Haber Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 19:57
 
2. Murad'ın yaptırdığı kervansaray halen ayakta
Kültür Haberi
2. Murad'ın yaptırdığı kervansaray halen ayakta

Afyonkarahisar'da 665 yıl önce Osmanlı padişahı 2. Murad Han tarafından yaptırılan kervansaray, tarihte üstlendiği önemli görevinin ardından turistlere hizmet etmeye devam ediyor.

İhsaniye ilçesine bağlı Döğer Kasabası'nda yer alan kervansaray, tarihte üstlendiği önemli görevinin ardından turistlere hizmet etmeye devam ediyor. İlçe halkının özel günlerinde de kapıları açılan kervansaray, mükemmel mimarisi ile de dikkat çekiyor. Frigya Vadileri rehberi Tanju Tetik'in de dikkatini çeken Döğer Kervansarayı, 1353 yılında inşa edilmiş. Yolculardan hiçbir ücretin talep edilmediği kervansaray hakkında bilgiler veren Tanju Tetik, "Bulunduğumuz nokta İhsaniye ilçesi Döğer Kasabası'nda bulunan bir kervansaray. 1353 yılında Osmanlı Padişahı 2. Murad Han döneminde inşa edilmiştir. Ardından Vakıflar Cemiyeti'ne devredilmiştir. Alt katta bir aş odası mevcuttur. Orada gelen yolcular yemeklerini yiyorlar, üst katta da istirahatlerini gerçekleştiriyorlar. Burada bir de mescit bulunuyor. Yolcular burada ibadet ihtiyaçlarını da karşılıyorlar. En baştaki oda sultan odası olarak değerlendirilmiştir. Gelen yolcular atları, develeri ile birlikte burada konaklama fırsatı buluyorlarmış. İaşeleri gerçekleştikten sonra ertesi gün yollarına devam ederlermiş. Bütün masrafları Vakıflar Cemiyeti tarafından karşılanır ve yolcular hiçbir ücret ödemezmiş" dedi.

Döğer Kervansaray Mahalle Muhtarı Muammer Kaya ise, "Burada 2002'de Karaoğlan dizisi çekildi. Bölgemiz yakınlarında A.R.O.G. filmi de çekildi. Çok turistik bir bölgedeyiz. Buraya yıllık 3-4 bin turist geliyor. Kervansaray 15-20 yıl önce bir restorasyon geçirdi" diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 2., Murad'ın, yaptırdığı, kervansaray, halen, ayakta, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
2. Murad'ın yaptırdığı kervansaray halen ayakta
2. Murad'ın yaptırdığı kervansaray halen ayakta
2. Murad'ın yaptırdığı kervansaray halen ayakta
Yorumlar
Haber Yazılımı