELECEĞİNE YATIRIM
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından organize edilen"Afyonkarahisar'ın Geleceğine Yapılan Yatırımlar" konulu toplantıda, AK Parti Hükümeti'nin son 11 yılda ilimizde yaptığı yatırımlar ile Afyonkarahisar Belediyesi'nin bu dönem gerçekleştirdiği hizmetler anlatıldı.
Gündem Haberi
AFYONKARAHİSAR'IN GELECEĞİNE YATIRIM

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından organize edilen"Afyonkarahisar'ın Geleceğine Yapılan Yatırımlar" konulu toplantıda,  AK Parti Hükümeti'nin son 11 yılda ilimizde yaptığı yatırımlar ile Afyonkarahisar Belediyesi'nin bu dönem gerçekleştirdiği hizmetler anlatıldı.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi gerçekleşen  toplantıda son 11 yılda Afyonkarahisar'ın nereden, nereye geldiği bir kez daha gözler önüne serildi. Yapılan hizmetler ilk olarak sine vizyon gösterisi eşliğinde konuklara tanıtılırken,  Afyonkarahisar Belediyesi'nin çalışmaları Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından, hükümetin yatırımları ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından ayrıntılı olarak anlatıldı.

SÖZ VERDİK GERÇEKLEŞTİRDİK

Toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Burhanettin Çoban yaptı. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban burada yaptığı konuşmasında vizyon projelerden, ilklere, kültürel ve sosyal projelerden, alt ve üstyapı çalışmalarına kadar bir çok alanda gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.

Hizmetleriyle ilgili yaklaşık 35 dakikalık bir sunum yapan Başkan Çoban, ilk olarak Akarçay Projesi'ni anlattı. Islah ve rekreasyon çalışmalarıyla 'kokarçay' olarak bilenen Akarçay'ı kentin en gözde mekanı haline getirdiklerini belirten Başkan Çoban, bu dev projede kendilerine destek veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür etti.

Yine ilk kez kendi döneminde hayata geçirilen Bilgi Evleri Projesi'ni konuklarla paylaşan Başkan Çoban, şu ana kadar 8 mahallede faaliyete geçirdikleri Bilgi Evleri ile maddi imkânları yerinde olmayan ailelerin çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağladıklarını söyledi. Bilgi Evleri'nde sadece çocuklara eğitim hizmeti verilmediğini belirten Başkan Çoban, tam bir sosyal donatı olan Bilgi Evleri'nin kurulduğu bölgede yaşayan herkese, kültürel ve sosyal alanda hitap ettiğini söyledi.

                Türkiye'nin en büyük kent ormanını Afyonkarahisar'da oluşturduklarını kaydeden Başkan Çoban, ayrıca şehrin birçok noktasında yeni park alanları yaptıklarını kaydetti. Yeni kurulan parkları tek tek isimleriyle açıklayan Başkan Çoban, sunumunda geniş bir şekilde yer verdiği bu parkların fotoğraflarını da konuklarla paylaştı.

                 Daha sonra Hanımlar Lokali ve Emekliler Lokali projelerini anlatan Başkan Çoban, her iki projenin de kısa bir süre içinde hizmete gireceğini söyledi. Hanımlar Lokali'nin muhteşem bir yapı olacağını vurgulayan Başkan Çoban, bin 700 m2 kapalı alan sahip bu lokalde, fitness, buhar banyosu, yüzme havuzu, spor alanı, kuaför, kafeterya, sauna, kurs salonları gibi alanların yer alacağını söyledi.

Kent Bilgi Sistemi'ni kendi imkânlarıyla oluşturduklarını belirten Başkan Çoban, hazırladıkları Kenti Bilgi Sistemi'nin tüm Türkiye'ye örnek olduğunu ve Mekânsal Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'nde pilot il seçildiklerini söyledi.

                Kent Meydanı oluşturulması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Çoban, sokak sağlıklaştırma projelerinin de yine aynı şekilde devam ettiğini kaydetti. Bu dönem Afjet'in rekor düzeyde yatırım yaptığını belirten Başkan Çoban, yeni yapılan hatlarla Afjet'in abone sayısını 4 binden 13 bine çıkarttıklarını söyledi.

                Kedi, köpek gibi sokak hayvanları için geçici hayvan bakımevi kurduklarını belirten Başkan Çoban, bu bakımevinde şu ana kadar 2 bin sokak hayvanın kısırlaştırılıp aşılandığını söyledi.

2009 yılından bu yana 20 metreküpe kadar su kullanımına zam yapmadıklarına dikkat çeken Başkan Çoban, zorunlu tüketimde kullanılan suyu gelir kaynağı değil insani bir hak olarak gördüklerini ifade etti. Yine 2009 yılından bugüne kadar ekmek fiyatları hiç değişmediğini dile getiren Başkan Çoban, "Ekmek Fabrikası özelleştirildi fiyatlar düştü. 60 kuruşa satılan ekmek Yüntaş büfelerinde 55 kuruşa satılmaya devam ediyor" dedi.

Cenaze sahiplerini kederli günlerinde yalnız bırakmadıklarını aktaran Başkan Çoban, her cenaze evine yemek ikramında bulunduklarını ve cenaze yakınlarının acılarını paylaştıklarını söyledi. Yine bir ilke imza atarak ilimizde dünyaya gelen bebeklere hemşerilik beratı ile birlikte hediye verdiklerini belirten Başkan Çoban, şu ana kadar 2 binin üzerinde ailenin bu hizmetten yararlandığını söyledi.

Tek seferde en çok akülü araç dağıtımı yapan ilk belediye olduklarını dile getiren Başkan Çoban, şu ana kadar 330 adet akülü araç 129 adet tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Başarılı ancak ailesinin maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerin bisiklete binme hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini belirten Başkan Çoban, bu çerçevede şu ana kadar bin 143 adet bisiklet dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Afyonkarahisar Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde düzenledikleri mesleki kurslarıyla yüzlerce genci iş dünyasına kazandırdıklarını belirten Başkan Çoban, kent ekonomisine dolaylı olarak katkı sağladıklarını vurguladı. İlimizde sporun gelişimine de büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Çoban, amatör spor kulüplerine önce malzeme daha sonra nakdi yardım yaptıklarını söyledi.

Bunun yanında il merkezindeki her okulla masa tenisi dağıttıklarını kaydeden Başkan Çoban, Belediye'nin kendi spor kulübü olan Belediyespor'u da unutmadıklarını söyledi. Göreve geldiğinde sadece kâğıt üzerinde kurulu olduğunu belirttiği Belediyespor'u yeniden canlandırdıklarını belirten Başkan Çoban, şu an birçok spor branşında faaliyet gösteren Belediyespor'un voleybolda profesyonel ligde bir takımı, basketbolda ise profesyonele çıkma yolunda ilerleyen bir takımı olduğunu söyledi.

Altyapı ve üstyapı da rekor düzeyde çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Çoban, şu ana kadar 67 mahallenin alt ve üstyapısını tamamen yenilediklerini ifade etti. Başkan Çoban mahallelerde yapılan çalışmaların fotoğraflarını tek tek paylaştı.

Türkiye'nin en iyi asfalt tesislerinden birini kurduklarını belirten Başkan Çoban, saatte 200 ton asfalt üretebilen bu tesiste, TSE standartlarında asfalt ürettiklerini söyledi. Makine araç parkurunu neredeyse tamamen yenilediklerini dile getiren Başkan Çoban, 4,5 yılda 107 adet yeni araç ve ekipman aldıklarını kaydetti.

Emekli vatandaşların boş vakitlerini doğayla iç içe geçirmeleri amacıyla Afyonkarahisar'da ilk kez oluşturdukları Hobi Bahçeleri'nin büyük ilgi gördüğünü belirten Başkan Çoban, şu ana kadar 272 adet hobi bahçesi yapıp tahsis ettiklerini kaydetti.

                Muhtarları teknoloji ile buluşturduklarını belirten Başkan Çoban, il merkezindeki tüm muhtarlara birer bilgisayar ve yazıcı dağıttıklarını söyledi. Mahallelerdeki fırın kültürünü de yaşattıklarını dile getiren Başkan Çoban, şu ana kadar 10 mahallede tarihi dokuya uygun mimaride mahalle fırınları yaptıklarını ifade etti.

                Yer altı çöp konteynır sistemini geliştirerek, görüntü kirliliğini sona erdirdiklerini belirten Başkan Çoban, cami halılarını da düzenli olarak temizlediklerini söyledi.

Belediye'nin şirketi YÜNTAŞ A.Ş. bünyesinde Dekoratif Parke ve Bordür Fabrikası kurduklarını belirten Başkan Çoban, şehrin birçok bölgesinde, kaldırım düzenlemelerini bu fabrikada üretilen parke ve bordürlerle yaptıklarını söyledi.

Türkiye'ye örnek bir diğer projenin de İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi olduğunu kaydeden Başkan Çoban, bu projenin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun destekleriyle yapıldığını ifade etti.

Katı Atık Bertaraf Tesisi ile yaklaşık 400 ton evsel atığın düzenli depolanması ve bertaraf edilmesiyle vahşi depolama alanlarının kapatılması sağladıklarını belirten Başkan Çoban, büyükşehir belediyeleri dışında, çöpten elektrik üretim tesisi kurmayı başaran il belediye olduklarını söyledi.

Termal turizm ile spor turizmini entegre edecek Spor Kompleksi'nin yapımının devam ettiğini belirten Başkan Çoban, kompleks içerisinde yer alan su kayak tesisinin test aşamasından başarıyla geçtiğini kaydetti.

Bölgenin en büyük pazaryerini ilimize kazandıracaklarını belirten Başkan Çoban, yürüyen bant sistemi ve asansörlü pazaryerinde yapım çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Köy Garajı'nı Fuar Alanı'nda yeniden düzenlediklerini aktaran Başkan Çoban, şehir merkezindeki otopark sorunun çözümü için Ambaryolu ve Yoncaaltı'nda kapalı otoparklar oluşturduklarını kaydetti. Şehir merkezindeki trafik sorunuyla ilgili olarak master planı hazırladıklarını dile getiren Başkan Çoban, bu konudaki çalışmaların planlı olarak yürütüldüğünü söyledi.

İnaz arsalarını turizme kazandırdıklarını belirten Başkan Çoban, bu bölgede adeta dağları delip yeni yollar açtıklarını ifade etti. Kültürel ve sosyal alanda birçok çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Çoban, yardıma muhtaç ailelerin de her zaman yanında olduklarını söyledi. Çek Gönder uygulaması ile halkı belediye hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırdıklarını dile getiren Başkan Çoban, şehrin birçok noktasında kurdukları açık alan wifi paylaşımıyla halka ücretsiz internet imkânı sağladıklarını ifade etti.

Son olarak, Gazlıgöl Termal Kaplıcaları'nın tamamen yenilediklerini Başkan Çoban, kaplıcaların değişen yüzü ile adeta şifa dağıttığını söyledi.

 

"MEMLEKET İÇİN ÇİVİ ÇAKAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ"

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Balkanlıoğlu ise; "Bu memleket için çivi çakan herkese teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi sunuyoruz. Çünkü biz kamu kurum ve kuruluşların tepe noktasında bulunan ve onlarla koordinasyonu sağlayan amiriz ve birçok kamu hizmetini bizzat yerine getiren amirleriz. Ama aynı zamanda ailemiz ve kendimiz bu hizmetlerden faydalanıyoruz. Sıkıntılı dönemleri de beraber yaşıyoruz. Ama memleketimiz imkanları müsbet yerlerde kullandıkça, hayatı kolaylaştıran, güzelleştiren ve dışarıdan gelen misafirlerimize sunacağımız güzel imkanların mutluluğunu yaşıyoruz. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz oldukça fazla. Onların ülkemize gelerek gördükleri güzel manzaralardan duydukları memnuniyeti bizimle de paylaşıyorlar. Onlar bu gelişim ve değişimle bizden daha çok onur ve gurur duyuyorlar. Onlar havaalanına indikleri ilk andan itibaren karşılaştıkları misafirperverlik ve hizmetler ile yollar, köprüler, tüneller, hızlı trenler ve daha bir çok imkanı gördükçe memlekete daha büyük bir ümitle bağlanıyorlar. Diyorlar ki biz buralarda başkalarının kahrını çektik. Eğer Türkiye göstermiş oldukları başarıyı devam ettirirse çoluk çocuğumuzun geleceklerini burada kuracağız diyorlar. Türk bayrağının gölgesinde, ezan sesleri içerisinde ve beklenen gelişmişlik, huzur ve refah içerisinde Türkiye'de yaşamak istiyoruz diyorlar. Türkiye'de yapılan hizmetlerin birçoğunun içerisinde olduğumuz için farkında değiliz. Ama dışarıdan gelen kişiler bu gelişmişlik farkını daha iyi biliyorlar. Ama burada yaşanacak sıkıntılarda ilk olarak ta onlar üzülüyor. Çünkü dışarıda göğüslerini gererek Türkiye'nin de başarılarından bahsederek ben türküm diyebiliyorlar. Gelişme trendi tersine giderse de üzülüyorlar. Çok şükür pasaportumuz ve paramız değer kazandı. Ülkemiz çok iyi durumda, daha da iyi olacak. Bununda gerçekleşmesi için fitne ve fesattan uzak bir birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Değerli Bakanımız bu toprakların evladı. Kendi kabiliyet ve zekası ile Allah'ta nasip etmiş ve en üst kademelere kadar yükselmiş. Teknik üniversitede profesör ve mühendis yetiştirmiş. Ben İstanbul'da okuduğum için orayı çok iyi biliyorum. Benim öğrencilik zamanımda mahalle aralarında benzin istasyonları gibi su tabancalarından elimizdeki bidonları doldurmak suretiyle su alırdık. Bazen Belediye tankerlerle su gönderirdi. Orada insanlar uzun kuyruklar oluştururdu ve birbirleri ile kavga ederek karakolluk olurlardı. Ama Sayın Bakanımız İSKİ Genel Müdürü olduktan sonra İstanbul'da su problemi diye bir şey kalmadı. Tabi sadece bununla kalmadı. Haliç'in temizlenmesi gibi birçok üstün hizmetlerde bulundu. Kokudan geçilmeyen Haliç şimdi artık aynı bizim akar çayımız gibi cazibe merkezi haline geldi. Yakın zamanda yine su sıkıntıları yaşanmaması için Asya'yı Avrupa'ya bağlar gibi boru hatlarıyla Menen ırmağını tersine akıttı. Konya ovası da bu şekilde. Dedim ya memleket için bir çivi çakandan Allah razı olsun. Bunu en iyi şekilde yapan Sayın Bakanımıza bir Afyonkarahisar evladı olarak çok teşekkür ediyoruz. Çünkü memleketin her yerinde sayısız eserleri var. Ben memlekete gittiğimde 60 yıllık rüyayı gerçekleştiren Bakanımız Koçhisar barajını yaptı. Hatta bazıları balık tutmak için alet ve edevatlarını hazırlamışlar, ama ömürleri yetmemiş. Tabi bu rüyalar sadece Çorum'da hayat bulmadı. Türkiye'nin her yerinde Sayın Bakanımızın sayesinde barajlar, göletler, arıtma tesisleri ve taşkın koruma tesisleri gibi birçok eser hayat buldu. Bu durumla gurur ve mutluluk duyuyoruz. Hangi iktidar olursa olsun, hangi hizmet yapılırsa yapılsın biz hepsiyle de gurur duyarız. Bazı insanlar ülkemizi geriletmek için, bölmek ve hatta yıkmak için olumsuz faaliyetler sergiliyorlar. Bizlerde tepe yöneticiler olarak bu üzücü durumları hayretle izliyoruz. Hepimiz bu memlekette yaşıyoruz. Bazıları ülkemizi kalkındırmak, daha ileriye götürmek ve daha üstün çalışmalar üretmek için çabalıyor. Bizlerde bunlara şapka çıkartıyor ve teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanımıza böyle bir güzel ortamın oluşmasında vesile olduğu için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca şehrin içinde olan, araç kalabalığı ve çevre kirliliğine yol açan ve 1920'li teknolojilerine sahip olan Çimento Fabrikamızın şehrin dışına taşınmasında ve Türkiye'nin en modern fabrikası olmasında emeği büyük olan Sayın Bakanımıza huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum."dedi.

TOPRAĞIMIZA CAN SUYU OLDUK

Özellikle sulama ve ormancılık, ulaşım, eğitim, sağlık, termal, turizm, sanayi, altyapı başta olmak yapılan yatırımları anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, ilimize, bazı yatırımcı Bakanlıklar tarafından son 11 yılda 5,2 milyar TL yatırım yapıldığını söyledi.

Konuşmasının başında DSİ'nin tamamladığı 41 adet sulama tesisi ile 210.800 dekar,İl Özel İdaresi'nin tamamladığı 132 adet sulama tesisiyle de 203.102 dekar arazinin sulandığını ifade eden Bakan Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti; "Bolvadin Özburun Barajı ve Sulaması,Dinar Saz Arazileri Sulaması,Emirdağ Çıldırım Sulaması İkmal Yenileme,Hocalar Çepni Barajı ve Sulaması,İhsaniye Döğer Emre Barajı Sulaması,İscehisar Karaağaç Barajı ve Sulaması, Kızılören Barajı ve Sulaması,Sandıklı Kestel Barajı ve Sulaması, Sinanpaşa Kuruçay Barajı ve Sulaması,Şuhut Ortapınar Barajı ve Sulaması, bunlardan bazıları. Eski sulama tesislerini modern kapalı sisteme dönüştürmek ve yeni sulama alanları kazanmak için İl Özel İdaresi'ne 100 milyon TL ödenek aktarıyoruz. Bu kapsamda 256.640 dekar arazinin sulanması için çalışmalara devam ediyoruz" dedi.

"İÇME SUYU MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZDÜK "

Vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu temin ettiklerini kaydeden Bakan Eroğlu; "başta Düzağaç Akdeğirmen Barajı olmak üzere inşa ettiğimiz tesislerle içme suyu meselesini 2050 yılına kadar çözdük. Sadece Afyonkarahisar Merkez için içme suyu alanında 70 milyon TL yatırım yaptık" dedi. Akarçay'da övgüyle söz eden Bakan Eroğlu; 1938 yılında planlanan 73 yıllık hayalin,

2 yılda gerçek olduğunu kaydetti. Akarçay'ın ilimizin marka değerini arttırdığını ifade eden Bakan Eroğlu; tamamlanan 109 adet taşkın koruma tesisi ile; Afyonkarahisar il merkezi,9 ilçe, 36 belde, 55 köy, 2 mahalle,291.360 dekar araziyi taşkınlardan koruduklarını anlattı. 

"DERE ISLAH ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ"

Dere ıslah çalışmalarına da devam ettiklerini aktaran Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; Devam eden 28 adet dere ıslahının;16 adeti inşa halinde,12 adetinin ise ihale safhasında olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti; Akarçay Havzasını kurtaracak olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini Afyonkarahisar'a kazandırdık. 25 milyon TL'ye mal olan tesisin günlük arıtma kapasitesi 44.000 m3'tür. Kurduğumuz bu tesiste dünyanın en son teknolojileri kullanılmıştır. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve 7 adet aktarma tesisini hizmete aldık. Günde 400 ton çöpün bertaraf edildiği tesis, 600.000 kişiye hizmet verecek kapasitededir. Böylece vahşi depolama alanları kapatılmıştır. Tesiste toplanan katı atıklardan elektrik enerjisi üretiyoruz.24 saat çalışan tesisin kapasitesi 1,8 MW'tır. Belediyelere, atıksu, katı atık gibi çevre konularında takriben 112 milyon TL destek verdik. Bütün ilçe belediyeleri dahil olmak üzere il geneline 30 adet çöp toplama aracı kazandırdık.Afyonkarahisar'da ormancılık ve ağaçlandırma çalışmalarına verilen önemin gereği; Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü, Dinar Orman İşletme Müdürlüğü, Afyonkarahisar Fidanlık Müdürlüğü,Afyonkarahisar Etüt Proje Başmühendisliği, Afyonkarahisar Toprak Muhafaza Başmühendisliği,12 adet şeflik, ormancılık faaliyetlerinde hizmet vermektedir. Son 11 yılda;819.160 dekar alanda çalışma yaparak 68 milyon adet fidan diktik. Orman alanımız;2003 yılında 2.069.380 dekar (%14,2) iken 2012 yılında 3.169.850 dekar (%23) Afyonkarahisar Yeşil Kuşak Projesi ile, 5.400 dekar alanda (Zafer Ormanı- Çakırköy Arası) Türkiye'nin ilk ve tek damlama sulamalı ormanını kurduk. 

"YİNE BİR İLK; İLİMİZDE TIBBİ VE ITRİ BİTKİLER MERKEZİ"

Tıbbi ve Itri bitkilerin tanıtımı, üretim ve pazarlamasının yapılması için kurduğumuz tesisin,11.12.2013 tarihinde açılışını yaptık.5.300.000 TL'ye kurulan merkez, alanında ilk ve tektir. Afyonkarahisar şifalı bitkiler üretim ve pazarlamasında, tamamlayıcı tıp konusunda lider il olacaktır. İl genelinde 86 şehitler ormanı kurduk. Cumhuriyetimizin kazanıldığı topraklarda

137.000 İstiklal Harbi Şehidimiz için,Taşoluk'ta 137.000 fidan dikiyoruz. Zafer yoluna, Şuhut Çakırözü köyünden Zafer yolu girişine, giriş takı ve protokol uğurlama noktası yapılmıştır. 14 km'lik yol boyunca piknik masaları, kamelya, 8 adet ahşap üstü kapalı mola noktaları ve

Kocatepe seyir terası yaptırılmıştır. İlimizde kurduğumuz Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne Denizli ve Uşak illerini bağladık. Son 11 yılda 760 milyon TL'lik zirai destek verdik.Verilen zirai destekleri 3 katına çıkardık. Afyonkarahisar Merkez,Çobanlar, Sandıklı'da toplam 360.000 m2 alanda teknolojik sera kurulmuştur.Bu seralarda yılda ortalama 17.000 ton domates üretilmekte olup, bunların büyük bir bölümü yurtdışına ihraç edilmektedir. 56.000 m2 alanda kurulan 4 ayrı sera da tamamlanma safhasındadır" dedi.

"AFYONKARAHİSAR SAĞLIKTA KÖKLÜ BİR  DÖNÜŞÜM  YAŞIYOR"

Ege'nin en iyi, ülkemizin 8. akıllı hastanesini Afyonkarahisar'a kazandırmanın mutluluğu içerisinde olduklarını kaydeden Bakan Eroğlu; 400+200 yataklı Afyonkarahisar Devlet Hastanesini hizmete aldık.Tesisin maliyeti 72 milyon TL. Hastanesinde alanında ülkemizin en ileri teknolojiyle donatılmış hastanelerinden biridir.  Ülkenin her yerinden gelen hastalar tedavi edilmektedir. Hastane  son  teknoloji  cihazlarla donatılmıştır. Yürüyen merdivenleri, Robotik cihazları, Termal tedavi havuzları ve Lüks odalarıyla alanında ilk olma özelliğini taşıyor. Hastanemizi takriben 30 milyon TL'lik cihazlarla donattık. İlimize 250 Yatak kapasiteli Kadın Doğum Hastanesi yapıyoruz. Takriben 50 milyon TL'ye mal olacak hastanenin inşaatını 2014 yılında tamamlayacağız" dedi.

"OKULLARI TEKNOLOJİ İLE DONATTIK"

Afyonkarahisar'da eğitimi hak ettiği yere getirdiklerini dile getiren Bakan Eroğlu; Okullarımızı teknoloji ile donattık. Son 11 yılda 18 milyon ücretsiz ders kitabı dağıttık. Okullarımıza;12.624 bilgisayar,300 tablet, 846 akıllı tahta kazandırdık. 2013 - 2014 Yılı Yatırım Programında; 86 adet ilköğretim okulu,10 adet anaokulu olmak üzere toplam 96 projesi devam etmektedir.Bu projelerle toplam 1.093 adet derslik yapacağız. Kocatepe Üniversitemiz hızla büyüyor. 6 Adet Fakülte kurduk; Teknoloji Fakültesi,Hukuk Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi,Turizm Fakültesi ... Öğrenci sayımızı 38 bine ulaştırdık.Ulaştırma Bakanlığı tarafından ise ilimize son 11 yılda toplam 2.121.000.000 TL yatırım yapıldı. Bölünmüş  yolda  rekor kırdık.  11 yılda 435 km. bölünmüş yol yaptık.  İstanbul,  Ankara  ve  İzmir'i Afyonkarahisar'a  yaklaştırdık Afyonkarahisar'dan İstanbul;10 saatten 5 saate, Ankara;5 saatten 2,5 saate,İzmir;6 saatten 3 saate düşürdük" dedi.

"BÖLGENİN HAYALİ ZAFER HAVAALANI"

Ülkemizin 4. büyük havaalanının Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerine hizmet ettiğine dikkat çeken Bakan Eroğlu,  Uluslararası Zafer Havaalanının açılışı 25.11.2012 tarihinde gerçekleştirdik. Yatırım tutarı 50 milyon Euro. Haftanın her günü THY İstanbul'a uçuşlar düzenlemektedir.Ayrıca İstanbul aktarmalı olarak ülkemizin her yerine uçuşlar vardır "dedi. Afyonkarahisar'ın  dev  projesi olan hızlı  tren  projesine de değinen Bakan Eroğlu; Hızlı tren projesi ile;Ankara (Polatlı) - Afyonkarahisar,Afyonkarahisar-Uşak Uşak - Manisa - İzmir etapları olmak üzere 624 km'dir. 6 milyon yolcunun taşınacağı projede 4.000 kişilik istihdam sağlanacaktır. Afyonkarahisar Ankara arası 1 saat 15 dakikayaAfyonkarahisar İzmir arası 2 saat 15 dakikaya inecektir.21.09.2013 tarihinde temeli atılmıştır" dedi.

"DÜNYA'DA  MEKAN,  AHİRETTE  İMAN"

TOKİ kanalıyla ilimize yapılan yatırımlardan da söz eden Bakan Eroğlu; Yuva sahibi yaptığımız aile 3.587, İnşaat devam eden konut 382 adet,İhale ve Proje Safhasında olan konut 1.933 adet... 81 kişiye hizmet edecek Sandıklı Hüseyin Develi Huzurevinin açılışını yaptık. Modern  bir  Polis  Meslek Yüksekokulu  inşa  ediyoruz. 500 kişilik modern okulda emniyet mensuplarımız iyi bir eğitim alarak mesleğe daha iyi hazırlanacaklar. İnşaat çalışmaları tamamlanma safhasındadır. Adliyeleri  bodrumlardan saraylara  taşıdık. 3 bloktan oluşan Afyonkarahisar Adalet Sarayı'nı tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Emirdağ, Sandıklı ve Şuhut Adalet Saraylarını da hizmete açtık. En fazla  yatırım  teşviki  alan iller  arasındayız... Afyonkarahisar, yatırımların ve istihdamın teşviki kanun kapsamında 2004-2013 yılları arasında 41.888.591 TL enerji teşviki aldı. İlimizde Doğalgaz  kullanım oranı %85'İ  geçti. Afyonkarahisar Merkez, Bolvadin, Çay, Dinar ilçelerimizi doğal gaza kavuşturduk. Toplam abone sayısı 32.657'ye ulaştı.Yatırımlar devam etmekte olup diğer ilçelerimiz için etüt ve proje çalışmalarına devam ediyoruz. Türkiye'deki toplam termal yatak kapasitesinin %33'ü Afyonkarahisar'da.5 yıldızlı 8 otelin bulunduğu ilimizde yapımı devam eden tesisler tamamlandığında yatak kapasitesi 20.000'i aşacak. Bakanlar Kurulu 2008 yılında Afyonkarahisar'ı "Termalin Başkenti" ilan etti. Afyonkarahisar'a Kültür Müzesi inşa  ediyoruz. Proje maliyeti takriben 24.000.000 TL'dir.İnşaatını 2014 yılı içerisinde tamamlayarak  hizmete açacağız. İlimizde köydes  ve  beldes  ile yolu  ve  suyu  olmayan yer  kalmadı. KÖYDES ve BELDES çalışmaları kapsamında takriben 100 milyon TL'lik ödenek ayırdık. Bununla yol ve içmesuyu çalışmaları başta olmak üzere çeşitli altyapı yatırımları gerçekleştirdik" dedi.

YENİ MÜJDELER VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

    Bakan Eroğlu, Zafer Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı ile Ramazan ve Kurban Bayramlarında müjdeler verdiklerini hatırlatarak; şu ana kadar 105 önemli projenin müjdesini verdik. Bunların 75'ini tamamladık. Gerisinin inşaatları tamamlanmak üzeredir. Teveccühünüzle yeni müjdeler vermeye devam edeceğiz. Konuşmaların ardından toplantının sonunda Orman İşletme Müdürlüğünce hazırlanan gül fidanları Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından toplantıya katılanlara dağıtıldı.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Orman, Su, İşleri, Bakanlığı, tarafından, organize, edilen“Afyonkarahisarın, Gel
Yorumlar
Haber Yazılımı