Haber Detayı
28 Aralık 2013 - Cumartesi 21:45
 
MENDRES TÜREL’DEN GÖRKEMLİ SEÇİM STARTI
AK PARTİ ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MENDERES TÜREL: - “TÜRKİYE YENİ BİR DEMOKRASİ MÜCADELESİ İÇİNDEDİR. BUGÜN TÜRKİYE ULUSLARARASI BİR DARBE GİRİŞİMİYLE KARŞI KARŞIYADIR. BU YENİ BİR DARBE TÜRÜDÜR. KOMPLOYLA YOLSUZLUK SOSUYLA HALKI KIŞKIRTMAYA YÖNELİK BİR DEVLETİ YIKMA GİRİŞİMİDİR”
Siyaset Haberi
 MENDRES TÜREL’DEN GÖRKEMLİ SEÇİM STARTI

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, “ Türkiye yeni bir demokrasi mücadelesi içindedir. Bugün Türkiye uluslararası bir darbe girişimiyle karşı karşıyadır. Bu yeni bir darbe türüdür. Komployla yolsuzluk sosuyla halkı kışkırtmaya yönelik bir devleti yıkma girişimidir” dedi.
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecindeki seçim kampanyasının startını Kepez Erdal Öner Spor Salonu’ndan verdi. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilk kez seçmenleriyle buluşan Türel’e AB Bakanı ve Baş Müzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AK Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç, Hüseyin Samani, Sadık Badak, Vecdi Gönül, AK Parti Antalya İl Mustafa Köse eşlik etti.
‘Başkan Türel’ sloganları ile kürsüye gelen Türel, 30 Mart’ta kazananın Menderes Türel ile birlikte Antalya’nın olacağını kaydetti. Kendisi için makam ve mevkinin önemli olmadığının altını çizen Türel, “28 Mart 2004 tarihinde sizlere belediye başkanı olarak hizmet etme şansını buldum. 3’üncü kez bu göreve talibim ama ben o zaman ki Türel değilim. Aradan 10 yıl geçti. Deneyimlerimiz ve bilgimiz arttı. İnşallah Antalya’ya ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Artık Antalya ekibi olarak çok daha güçlüyüz” diye konuştu.

“TÜRKİYE YENİ BİR DEMOKRASİ MÜCADELESİ İÇİNDEDİR”
Türkiye uluslararası bir komployla karşı karşıya olduğunu ifade eden Türel, “Türkiye yeni bir demokrasi mücadelesi içindedir. Bugün Türkiye uluslararası bir darbe girişimiyle karşı karşıyadır. Bu yeni bir darbe türüdür. Komployla yolsuzluk sosuyla halkı kışkırtmaya yönelik bir devleti yıkma girişimidir. İşte iç ve dış lobiler Başbakanı zayıflatmak Türkiye’yi yeniden tam hakim olmak için bir senaryoyu sahneye koymuşlardır. Olup bitenler göründüğü gibi, kamuoyuna sunulduğu gibi sadece bir yolsuzluk meselesi değildir. Konu sadece yolsuzluk olsaydı hükümetimiz bunun gereğini bir gecede yapar. Sonuca götürürdü. Ancak bu yolsuzluk soslu operasyon, bir tür hükümet darbesidir. Bu operasyon Türkiye’yi 11 yılda şaha kaldıran Recep Tayyip Erdoğan’ı bu ülkenin başından uzaklaştırıp yeniden milletimize makus tarihi ile baş başa bırakma operasyonudur. Türkiye geçmişte olduğu gibi esir alınmaya çalışılıyor. Türkiye’de eski düzenin sahipleriyle Türkiye’yi kontrol etmeye alıştırmış odaklar sürekli olarak operasyon yapıyor. 2007 yılında AK Parti kapatılması girişimi yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale edildi. Her seçim öncesinde Türkiye’yi karıştırıp istedikleri tabloyu çıkartamaya çalışıyorlar. Söz dinleyen iktidarlar, emir eri başbakanlar istiyorlar. Bu sebeple bu operasyonlara devam edecekler. Her gün yeni bir kışkırtma akla hayale gelemeye kışkırtmalar yapabilirler” dedi.

“AK PARTİ OPERASYONLARDAN GÜÇLENEREK ÇIKACAK”
“Siyasette operasyondan rant devşirmeye çalışanlar ortaya çıkmıştır. Dün küfrettikleri ve siyaset yaptıkları yerlere şimdi bakıyoruz yaranmaya çalışıyorlar” diyen Türel şöyle konuştu:
“Dün Amerika’ya saldıranlar, bugün Amerika elçiliğinden dışarı çıkmıyorlar. Daha dün yobaz dediklerine bugün çiçek atıyorlar. Ellerine Kur’an almamış olanlar şimdi masalarında Kuran-ı Kerim’le poz veriyorlar. Ama hiç heveslenemezsinler. Bu büyük millet, bu oyunu görmüştür. Bu oyunu da oyunuyla bozacaktır. AK Parti bu operasyondan yenilenerek güçlenerek çıkacaktır. Türkiye teslim olmayacaktır. Hükümette boyun eğmeyecektir. Bugüne kadar nasıl ki milletin sezgileri bu oyunları boşa çıkardıysa bu şer operasyonu yine kaybedecektir. Bunu söylememin bir gayesi var.”

“ENKAZ EDEBİYATI YAPMADIK”
Antalya’ya hizmet etmek için yola çıktığını belirten Türel, “Bir başka mücadelemiz ise Antalya’dır. Bir Antalya evladı olarak bu şehri daha ileriye götürmektir. Biz göreve gelmeden önce birikmiş sorunlar vardı. 2004-2009 arasında gece gündüz hizmet ettik. O kadar çok proje ve hizmet ürettik ki zaman zaman biz bile sayamadık. Her türlü alanda çok büyük bir hamle yaptık. Görevi Akaydın’a devir ederken istenmeyen manzaralar ile karşılaştık. Rakibime siyasi nezaketi öğretmek için devir teslim törenine gittim. Fakat çok farklı manzaralar ile karşılaştık. Antalya Büyükşehir Belediyesi hiçbir zaman borçsuz bir belediye olmadı. Hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadık” dedi.

“ANTALYA KAYBETTİ”
“Seçim sürecimizi son 1 haftasında hakkımızda asılsız iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddialar ile ilgili her türlü belgeye şu an ulaşılabilir. Bende bu iddialarda bulunanların ve iddiaların peşinde olacağım” diyen Türel, şunları kaydetti:
“‘Antalya kazansın ben kaybedeyim’ dedim ama bu son 5 yıllık süreçte Antalya 15 yıl kaybetti. Antalya 2009 seçiminde yalanlarla kandırıldı. ‘Güneş enerjisi’ dediler. Sonra bu hükümetin görevi dediler. 100 bin kişiye iş dediler, o sondaki sıfırı kim koymuş dediler. Antalya Ankara’dan zengin diyenler borç çok, para yok diye halkı kandırdılar. Halka yalan söylediler. O borçları sen ödemedin, ödemeyeceksin. Ben hem 250 milyon borç ödedim hem de yatırım yaptım. Ben 300 milyon borç bıraktım ama yalanlarla halkı kandırdılar. 28 yılda ödenecek borcu 5 yılda ödenecek gibi gösterdiler. Bunun arkasına nasıl sığınırsınız sizin Allah korkunuz da mı yok? Bu gün tramvayın borcunu söyleyenler oradan ne kadar kazandıklarını neden söylemiyorlar. 5 yıl boyunca bizim yaptığımız sermayeleri ile yaşadılar. Antalya ile çalışacaklarıma siyaset ile uğraştılar. Hükümete ve Başbakana laf yetiştirdiler. Çünkü onlar bu makamları atlama taşı olarak gördüler. Ankara’ya gitmek için araç olarak kullandılar. Ama biz Antalya sevdasına Ankara’yı bırakıp geldik. 2B kanunu her fırsatta engellediler. EXPO tamamen bizim gayretlerimiz ile Antalya’ya geldi.”
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı eleştiren Türel, “Yaptığımız köprülü kavşaklara dil uzattılar. Beceriksizliğin adını kavşaklar yanlıştır olarak koyamazsınız. Tek yaptıkları kaldırım oldu. Biz alt yapıyı yaptık, onlar kaldırım yaptı. Ama esas olarak televizyonlara çıkıp hükümete dil uzattılar. Biz belediyeciliğe siyaseti karıştırmayız. Biz etnik ayrımı yapmadık, yapmayacağız. Siz bir kez bu milleti bir kere kandırdınız bir daha kandıramayacaksınız. Antalya size en güzel cevabı 30 Mart’ta sandıkta verecek” şeklinde konuştu.
Rakiplerini attığı iftiralar sebebiyle yüzsüzlükle suçlayan Türel, atılan iftiraların hepsinin cevabını mahkemelerde verdiğini kaydetti. Türel, “Hayatım boyunca kaçtığınız yere kadar sizi hukuk içinde kovalayacağım. O kirli yüzünüzü cümle aleme gösterip sizlerin maskesine bugünde olduğu gibi bundan sonrada düşüreceğim. Kimseden korkumuz yok. Bunların hepsinin hesabını soracağız. Bunlar maalesef iftiralarını atıp atıp, aynı şeyi tekrar ediyorlar. Bunlarda yüz yok ki. Sevgili Prof. Dr. Ömer Özkan hocam inanın bunlara yüz nakli yapsa bile yüz tutmaz. Bunlar her şeyi yaparlar. Bundan sonrada yapacaklar. Ama bu kardeşiniz Allah’tan başka kimseden korkusu yok” şeklinde konuştu.

AKSAV AÇIKLAMASI
AKSAV ile ilgili açıklamalarda bulunan Türel, “Sayın Akaydın ben görevi devir ettikten sonra AKSAV’ın başına siz geçtiniz. İlk olarak ne yaptınız. Türel döneminde yapılan harcamaları ibra ettin. Sorun yok dedin. Ama sonra tetikçilerinle çıktın yolsuzluk var dedin. Eğer öyleyse bunları niye onayladın. Eğer burada yolsuzluk varsa bunları onayladığın için baş suçlu sensin. Sen önce devlete ödettiğin haksız trilyonları kimin cebine indirdin onun hesabını ver. Bu gün Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin başında yolsuzluktan ağı ceza mahkemesinde yargılanan bir belediye başkanı var bunu biliyor musunuz?”dedi.

“TEK DERDİM ANTALYA’YA HİZMET ETMEKTİR”
Antalya aşığı olduğunu ve hizmet etmek için yeniden aday olduğunu aktaran Türel, “Ata mirasına sahip çıkmak için yeniden adayım. Antalya’yı geleceğe götürmek için Ankara’yı bırakıp yeniden adayım. Allah’tan tek dileğim ve tek derdim Antalya’ya hizmet etmektir. Hizmet aşkımdan beni hiçbir şey yıldırmadı. İşte yeniden karşınızdayım. Bu seçime siyaset için değil Antalya bir 5 yıl daha kaybetmesin diye giriyorum. Antalya’nın hayat standardını yükseltecek projeleri hemen hayata geçireceğiz. Esnafımızı biraz yorduk hizmet yolunda, onlar içinde projeler üreteceğiz. Bize oy verenleri mahcup etmedik, yine etmeyeceğiz. Antalya yeniden yeşil Antalya olacak. Kadın konseyleri kuracağız. Ayrım yapmayacağız. Yan gelip yatmaz işi neticeye götürmez. Yan gelip yatacak başkanları iyi tanıyıp ona göre davranmak gerekir. Antalya’da bir 5 yıl daha kaybedersek bu kaybı geri kazanmak çok zor olacaktır. Bu benim şahsi yarışım değildir. Partili ve partili olmayan herkesten destek bekliyorum. Gelin arkadaşlar 30 Mart 2014’te Antalya’ya yeni bir sayfa açalım” diyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmasının ardından Menderes Türel eşi Ebru Türel ile birlik beraberlik mesajı verdi. Türel’e daha sonra bakanlar ve milletvekilleri de eşlik etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, ANTALYA, BÜYÜKŞEHİR, BELEDİYE, BAŞKAN, ADAYI, MENDERES, TÜREL, “TÜR
Yorumlar
Haber Yazılımı