Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 12:56
 
20 yıllık eskici yakın tarihe ışık tutuyor
Kültür Haberi
20 yıllık eskici yakın tarihe ışık tutuyor

Dükkanında yaklaşık bin 200'ün üzerinde eski eser bulunan Ahmet Ünsal; "Her türlü objeyi, malzemeyi toplayarak bunları sevenlerine, meraklılarına ulaştırmaktayım"

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 20 yıldır eskicilik yapan Ahmet Ünsal, dükkanındaki yaklaşık bin 200'ün üzerinde eski eser ile yakın tarihe ışık tutuyor.

Hisar mahallesindeki Ahmet Ünsal adeta bir tarihi eser koleksiyoncusu. Yakın tarihe ışık tutan Ünsal, "20 yıldır eskicilik yapmaktayım 1900'lü yılların başından günümüze kadar gelen bakır, çini, kilim, el dokuması, etnografik eşya yakın dönemimize ışık tutan kitap ve her türlü objeyi, malzemeyi toplayarak bunları sevenlerine, meraklılarına ulaştırmaktayım. Türkiye'nin her yerine malzeme göndermekteyim ve almaktayım. Sandıklı’da bakırcılığın tarihi 1800'lü yıllara dayanmaktadır. Meşhur kuşlu Sandıklı güğümleri gelinlerin çeyizlerinde eski dönemlerde mutlaka var idi. Türk ustalar bakırcılığı Ermeni ve Rum ustalardan öğrenmişlerdir. Afyon güğümü ile Sandıklı güğümü farklıdır. Sandıklı güğümü daha boyludur birde bunların ocak güğümü dediğimiz modeli vardır. Ayrıca elimde 150 yıllık ibrikler vardır. Bunlar kesinlikle antika değildir, yakın tarihimize ışık tutan eski ev eşyalardır" dedi.

Ünsal'ın eskici dükkânı aman zaman ziyaretçilerini ağırlarken tarihi eserleri görenler hayranlık duyuyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 20, yıllık, eskici, yakın, tarihe, ışık, tutuyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı