Haber Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 10:57
 
18 MAYIS MÜZELER GÜNÜ HAYDİ MÜZEYE
Kültür Haberi
18 MAYIS MÜZELER GÜNÜ HAYDİ MÜZEYE

18 Mayıs Müzeler Günü vesilesi ile Burdur Cumhuriyet Meydanında çelenk töreni düzenlendi.

Müzeler Günü vesilesi ile düzenlenen törende İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri Atatürk Anıtına çelenk bıraktı.

TARİH ZENGİNİ BURDUR MÜZESİ

Burdur Müzesinin tarihçesi: “1956 Yılında Burdur ve çevresindeki eski eserler, Bulguroğlu (Pirkulzade) Medresesi’nin ayakta kalan tek yapısı olan kütüphane binasında toplanarak koruma altına alınmış ve böylece müzenin ilk çekirdeği oluşturularak, Burdur Müzesi’nin teşhir salonları ilk defa 12 Haziran 1969 yılında ziyarete açılmıştır.

Zengin bir koleksiyona sahip olan müze yerleşim bakımından yetersiz kalınca 2001 yılında yeni ek teşhir salonlarının temeli atılarak, idare binası, konferans salonu ve diğer üniteler yerleşkesinde bulunan PİRKULZADE kütüphane binası (18. yy. Osmanlı yapısı) ile aynı mimariye uygun görünümü örnek alınarak gerçekleştirilen müze 7 Temmuz 2006 yılında ziyaretçi ve bilim dünyasına açılmıştır.”

 

 

18 Mayıs Müzeler Günü vesilesi ile başta öğrenciler olmak üzere vatandaşlardan da Burdur Müzesinin Kibyra, Kremna, Sagalassos gibi bölümlerine ziyaretçi akını bekleniyor.

 

GÜNÜN PROGRAMI

Burdur Valiliğince yayınlanan programda gün boyunca çeşitli faaliyetlerin yapılacağı; Burdur Arkeoloji Müzesinde saat 14.00’da Prof. Dr. Fahri Işık’ın konferansının olduğu ve sonrasında serginin açılacağı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 18, MAYIS, MÜZELER, GÜNÜ, HAYDİ, MÜZEYE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı