Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 13:50
 
6 AYLIK RAKAMLARLA CUMHURİYET TARİHİ REKORU KIRILDI
BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, 2019 yılı ilk altı aylık dış ticaret rakamlarıyla cumhuriyet tarihinde rekor kırıldığına dikkat çekti.
Ekonomi Haberi
 6 AYLIK RAKAMLARLA CUMHURİYET TARİHİ REKORU KIRILDI

 

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, 2019 yılı ilk altı aylık dış ticaret rakamlarıyla cumhuriyet tarihinde rekor kırıldığına dikkat çekti.

BUTSO Başkanı Yusuf KEYİK, Türkiye’nin ve Burdur’un 2019 yılı Haziran ayı dış ticaret hacmi hakkında yaptığı değerlendirmede, Burdur’da yıllara göre genel toplamda artış, aylık bazda ise düşüş gözlemlendiğini belirtti. Dış Ticaret tablolarının değerlendirmesinde Yıllık olarak Haziran ve Ağustos aylarında düşüş yaşandığını, bunun 2019 yılında da geçerli olduğunu belirten Başkan Yusuf KEYİK, “Mayıs ayındaki ihracat artışlarından sonra yıllar bazında gerek iller ve gerekse ulusal bazda dış ticaret hacminde azalma olmasını öngörmüştük. Nitekim Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı rakamlara göre de bu beklentimiz maalesef gerçekleşti. Haziran ayında dini bayramlarımızdan olan Ramazan Bayramını idrak ederken, 9 günlük tatilin olması ülkemizin ve ilimizin dış ticaret rakamlarını olumsuz etkiledi. Bayramdan sonraki hızlı artış ise Temmuz ayındaki dış ticaret hacmimizi büyütecektir” dedi.

Açıklanan TİM verilerinde ulusal dış ticarette küçülme yaşandığına dikkat çeken Başkan Yusuf KEYİK; “Türkiye'nin haziran ayında yaptığı ihracat Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 14,9 azalarak 11 milyar 597 milyon dolara geriledi.  İhracatımız, Özel Ticaret Sistemi’ne (ÖTS) göre ise de yüzde 14,2 azalışla 11 milyar 89 milyon dolara inmişti.

2018 yılında haziran ve ağustos ayları hariç tüm aylarda aylık ihracat rekorları kırıldığını unutmamalıyız. Son 3 yıldır Ramazan Bayramı haziran ayına isabet ediyor. Buradan hareketle aylık ihracat rakamları üzerinde takvim etkisinden söz etmek mümkün. Nitekim yılbaşından bu yana haftalık ortalama 3,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirmişken, 3-9 Haziran haftasında ihracatımız 381 milyon dolarda kaldı. Hesaplamalarımıza göre Haziran’da takvim etkisinden arındırılmış yapısal artış yüzde 8 düzeyinde. Haziranda, dokuz günlük uzun bayram tatili nedeniyle, daha az iş gününde, daha yüksek günlük performansla ihracat gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Burdur’un ihracat rakamlarını da açıklayan Başkan Yusuf KEYİK: “TİM verilerine göre ilimizde 1- 30 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ihracat rakamımız 12 milyon 391 bin dolar oldu. Geçen yılın verilerine göre yaklaşık 4 milyon dolarlık bir düşüş yaşandı. İlimizin 2019 yılı ilk altı ayındaki dış ticaret hacmi ise 88 milyon 711 bin 071 dolardır.” dedi.

KEYİK: “2019 dış ticaret açığındaki hızlı düşüş, dış finansman ihtiyacını azaltarak ekonomiye stratejik bir katkı sundu. Sayın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da vurguladığı üzere; küresel ekonomide, özellikle de en önemli ihracat pazarı olan Avro Bölgesi'nde büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar olmasına karşın, ihracatımız yılın ilk yarısında yüzde 2,18 artışla 88,2 milyar dolara ulaştı ve Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Unutmamalıyız ki dünyadaki pazarlarda ve küresel ticaretteki tüm olumsuzluklara rağmen ülkemiz ve ilimiz ihracat rakamları rekorlar kırarak artmaktadır. Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den yılın ilk yarısında 921 milyon 455 bin 278 dolarlık ihracat gerçekleşti. Batı Akdeniz’den en fazla ihracatı geçmiş yıllarda olduğu gibi Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapıldı. Almanya bu dönemde en fazla ihracat yapılan ikinci olma özelliğini elde etti. Çin’de yaşanan daralmaya rağmen Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 17,31 oranında artış yaşandı. Bölgemizden gerçekleşen ihracatta en fazla artışın yaşandığı ülke Özbekistan oldu. Özbekistan’a yüzde 78,26 oranında artışla 52.5 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bizler BUTSO olarak Temmuz ayında ise ihracatta yine rekorlar kırarak üst seviyelerde dış ticaret yapacağımızı bekliyoruz.” dedi.

 

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: , 6, AYLIK, RAKAMLARLA, CUMHURİYET, TARİHİ, REKORU, KIRILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı