Haber Detayı
21 Şubat 2016 - Pazar 18:42
 
-dolandırıcılık haber dizisi-
DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ: 5 “GEÇMİŞE DÖNÜK TELEFON BORCUNUZU ÖDEYİN; NOTER PARASI ÖDEYİN”
Gündem Haberi
-dolandırıcılık haber dizisi-

Ülke genelinde olduğu gibi Batı Akdeniz Bölgesinde de sıkça yaşanan dolandırıcılık olaylarının bir başka örneği de telefondan borç kapatma yöntemi.

Bu yöntemi uygulayan dolandırıcılar, gizlenen veya hileli telefon numaralarıyla (yine evde tek yaşayan yaşlı veya bayanları hedef seçerek) ev telefonlarını arayıp, geçmişe dönük telefon- internet- iletişim vergisi borçlarının bulunduğunu, bu borçların hemen kapatılması gerektiğini, bunun için kredi kartı ödemesiyle borcun hemen kapanacağı söyleyerek, dolandırılacak kişinin kredi kartı bilgilerini veya kişiye özel bilgilerini öğreniyor. Sonrasında da o bilgilerle veya kredi kartıyla dolandırıcılık yapan kişiler böylelikle isimlerini- izlerini belli etmiyor.

“KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ TELEFONDAN SÖYLEMEYİN”

Emniyet güçleri vatandaşları kişisel bilgilerini telefondan söylememeleri konusunda uyarıyor. Telefon açan kişinin her kim olursa olsun kişisel bilgileri ancak resmi kurumlardaki devlet memurlarının sorması sonrasında verilmesinin önemine değinen güvenlik güçleri kişisel bilgileri deşifre olmuş vatandaşların işlenebilecek her türlü suç altında kalabileceği uyarısını yapıyor.

“ÖDÜL KAZANDINIZ; NOTER MASRAFINI ÖDEYİN”

Bunların dışında; THY, MP, Çarkı Felek, Pepsi, Coca Cola gibi ünlü firmaların isimlerini kullanarak da dolandırıcılık yapan kişiler: “Türk Hava Yolları’ndan, Milli Piyango’dan, Çarkı Felek’ten, Pepsi’den, Coca Cola’dan” ödül kazanıldığını, bunun için karşısındaki kişinin verilen hesaba noter masrafı ödemesi gerektiğini de söylüyorlar. Kendilerini bu ünlü firmalardanmış gibi tanıtan dolandırıcılar, telefonla dolandırıcılık yapmaya çalışıyorlar.

Bu yöntemle Antalya, Isparta ve Afyonkarahisar’daki vatandaşlar dolandırıldı.  

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: -dolandırıcılık, haber, dizisi-,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
-dolandırıcılık haber dizisi-
Yorumlar
Haber Yazılımı