Haber Detayı
05 Aralık 2014 - Cuma 13:49
 
“HALKIN %40’INI BEDAVAYA TAŞIYORUZ”
“HALKIN %40’INI BEDAVAYA TAŞIYORUZ”
Gündem Haberi
“HALKIN %40’INI BEDAVAYA TAŞIYORUZ”

Şehir İçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Ali Çankaya Burdur Belediyesi ile herhangi bir sorun yaşamadıklarını, ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da 65 yaş üzeri ücretsiz binişlerden sıkıntı duyduklarını vurguladı.

Şehir İçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Ali Çankaya : “Kooperatifimizin üye sayısı 60’dır. 53 otobüs ile şehir içi yolcu taşımacılığı yapmaktayız. Burdur’daki hat sayımız 7 tanedir. Başlangıç saatimiz 06.07, son sefer saatimiz de 24.05’dir. 1997 yılına kadar Burdur’da dolmuşlarla yolcu taşımacılığı yapıyorduk, o yıldan sonra halk otobüslerine dönüşüm oldu.  Bu dönüşümden önce ücretsiz binişler yok denilecek kadar azdı. 1997 yılından itibaren yapılan her encümen toplantısında ve o toplantılarda alınan kararlar ile ücretsiz biniş ağı genişlemiş ve günden güne artmıştır. Bir başka deyişle halkın %40’ını ücretsiz taşıyoruz.  Yani bizi en çok yıpratan konu Burdur’un emekliler şehri olduğu için 65 yaş üzeri vatandaşların zengin- fakir ayrımı olmadan binişleridir. Ve hatta bu konu Türkiye’deki bütün özel halk otobüs sahiplerini yıpratmıştır.

Mevcut duraklar konusunda yaşanan bir sorunumuz yok. Ancak İstiklal Yerleşkesi içerisindeki duraklar sorun teşkil ediyor. Bu konu aslında geçmişteki bir konuydu ve buna dair gerekli resmi yazışmaları tamamladık. Otobüsçüler olarak yakıtımızın 2/3’ü İstiklal Yerleşkesine gitmektedir. Ve doğru söylemek gerekirse İstiklal Yerleşkesi turlarımızda para kazanmıyoruz. Para kazanmadığımız ve bu konuda fedakârlık yaptığımız halde gerek resmi kişilerden ve gerekse öğrencilerden- akademisyenlerden hiç teşekkür almıyoruz. Niye çünkü arada hiç durak yok, transit gidiyoruz.  Sabah saat 07.30’dan saat 23.30’a kadar sefer atıyoruz. Saat 23.30’dan sonra ise tek tük yolcu taşıyoruz. Saat 15.30 ile 17.00 arasında ise öğrencilerin tamamı aynı anda çıkıyor. Çünkü saat 17.00’da ikinci öğretimde okuyanların dersleri başlıyor. Birden bire yoğunluk yaşanıyor. Biz, diğer üniversitelerle konuştuk, Isparta’daki ve diğer bazı illerdeki üniversitelerle konuştuk. Onlarda Yolcu Toplanma Merkezi var. O üniversiteler bu sorunu Toplanma Merkezi kurarak aşmışlar.

Yıllardan beridir resmi olamayan durakları gayri resmî kullanmışız.  Mevzuata göre duraklar arasında 200 metre mesafe bulunması gerekiyor ama bakınız 50 metre arayla bile duraklarımız mevcuttur. Eskiden biz dolmuş kullanırken, her çöp tenekesinin dibinde dururduk.  Bizim bu teşebbüsümüz olmasaydı neredeyse her çöp tenekesinin önüne durak konulacaktı. Bu konuda Burdur Belediyesi bize yardımcı oluyor. Yollarımız dar, kaldırımlarımız yeterli genişliğe sahip değil bunlardan dolayı cepli duraklar yapamıyoruz.

Biz bu uygulama iptal olsun demiyoruz ama kendimize de yardım istiyoruz. Bakınız “C” servisleri var, onların ödediği KDV %8’dir. Bu kadar ücretsiz vatandaşı taşıdığımız halde bizim ödediğimiz KDV ise %18’dir; %10’luk fark var. At arabasının, faytonun kanunu var, bizim Özel Halk Otobüslerinin Türkiye olarak kanunumuz, bir dayanağımız yok. Sayın Başbakanımız Sayın Maliye Bakanımıza bu işle ilgili çalışma yapmasını söylüyor, Sayın Maliye Bakanımız ise Bakanlık bütçesinin bu ödemeye yeterli olmadığını bildiriyor. ‘Bakanlık bütçesi uygun değil ama özel sektörün bütçesi uygun’ gibi bir karşıtlık ortada durmaktadır. Biz bu konuyu federasyonumuza da ilettik ama federasyonumuz nedense henüz bir adım atmadı. Bizim en büyük sorunumuz bağlı bulunduğumuz federasyonumuzun yıllardan beridir iktidara yakın olmaya çalışmasıdır. Bu noktada federasyonumuzun arkamızda durmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu konu Şoförler Cemiyeti için de geçerli” dedi.

HABERİN TAMAMI DERGİ AYRINTI’DA, 

www.dergiayrinti.com

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör: Muhammet Teker
Etiketler: “HALKIN, %40’INI, BEDAVAYA, TAŞIYORUZ”
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“HALKIN %40’INI BEDAVAYA TAŞIYORUZ”
Yorumlar
Haber Yazılımı