Haber Detayı
24 Şubat 2016 - Çarşamba 10:33
 
-dolandırıcılık haber dizisi- DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ: 7
“TELEFONDAN SAĞLIK SİGORTASI”
Gündem Haberi
-dolandırıcılık haber dizisi- DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ: 7

SİGORTA YAPTIRMAK İSTİYORSANIZ SİGORTACILARA DANIŞIN

Burdur kent merkezinde bazı bilinçli vatandaşları bile dolandıran kişiler, sağlığı ve sağlık sigortasını öne sürerek telefondan sağlık sigortası yapmak adına güveni kötüye kullanıyor. Bu yöntemde dolandırıcılar bir yıl içerisinde oluşabilecek trafik kazası, hırsızlık, iş kazası, yangın, deprem gibi olumsuz örnekler verip, her an özel hastanelerde ameliyat olabilme riskinin bulunduğu baskısı ve korkusuyla vatandaşları kandırıyor.

Bu dolandırıcılık yönteminde; ev veya iş telefonu aranan vatandaşlara herhangi bir büyük firma veya sigorta şirketi veya adı bilinen bir banka ismi söylenerek sağlık sigortası yapılacağını, normal yapılan özel sigortalarla yarı yarıya fiyat farkı olduğunu, bu sigorta ile tam 12 ay boyunca o vatandaşın başına gelebilecek her türlü sağlık sorunu veya ameliyatlarda tek kuruş ödeme yapılmaksızın sağlık sigortasının karşılayacağı gibi yalanlar söyleniyor. Dolandırıcıların bu yalanlarına kanan vatandaşlar, gerek telefondan, üç kez sağlık sigortası yaptırmak istediklerini tekrarlayarak, gerek kredi kartı bilgilerini verip “sözde” sağlık sigortalarını başlatarak ve gerekse elektronik imzayla sigorta yaptırdıklarını sanarak dolandırılıyor.

Yetkililer, sosyal güvenceyle çalışan herkesin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından sağlık masraflarının belirli ölçülerde karşılandığını kaydediyor. Gerek BAĞKUR ve gerekse sosyal sigorta kapsamında sosyal güvenceli çalışan her bir vatandaşın sağlık güvencesinin bulunduğunu bildiren yetkililer, telefonla sigorta yaptırmanın çok riskli olduğu görüşünde birleşiyor.

 

SİGORTACILAR DA VAR

Vatandaşlar; sağlık dışındaki diğer sigorta türlerinden (deprem, tarım, yangın, sel, hayvan, kaza, ahır vb.) yaptırmak istemesi durumunda da sigortacılara gidebiliyor. Sigortacılar kişilerin  ev, işyeri, ahır, işletme, hayvan, teçhizat, makine ve ekipman, tarla gibi değerli şeylerini sigortalıyor.

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: -dolandırıcılık, haber, dizisi-, DOLANDIRICILIK, YÖNTEMLERİ:, 7,
Yorumlar
Haber Yazılımı